جت مافوق صوت X-59 ناسا برای مونتاژ نهایی آماده است

flying 004 0 scaled
coastline land and water viewed from above

ناسا جت آزمایشی X-50 خود را که می‌تواند به معنای تحقق سفر تجاری مافوق به واقعیت باشد را برای مونتاژ نهایی آماده کرده است.

جت X-59 که از فناوری QueSST یا مافوق صوت ساکت استفاده می‌کند و توسط شرکت لاکهید مارتین طراحی شده است، می‌تواند نخستین پرواز خود را تا سال ۲۰۲۱ انجام دهد.

جت مافوق صوت X-59 ناسا برای مونتاژ نهایی آماده است

X-59 نخستین هواپیمای آزمایشی ناسا طی بیش از سه دهه گذشته محسوب می‌شود و هدف آن کاهش صدای بلند انفجار صوتی (sonic boom) به یک صدای خفیف‌تر (sonic thump) است.

هنگامی که سرعت این هواپیمای جت بدنه بلند و کشیده به سرعت مافوق صوت برسد، صدایی در حد صدای بسته شدن درب ماشین تولید می‌کند و از آنجا که این هواپیما در ارتفاع پنجاه و پنج هزار پایی، ۹۴۰ مایل بر ساعت پرواز می‌کند، این صدا عملا قابل شنیدن نیست.

ناسا برای جمع‌آوری بازخوردها، X-59 را در مناطق خاصی از ایالت متحده تست خواهد کرد، همان طور که هواپیمای هورنت F/A-18 را در گلویستن تگزاس تست کرد.

این تست‌ها به تدوین قوانین جدید برای پرواز هواپیماهای تجاری مافوق صوت بر فراز مناطق مسکونی کمک خواهد کرد.

منبع: engadget.com

 

آواتار محمد امین نعمتی

توسط محمد امین نعمتی

بین 30 و 40 سالگی زندگی می‌کنم. هیچ چیزی بیشتر از آگاهی از دانش بیشتر مخصوصا دنیای فناوری من رو به ذوق نمی‌آورد. علاقه زیادی به نوشتن دارم و در کنار آن موزیک خوب، کتاب خوب، فیلم خوب و همنشین خوب لازمه زندگی است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *