شما کدام یک از این 9 شخصیت اقتصادی را دارید؟

انواع شخصیت اقتصادی

تا حالا پیش آمده با یک مشاور اقتصادی هم صحبت شوید؟ وقتی در مورد مسائل مالی و کسب و کار با کسی صحبت می‌کنید، مهم‌ترین مسئله ایجاد ارتباط مؤثر با فرد مقابل است. درست مانند همان ارتباطی که با یک دوست، یا افراد خانواده بر قرار می‌کنیم، برای درک موقعیت درست و انتقال مفاهیم به یک زبان مشترک نیاز داریم. درک و برداشت ما از جهان متفاوت است. وقتی در مورد کسب و کار با کسی صحبت می‌کنید هم این موضوع صدق می‌کند. از نظر شما موفقیت یک معنی دارد و از نظر طرف مقابل ممکن است مفهوم آن متفاوت باشد. اینجاست که داشتن اطلاعات در مورد شخصیت اقتصادی به کمک ما می‌آید.
اگر با افرادی بالادست در شرکت‌ها و سرمایه داران حرفه‌ای صحبت کنید، مثلاً مدیر یک مجموعه یا یک وکیل یا مشاور، یا برخوردی با افرادی که سرمایه زیادی دارند یا از خانواده‌های مرفه آمده‌اند، داشته باشید متوجه می‌شوید که موفقیت مالی آن‌ها نه فقط به شم اقتصادی، بلکه به نوع ارتباطی که با افراد دیگر برقرار می‌کنند هم بستگی دارد.
ارتباطات بین فردی به ما امکان می‌دهد انگیزه‌ها، اهداف و مقاصد طرف مقابل را تشخیص دهیم. در واقع با درک انگیزه و طرز فکر افراد است که می‌توانیم با آن‌ها ارتباط مؤثر برقرار کنیم. این مسئله وقتی پر رنگ‌تر می‌شود که قصد داشته باشیم ایده‌های خود را به فرد دیگری منتقل کنیم یا با یک مشاور اقتصادی برای پیش برد اهدافمان مشورت کنیم. در طرف مقابل، یک مشاور اقتصادی درست مانند یک روانشناس خوب، باید خیلی سریع و به بهترین شکل شخصیت مشتری‌اش را تشخیص دهد تا بتواند راه کارهایی مناسب فرد ارائه کند.
یکی از بهترین راه‌ها برای گرفتن مشاوره درست و مفید، انتخاب فردی به‌عنوان مشاور است که کم و بیش شخصیت اقتصادی مشابه خود ما داشته باشد یا بتواند آن را به‌خوبی درک کند. به این شکل لازم نیست تمام قوانین و قواعد و خواسته‌ها و نیازهایش خود را در هر مرحله به او شرح دهید یا پیشنهادهای خارج از چهارچوبتان بشنوید.
شخصیت شناسی اقتصادی در حقیقت چند دهه پیش توسعه پیدا کرد. همچنین روش‌ها و الگوی های مشخصی برای گروه بندی و دسته بندی این شخصیت‌ها شکل گرفت. با استفاده از پرسشنامه‌های بسیار و رصد کردن عملکرد افراد، نهایتاً یک دسته بندی نسبتاً جامع ایجاد شد که تجربه نشان داد در ایجاد ارتباط مؤثر در افراد بسیار مؤثر عمل می‌کند. با کمک این گروه بندی کلی، سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار می‌توانند با همکاری و کمک گرفتن از افراد مناسب راحت‌تر و سریع‌تر به نتیجه برسند.
برای پیدا کردن یک مشاور خوب اول از هر چیز باید به شخصیت شناسی اقتصادی خود برسید. با توجه به این که شما چه شخصیتی دارید، فرد مقابل شما می‌تواند متفاوت باشد.

9 شخصیت اقتصادی
مسئول خانواده: برای این افراد تقریباً همه چیز در تأمین کردن خانواده خلاصه می‌شود. انگیزه و هدف اصلی این دسته از افراد برنامه ریزی، پول، رفاه و موفقیت برای مراقبت و حمایت از خانواده است. این افراد اهداف خانوادگی مشخصی در ذهن دارند که همیشه از هر چیز برای آن‌ها مهم‌تر است.
مستقل: این گروه بیشتر از هر چیز به دنبال استقلال یافتن هستند. هدفی که البته موفقیت اقتصادی و کسب و کار به‌شدت به آن کمک می‌کند. شخصیت اقتصادی مستقل معمولاً دوست دارد شرایطش ایمن و آرام و همه چیز تضمینی باشد.
هراسان: شخصیت اقتصادی هراسان از سرمایه گذاری خوشش نمی‌آید. در واقع آن‌ها سرمایه گذاری را به‌درستی درک نمی‌کنند و اصلاً علاقه‌ای به آن ندارند. این افراد ترجیح می‌دهند از شر سرمایه گذاری راحت شوند و این کارها را به یک فرد یا مشاور اقتصادی مورد اعتماد بسپارند.
پنهان کار: برای افراد پنهان کار، همه چیز محرمانه است. محرمانه بودن کارها برای این افراد در اولویت اول است و تمرکز اصلی آن‌ها همیشه همین مسئله است. آن‌ها تقریباً در مورد هر چیزی احتیاط می‌کنند و به‌خصوص زمانی که قرار است اطلاعاتی را با افراد دیگر به اشتراک بگذارند، گاردشان بسته‌تر می‌شود. تنها افراد بسیار معدود و خاصی هستند که از کار شخصیت اقتصادی ناشناس خبر دارند.
مغول: این دسته از افراد به‌شدت به استفاده از پول و سرمایه و فعالیت‌های اقتصادی برای به دست آوردن قدرت نفوذ و جایگاه شخصی هستند. این افراد پول را وسیله‌ای برای کسب امتیاز و مشخص کردن برنده و بازنده میدان می‌دانند.
افراد ویژه: یک گروه از شخصیت‌های اقتصادی را افرادی تشکیل می‌دهند که پرستیژ و اعتبار و شهرت برای آن‌ها در اولویت است. این افراد ثروت و موفقیتشان را روشی برای به دست آوردن شهرت و جایگاه برتر می‌دانند.
انبار کننده: شخصیت اقتصادی انبار کننده کسی است که اولویت اولش جمع کردن هر چه بیشتر پول در زندگی است. آن‌ها هر کاری می‌کنند تا عدد و رقمی که سرمایه شخصی‌شان را نشان می‌دهد، بزرگ‌تر شود. از نظر این افراد پول بیشتر مساوی حس و حال بهتر است.
قمارباز: این افراد هیجان و آدرنالین کسب موفقیت و زندگی را دوست دارند. این افراد مشکلات را حل می‌کنند و با سرمایه گذاری و فعالیت‌های مرتبط اقتصادی به خوش گذرانی می‌پردازند.
نوآوران: دسته آخر از شخصیت‌های اقتصادی را نوآوران تشکیل می‌دهند. کسانی که همیشه می‌خواهند جدیدترین و به‌روزترین فرد در کسب و کار خودشان و دنیای اقتصاد باشند. آن‌ها مدیریت بسیار پیچیده‌ای برای سرمایه خود دارند و معمولاً از الگوی مشابهی برای مدیریت خانواده هم استفاده می‌کنند.
حالا که با 9 شخصیت اقتصادی آشنا شدید بهتر می‌توانید در مورد شخصیت خودتان اظهار نظر کنید. در نتیجه بهتر می‌توانید افراد حرفه‌ای و مشاورانی که می‌توانند با توجه به شخصیت شما، مفید باشند را انتخاب کنید. پیدا کردن فردی که به‌درستی اهداف شما را درک کند و تکمیل کننده شخصیت اقتصادی شما باشد به دریافت اطلاعات درست از شرایط کمک می‌کند. به این ترتیب اقدامات لازم برای حرکت به جلو و تغییرات مورد نیاز را می‌توانید تشخیص دهید. همچنین از موقعیت‌هایی بهتر استفاده خواهید کرد و در نهایت اینکه اشتباهات کمتری انجام خواهید داد.

منبع: entrepreneur

آواتار عباس رهامی

توسط عباس رهامی

نوشتن رو دوست دارم و همین طور موضوعات مرتبط به علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات. دوست دارم مطالبی که یاد می گیرم رو به قلم خودم بنویسم و با دیگران به اشتراک بذارم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *