ساخت کبد مینیاتوری انسان به‌صورت مصنوعی

کبد مینیاتوری

گروهی از محققین برزیلی به‌تازگی توانسته‌اند یکی از اندام‌های حیاتی انسان را به‌صورت کاملاً واقعی درست کنند. این اندام که یک نسخه مینیاتوری ولی کاملاً واقعی کبد انسان است می‌تواند انواع وظایف این عضو مثل ذخیره ویتامین‌ها، ترشح صفرا و تولید پروتئین‌ها را هم به‌خوبی انجام دهد. برای این کار محققین سلول‌های بنیادی انسانی را کشت کرده و برنامه ریزی کردند و در نهایت با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی به‌صورت لایه به لایه بافت‌های کبد را بازسازی کردند.

اگرچه این کبد مینیاتوری بیشتر قابلیت‌های یک کبد معمولی را در خود دارد، ولی هم چنان برای آن که بتواند وارد رقابت با یک کبد در اندازه واقعی در شرایط واقعی حاکم در بدن انسان شود، خیلی زود است. مانند بیشتر فناوری‌ها و پیشرفت‌های پزشکی و غیرپزشکی، این کبد هم نیاز به تکامل بیشتر دارد ولی می‌توان امید داشت که در آینده نه چندان دور این رؤیا به حقیقت بپیوندد.

خبر خوب آن است که حالا با خیال راحت می‌توانیم اعضای انسان را به‌صورت سه بعدی تولید کنیم. و این یعنی به‌زودی ساخت اندام‌های مصنوعی برای اهدا و جایگزین کردن اندام‌های از کار افتاده یا آسیب دیده در به‌طور گسترده امکان پذیر خواهد شد. یکی از ویژگی‌های مهم این فناوری، احتمال صفر پس زدن اعضا است. از آن جا که این اندام‌ها به کمک سلول‌های بنیادی بیمار ساخته می‌شوند، بدنش بدون هیچ مشکل از اندام جایگزین استقبال می‌کند.

مهم‌ترین نکته در ساخت این کبد، مرتبط به روش ساخت است. در روش جدید دانشمندان به‌جای آن که خود را درگیر پرینت یک به یک سلول‌ها کنند، از روش استفاده کردند که اجازه قرار دادن گروه سلول‌ها را به آن‌ها می‌داد. به این طریق ساخت کبد مینیاتوری زمان بسیار کمتری از آن چه در روش معمولی چاپ سه بعدی لازم بود، به خود اختصاص داد.

توده سلولی مورد استفاده در حقیقت ترکیبی از جوهرهای زیستی هیدروژل مانندی هستند که در یک شبکه سه بعدی طراحی شده، تزریق می‌شوند. در این مرحله به‌سختی می‌توان به نتیجه کار عنوان «اندام مصنوعی» را داد چرا که هنوز قابلیت‌های واقعی یک اندام جایگزین را ندارد. هر چند که در ابعاد کم می‌تواند مانند یک کبد واقعی سموم را از بین برده و آلبومین (پروتئینی که توسط کبد تولید می‌شود) ترشح کند.

هدف بعدی متخصصین ساخت همین کبد در ابعاد بزرگ‌تر است که طبیعتاً چالش‌های بیشتری به همراه خواهد داشت.

 

منبع: futurism

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در پزشکی
آواتار عباس رهامی

توسط عباس رهامی

نوشتن رو دوست دارم و همین طور موضوعات مرتبط به علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات. دوست دارم مطالبی که یاد می گیرم رو به قلم خودم بنویسم و با دیگران به اشتراک بذارم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *