آیا محققان ژاپنی نیاز به پیوند قلب را برطرف کردند؟

آیا محققان ژاپنی نیاز به پیوند قلب را برطرف کردند؟ 1

محققان دانشگاه اوساکا ژاپن اعلام کردند برای اولین مرتبه یک پیوند قلب متفاوت انجام دادند. این محققان به جای جایگزین کردن تمام قلب بیمار با یک اندام جدید، ورقه‌های تجزیه‌پذیر حاوی سلول‌های ماهیچه قلب را درون نواحی آسیب‌دیده قلب قرار دادند و اگر این روش جراحی نتایج مطلوب را داشته باشد، می‌تواند در نهایت نیاز به پیوند کامل قلب را از بین ببرد.

این تیم برای رشد سلول‌های ماهیچه قلب با سلول‌های بنیادین پرتوان القایی (iPS) شروع کردند.

آیا محققان ژاپنی نیاز به پیوند قلب را برطرف کردند؟

محققان اغلب اوقات با نمونه‌گیری این سلول‌های بنیادی از سلول‌های بالغ خون یا پوست و برنامه‌ریزی مجدد آن‌ها باعث برگشتن این سلول‌ها به حالت پرتوان شبه جنینی خود می‌شوند.

زمانی که سلول‌ها در این حالت قرار می‌گیرند، محققان می‌توانند سلول‌های iSP را وارد به تولید سلول‌های دلخواه خود کنند. در مورد این تحقیق، محققان از سلول‌های iSP پیش از قرار دادن آن‌ها روی ورقه‌های کوچک سلول‌های ماهیچه قلبی به وجود آوردند.

بیماری که این پیوند را دریافت کرد از کاردیومیوپاتی اتساعی رنج می‌برد، بیماری که در آن قلب بیمار در پمپاژ خون مشکل دارد چون ماهیچه‌های آن به اندازه کافی خون دریافت نمی‌کنند.

این بیماری در مواردهای حاد می‌تواند به پیوند قلب نیاز داشته باشد ولی تیم دانشگاه اوساکا امیدوار است سلول‌های ماهیچه‌ای روی این ورقه‌ها یک پروتئین ترشح کند که به بازتولید رگ‌های خونی کمک خواهد کرد و بنابراین عملکرد قلب بیمار را بهبود خواهد بخشید.

این محققان قصد دارند طی یک سال آینده این بیمار را تحت نظر بگیرند و امیدوارند همین شیوه درمانی را در 3 سال آینده روی 9 بیمار دیگر که از همین مشکل رنج می‌برند استفاده کنند.

اگر همه چیز به خوبی پیش برود، این شیوه درمانی جایگزین بسیار خوبی برای پیوندهای بسیار ضروری قلب خواهد بود چون نه تنها استفاده از سلول‌های iPS به مراتب ساده‌تر از پیدا کردن یک قلب پیوندی مناسب است، بلکه این احتمال که سیستم ایمنی فرد پذیرنده این سلول‌ها را تحمل کند تا یک اندام جدید، نیز بیشتر است.

یوشیکا ساوا یکی از محققان این تحقیق در یک کنفرانس خبری گفت «امیدوارم این پیوند به یک فناوری پزشکی تبدیل شود که تا جای ممکن جان افراد بیشتری را نجات دهد، چون من افراد زیادی را دیدم که نتوانستم جان آن‌ها را نجات دهم.»

منبع: sciencealert.com

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در قلب،پزشکی
آواتار محمد امین نعمتی

توسط محمد امین نعمتی

بین 30 و 40 سالگی زندگی می‌کنم. هیچ چیزی بیشتر از آگاهی از دانش بیشتر مخصوصا دنیای فناوری من رو به ذوق نمی‌آورد. علاقه زیادی به نوشتن دارم و در کنار آن موزیک خوب، کتاب خوب، فیلم خوب و همنشین خوب لازمه زندگی است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *