10 ترفند برای مقابله با فرسودگی ناشی از کار در خانه

featured burnout scaled

دورکاری مزایا و معایب خاص خود را دارد: بدون شک کنترل بیشتری روی برنامه زمانی خود دارید، نیازی نیست در ترافیک بسیار معطل شوید و در تمام طول مدت روز از راحتی بودن در خانه لذت می‌برید، ولی در سوی دیگر ماجرا به احتمال زیاد ممکن است انجام کارها را به تعویق بیاندازید و ارتباط کمتری با همکاران خود داشته باشید.

10 ترفند برای مقابله با فرسودگی ناشی از کار در خانه

همچنین جدا نکردن مشخص محیط خانه و محیط کار می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی شود که بنابراین اثرات منفی روی بهره‌وری و خلاقیت شما خواهد گذاشت.

آیا به عنوان یک فریلنسر مشغول به کار هستید؟ در ادامه شما را به چند نکته آشنا می‌کنیم که چطور با موفقیت (و لذت) بیشتری در خانه کار کنید، پس تا انتها همراه روکیدا باشید.

برای هر روز صبح خود یک برنامه منظم داشته باشید

10 ترفند برای مقابله با فرسودگی ناشی از کار در خانه

چون هنگام کار در خانه تفاوت بارزی بین «محیط کار» و «خانه» وجود ندارد، شروع روز کاری می‌تواند یک چالش باشد. اگر قصد داشته باشید برای کار به اداره بروید، مراسم پوشیدن لباس و رانندگی به سمت محل از نظر فیزیکی و ذهنی شما را برای کار آماده می‌کند. ولی زمانی که در خانه کار می‌کنید؟ خیلی زیاد نه.

خوشبختانه، همچنان می‌توانید برنامه منظم روزانه خود را داشته باشید که شما را برای کار آماده خواهد کرد. این برنامه می‌تواند به سادگی درست کردن یک فنجان قهوه، لباس پوشیدن یا دویدن آهسته صبحگاهی باشد تا شما را کاملا هوشیار کند، به عبارت دیگر هر کاری که برای شما جواب دهد.

لباس متفاوت بپوشید

10 ترفند برای مقابله با فرسودگی ناشی از کار در خانه

یکی از مزایای دورکاری این است که می‌توانید با پیژامه کار کنید. آیا این نوع کار کردن راحت‌ترین گزینه نیست؟

متاسفانه، برای همه اینطور نیست. با آن که برخی از افراد ممکن است بتوانند با موفقیت با لباس راحتی در خانه کار کنند ولی این مهارتی نیست که همه داشته باشند. کار کردن با لباس راحتی و با پیژامه در تمام طول روز می‌تواند منجر به جدی نگرفتن کار شود، به هرحال به راحتی می‌توانید برای یک خواب کوتاه به درون رختخواب بپرید!

با توجه به این قضیه، معمولا بهتر است پیش از این که پشت میز کار خود بنشینید یک دوش بگیرید و یک لباس کار ساده بپوشید. همانطور که در بالا اشاره کردیم، انجام این کار می‌تواند بخشی از برنامه روزانه‌تان باشد تا شما را برای روز کاری آماده کند.

یک فضای کار اختصاصی داشته باشید

10 ترفند برای مقابله با فرسودگی ناشی از کار در خانه

محلی که در خانه به کار کردن اختصاص دادید نقش مهمی در بهره‌وری شما ایفا می‌کند. اگر در رختخواب خود کار می‌کنید، احتمالا خوابتان می‌‎برد. اگر در جلوی تلویزیون کار می‌کنید، عملا بدون این که قصد داشته باشید اسیر سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی می‌شوید.

وجود یک میز کار که فاصله مناسبی از رختخواب، تلویزیون و آشپزخانه داشته باشد به شما کمک می‌کند روی کار خود بهتر تمرکز کنید. همچنین، برخورداری از یک فضای کار اختصاصی باعث خواهد شد فضای خانه را از کار جدا کنید که به عنوان یک فریلنسر نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

همچنین ممکن است فضای کار خود در خانه را با چیزهایی تزئین کنید که به شما بهتر در تفکیک محیط کار از خانه کمک کند.

برنامه‌ریزی کنید

10 ترفند برای مقابله با فرسودگی ناشی از کار در خانه

زمانی که در خانه کار می‌کنید همه چیز سریعا می‌تواند آشفته و بدون نظم شود، بنابراین واقعا مهم است یک برنامه‌ریزی داشته باشید که در سراسر هفته شما را به جلو هدایت کند. این برنامه‌ریزی باید تمامی وظایف، مهلت تحویل پروژه‌ها، قرارهای ملاقات و جلسات شما را در خود داشته باشد تا بتوانید جدول زمانی خود را بهتر مدیریت کنید.

از عواملی که باعث حواس‌پرتی می‌شوند دوری کنید

10 ترفند برای مقابله با فرسودگی ناشی از کار در خانه

بدون شک، اگر می‌خواهید همه کارها را به سرانجام برسانید باید به هر بهایی که شده از عواملی که حواستان را پرت می‌کند دوری کنید. این عوامل می‌توانند وظایف داخل خانه باشند که ناگهان انجام آن‌ها وسوسه‌کننده است یا حیوان خانگی پشمالویی که دوست دارد او را بغل کنید.

اگر امکان آن وجود دارد، کارهای داخل خانه را به پیش یا بعد از کار خود موکول کنید و حیوان خانگی خود را در یک اتاق دیگر قرار دهید تا چشمان مهربان آن‌ها توجه شما را به خود جلب نکنند.

به دوستان و اعضای خانواده خود اطلاع دهید در طول زمان‌های خاصی از روز نمی‌توانند مزاحم شما شوند تا بتوانید زمان و فضای مورد نیاز را در اختیار داشته باشید.

ساعت کار منظمی داشته باشید

10 ترفند برای مقابله با فرسودگی ناشی از کار در خانه

داشتن یک برنامه‌ زمانی انعطاف‌پذیر امتیاز دیگر کار کردن در خانه است، ولی همچنین مهم است ساعات کاری مشخص و سخت‌گیرانه‌ای برای خود مشخص کنید. زمانی را مشخص کنید که در آن موقع بیشترین بهره‌وری خود را دارید و سپس برنامه روز خود را براساس آن تنظیم کنید.

اگر فردی هستید که در صبح انرژی بیشتری دارد، تمامی کارهای خود را در طول صبح انجام دهید. فقط به همکاران و رئیس خود در مورد جدول زمانی کارتان اطلاع دهید تا بدانند چه زمانی می‌توانند با شما تماس بگیرند یا مهلت تحویل کارها را چه زمانی برای شما تعیین کنند.

مزیت دیگر داشتن یک برنامه زمانی و نظم چیست؟ کارر را از زندگی شخصی خود جدا می‌کنید.

زمان‌هایی را برای استراحت در نظر بگیرید

10 ترفند برای مقابله با فرسودگی ناشی از کار در خانه

درست همان قدر که به ساعات کاری نیاز دارید، زمان‌بندی برای استراحت در طول روز نیز مهم است. این استراحت می‌تواند یک ساعت کامل برای ناهار یا چندین استراحت 5 دقیقه‌ای باشد تا به آرامش شما یا انجام چند حرکت مدیتیشن کمک کند.

وجود این زمان‌های استراحت جلوی خستگی را می‌گیرد و خلاقیت و بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد.‌

همچنین باید دقت کنید اختصاص دادن روزهایی به کار نکردن نیز مهم است. این روز می‌تواند روزی باشد که در آن به یک تعطیلات کوتاه یا استخر می‌روید. حتی می‌توانید از این استراحت‌ها به عنوان یک سیستم پاداش استفاده کنید تا انگیزه بیشتری برای انجام کار به دست آورید.

خانه را ترک کنید

10 ترفند برای مقابله با فرسودگی ناشی از کار در خانه

24 ساعت و 7 روز هفته را در خانه ماندن شما را خسته خواهد کرد. گاهی اوقات به تغییر نیاز دارید. بنابراین گاهی اوقات، یک روز را به کار در کافی‌شاپ نزدیک به خانه خود برنامه‌ریزی کنید. این کار به تدریج روحیه شما را تغییر خواهد داد و می‌تواند در مقایسه با زمانی که در خانه می‌مانید سطح بهره‌وری‌تان را بالا ببرد.

همچنین، حتی برای یک فرد درون‌گرا، تعامل با سایر افراد همچنان مهم است.

دفعات ارتباط با همکارانتان را افزایش دهید

10 ترفند برای مقابله با فرسودگی ناشی از کار در خانه

چون شما دور از همکاران و رئیس خود هستید، بیشتر از چیزی که باید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. آن‌ها را نسبت به کارهایی که انجام می‌دهید مطلع کنید، سوال بپرسید و همچنین اطلاعات جدید را دریافت کنید.

این کار به آن‌ها نشان خواهد داد که واقعا کار خود را انجام می‌دهید و جلوی سوءتفاهم‌ها را خواهد گرفت. از اپلیکیشن‌هایی مانند ترلو یا آسانا برای مدیریت پروژه و Hangouts گوگل، اسلک یا اسکایپ برای ارتباط  صوتی و تصویری استفاده کنید.

برای خرید یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر بهتر سرمایه‌گذاری کنید

10 ترفند برای مقابله با فرسودگی ناشی از کار در خانه

از آن جایی که در خانه کار می‌کنید، معمولا داشتن یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ خوب اجباری است تا کارهای خود را بدون مشکل انجام دهید. ممکن است همچنین بسته به طبیعت کار خود به خرید اپلیکیشن‌ها و سخت‌افزار دیگر (یک نمایشگر ثانویه می‌تواند تفاوت زیادی به همراه آورد!) نیاز داشته باشید.

بدون شک دوست ندارید وسط کار یا درست پیش از این که یک پروژه را تحویل دهید ابزاری که استفاده می‌کنید از کار بیافتند. خودتان را  از این استرس و دردسر با سرمایه‌گذاری برای خرید ابزار با کیفیت نجات دهید. وجود آن‌ها می‌تواند به مراتب کار شما را ساده‌تر و انجام آن را راحت‌تر کند.

منبع: totalbeauty.com

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در عمومی
آواتار محمد امین نعمتی

توسط محمد امین نعمتی

بین 30 و 40 سالگی زندگی می‌کنم. هیچ چیزی بیشتر از آگاهی از دانش بیشتر مخصوصا دنیای فناوری من رو به ذوق نمی‌آورد. علاقه زیادی به نوشتن دارم و در کنار آن موزیک خوب، کتاب خوب، فیلم خوب و همنشین خوب لازمه زندگی است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *