با ربات‌های زنده‌ای که از سلول‌های بنیادی ساخته شده‌اند آشنا شوید

robot getty pnas cells xenobot 1120

دانشمندان موفق شده‌اند یک فرم جدید زندگی به وجود آورند که از نظر حیات بین یک قورباغه و یک ربات قرار می‌گیرد.

محققان دانشگاه ورمونت (UVM) و دانشگاه Tufts با استفاده از سلول‌های بنیادی به دست آمده از جنین قورباغه موفق به تولید ربات‌هایی به اسم «xenobots» شدند.

این حباب‌ها که عرضی در حد میلی‌متر دارند رفتاری شبیه به ربات‌های خود التیامی زنده نشان می‌دهند. آن‌ها راه می‌روند، شنا کرده و با یکدیگر همکاری می‌کنند.

با اصلاح این ربات‌ها از آن‌ها می‌توان درون بدن انسان برای برنامه‌ریزی مجدد تومورها، تحویل داروها یا تراشیدن پلاک روی سرخرگ‌ها استفاده کرد.

با ربات‌های زنده‌ای که از سلول‌های بنیادی ساخته شده‌اند آشنا شوید

جاشوا بانگارد، یک دانشمند علوم کامپیوتری و رباتیک در دانشگاه UVM و هم‌رهبر تحقیق جدید می‌گوید «این‌ها دستگاه‌های زنده جدید هستند. آن‌ها نه یک ربات سنتی و نه یک گونه شناخته شده حیوانی محسوب می‌شوند. این دستاورد یک کلاس جدید از مصنوعات است: یک ارگانیسم زنده و قابل برنامه‌ریزی.»

محققان دانشگاه UVM برای تعیین بهترین طراحی برای این شکل جدید زندگی یک الگوریتم انقلابی از طریق یک فوق کامپیوتر اجرا کردند. سپس، تیم Tufts این طراحی را با استفاده از سلول‌های بنیادی به دست آمده از گونه‌های قورباغه آفریقایی به اسم Xenopus laevis سرهم‌بندی و تست کردند، بنابراین نام xenobot از این قورباغه گرفته شده است و ربطی به پیشوند‌های یونانی یا هر چیز دیگری ندارد.

شکل بدنی موجودی این که این تیم خلق کرده است هرگز در طبیعت دیده نمی‌شود. سلول‌ها در تعامل با یکدیگر قرار دارند که به ربات‌ها اجازه می‌دهد بدون کمک خارجی در محیط‌های آبی حرکت کنند. آن‌ها حتی خودبه‌خود برای حرکت دایره‌ای با یکدیگر همکاری کردند و پلت‌ها را به یک موقعیت مرکزی هل دادند.

محققان به مزایای این «دستگاه‌های زیستی» اشاره می‌کنند. برخلاف ربات‌هایی که از پلاستیک یا استیل ساخته می‌شود، این ربات‌ها به سادگی پس از استفاده تجزیه می‌شوند.

زمانی که ربات‌های xenobots برش می‌خورند می‌توانند مجددا به وجود آیند و به یکدیگر بچسبند.

شاید فکر ترسناک فوق کامپیوترهایی که ربات‌های زنده طراحی کنند شما را ترسانده باشد. لوین می‌گوید «این ترس غیرمنطقی است. زمانی که ما شروع به بازی با سیستم‌های پیچیده‌ای می‌کنیم که درکی نسبت به آن‌ها نداریم، نتایج غیردلخواه را خواهیم گرفت.»

محققان امیدوارند هر چه بیشتر این فناوری و ظرفیت آن را درک کنیم، نتایج بهتری برایمان به همراه داشته باشد. علاوه بر این، xenobots از قبل با منابع غذایی خودشان بارگذاری شده‌اند که تا یک هفته دوام خواهد داشت، مگر این که در یک محیط غنی از مواد غذایی قرار گیرند.

زیاد نگران نباشید چون این دوستان کوچولو نمی‌توانند تولیدمثل کنند یا متحول شوند، گرچه باید گفت حداقل هنوز نمی‌توانند.

منبع: engadget.com

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در ربات،پزشکی
آواتار محمد امین نعمتی

توسط محمد امین نعمتی

بین 30 و 40 سالگی زندگی می‌کنم. هیچ چیزی بیشتر از آگاهی از دانش بیشتر مخصوصا دنیای فناوری من رو به ذوق نمی‌آورد. علاقه زیادی به نوشتن دارم و در کنار آن موزیک خوب، کتاب خوب، فیلم خوب و همنشین خوب لازمه زندگی است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *