در مورد چشم‌اندازهای فعلی و آینده رسانه اجتماعی باید چه چیزهایی را بدانید؟

در مورد چشم‌اندازهای فعلی و آینده رسانه اجتماعی باید چه چیزهایی را بدانید؟ 1

آیا دورانی را به یاد می‌آورید که رسانه اجتماعی یک محیط عالی برای برندها به عنوان یک منبع «رایگان» از مشتریان بود و کاربران تنها به این دلیل که عاشق محصولات شما بودند، در مورد آن مطلب پست می‌کردند؟ این روزگار ممکن است گذشته باشد، ولی همچنان می‌توانید از رسانه اجتماعی نتیجه قابل توجهی بگیرید و می‌خواهیم در این مطلب نحوه این کار را بیان کنیم.

در مورد چشم‌اندازهای فعلی و آینده رسانه اجتماعی باید چه چیزهایی را بدانید؟

اگر من در حین مدیریت شرکت بازاریابی محتوایم یعنی Masthead Media نکته‌ای را متوجه شده باشم این است که ابزارها و قوانین مربوط به این حوزه دائما در حال تغییر هستند.

اپلیکیشن اینستاگرام امروز شما ممکن است با فردای آن فرق داشته باشد. تغییرات دائمی الگوریتم‌ها به این معنا است که فالوورهایی که سخت جمع کردید محتوای اصیل شما را کمتر و کمتر مشاهده می‌کنند. در بعضی از روزها، حتی تلاش‌های بازاریابی پولی در رسانه‌های اجتماعی نیز جواب نمی‌دهند.

رک بگوییم: موفقیت در رسانه اجتماعی به سادگی روزهای اولیه طلوع این رسانه نیست ولی اگر دوست دارید تغییر کنید، هنوز فرصت‌های متعددی برای استفاده از آن برای برقراری ارتباط با مشتریانتان و در واقع رشد کسب و کارتان وجود دارد.

اولیور یونچف، رئیس مدیریت شرکت آمریکایی Social China، یک شرکت فعال در عرصه رسانه اجتماعی، ماموریت روزانه خود را بررسی چشم‌انداز اجتماعی قرار داده است. او به همراه تیمش دائما ابزارهای جدید را آزمایش می‌کنند تا مطمئن شوند شرکت‌ها می‌توانند تاثیر رسانه اجتماعی روی کسب و کار خود را به حداکثر برسانند.

از آن جایی که شرکت من به برندهای گوناگون کمک می‌کند از ابزارهای محتوای خود برای موفقیت کسب و کارشان و حفظ آن حداکثر استفاده را ببرند، فوق‌العاده برای ما مهم است تغییراتی که در حوزه اجتماعی رخ می‌دهد را متوجه شویم.

من اخیرا صحبتی با یونچف داشتم تا در مورد این قضیه صحبت کنیم چطور برندهایی که بودجه کمی دارند می‌توانند در رسانه‌های اجتماعی موفق ظاهر شوند و از تمامی هزینه‌هایی که خرج می‌کنند حداکثر استفاده را ببرند.

در این مطلب به سه نکته‌ای که او پیشنهاد می‌کند اشاره می‌کنیم تا سطح تلاش‌های خود را بالا ببرید و رسانه اجتماعی را مجددا به عنوان یکی از موثرترین ابزاراهای بازاریابی‌تان مطرح کنید.

کمتر پست بگذارید (ولی فوق‌العاده باشند)

در اوایل دوران پلت‌فرم‌های اجتماعی، یک برند نسبتا ساده می‌توانست تعداد مخاطبان خود را به صدها هزار و حتی میلیون‌ها تعقیب‌کننده افزایش دهد.

نام‌های بزرگی مانند فیس‌بوک و توئیتر در حین انجام این کارها به تعقیب‌کنندگان برندها اجازه می‌دادند تقریبا هر پستی که برند منتشر کرده است را ببینند (مهم نبود پست‌ها چه کیفیتی داشتند!). ولی امروزه

الگوریتم‌های اجتماعی به مراتب باهوش‌تر شده‌اند و می‌توانند تشخیص دهند یک پست واقعا درگیرکننده چه ویژگی‌هایی دارد و چه مطالبی ارزش به اشتراک‌گذاری با جهان مخاطب طبیعی و حتی پولی دارند.

اگر تنها به این دلیل پست‌های متوسط منتشر می‌کنید تا کار روزانه‌تان را انجام داده باشید یا به هدف تعداد پست‌های مشخص برسید، تلاش‌هایتان احتمالا هدر می‌رود.

تلاش‌های خود را روی تولید محتوای اطلاعات‌دهنده، فوق‌العاده سرگرم‌کننده و از نظر بصری جذاب متمرکز کنید که مرتبط با علاقه‌مندی‌های مخاطبتان باشد نه طرح‌های بازاریابی‌تان.

یونچف در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید «رسانه اجتماعی به یک بازی توجه‌جویی و تحریک کردن تبدیل شده است. به اندازه کافی شجاع باشید تا پیام برند خود با موضوعات مرتبط فرهنگی متصل کنید، چون برنده‌ها برد بزرگی به دست می‌آورند و بازنده‌ها وجود ندارند.»

از فرصت‌های جدید استفاده کنید

درست همان زمانی که فکر می‌کنید نوع پست‌هایی که مخاطبتان عاشق آن است را متوجه شدید یا کاملا بودجه بازاریابی پولی خود در رسانه اجتماعی را بهینه کردید، ناگهان و بی‌مقدمه این حوزه تغییر خواهد کرد و با کاهش سطح درگیری مخاطب روبرو می‌شوید.

سال گذشته، برندهای زیادی به تیک‌تاک ملحق شدند تا با استفاده از آن با نسل‌های جوان‌تر ارتباط برقرار کنند، ولی هنوز مشخص نیست این اپلیکیشن از نظر بازاریابی می‌تواند چه مزایایی به همراه  داشته باشد. بنابراین، ارزش دارد برندتان تیک‌تاک را امتحان کند؟

یونچف توصیه می‌کند دست به کار شوید و آن را محک بزنید «آن را تست کنید، خودتان را جدی نگیرید و  خلاق باشید، حتی اگر برای کسب و کارتان تغییر بارزی به همراه نیاورد، در مورد فرهنگ و نسل جوان اطلاعات زیادی به دست خواهید آورد.»

اما این به معنا نیست که باید قواعد اصلی را فراموش کنید. یونچف پیشنهاد می‌کند برای این که در پلت‌فرم‌های سنتی بتوانید تاثیر خود را حفظ کنید، در بین اولین برندهایی قرار بگیرید که قابلیت‌های جدید فیس‌بوک و اینستاگرام را محک می‌زنید. «چون پلت‌فرم‌های مهم اجتماعی واقعا می‌خواهند جدیدترین ابزارهای آن‌ها تست شود، برندهایی که زودتر از آن‌ها استفاده می‌کنند بیشترین رشد را در نتایج تلاش‌های خود می‌بینند.»

برای خلاقیت مهم‌تر از هر چیزی ارزش قائل شوید

زمانی که بودجه بسیار کم است، سخت می‌توان تصمیم گرفت چه ریسک‌هایی ارزش لازم را دارند. توصیه اصلی یونچف برای برندهایی که منابع کمتر دارند این است که مطمئن شوند با تلاش برای استفاده از هر کانال بازاریابی بودجه خود را ضعیف نکنند.

تمرکز روی توسعه و واقعا رشد یک کانال به مراتب ساده‌تر از این است که سعی کنید در آن واحد کارهای زیادی انجام دهید ولی وقت و توجه کافی برای تمامی آن‌ها نداشته باشید.

همچنین، یک بودجه اندک نیازی نیست عامل تایید یک برند در استفاده از رسانه اجتماعی باشد. در حقیقت، او اشاره می‌کند برندهای کوچک‌تر اغلب اوقات سریع‌تر تصمیم می‌گیرند و دست به عمل می‌زنند و می‌توانند با پول کم ابزار جدید را تست کنند و در نتیجه این ریسک احتمال موفقیت را افزایش دهند.

اگر بتوانید بودجه خود را تنها صرف یک استراتژی کنید، یونچف پیشنهاد می‌کند آن را صرف استخدام فردی خلاق با مهارت‌های عالی در طراحی و ویرایش ویدئوها کنید تا به توسعه فید اجتماعی‌تان کمک کند.

«عوامل تعیین‌کننده موفقیت بودجه نبوده بلکه خلاقیت هستند. خلاقیت در حوزه اجتماعی به معنای تولید ویدئوهای سینمایی نیست، بلکه به معنای طراحی محتوای مرتبط است که یک احساس را برانگیزد، در زمان مناسب و در قالب درست به کار گرفته شود.»

منبع: inc.com

آواتار محمد امین نعمتی

توسط محمد امین نعمتی

بین 30 و 40 سالگی زندگی می‌کنم. هیچ چیزی بیشتر از آگاهی از دانش بیشتر مخصوصا دنیای فناوری من رو به ذوق نمی‌آورد. علاقه زیادی به نوشتن دارم و در کنار آن موزیک خوب، کتاب خوب، فیلم خوب و همنشین خوب لازمه زندگی است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *