هوش مصنوعی فیسبوک برای کمک به فرار از دست فناوری تشخیص چهره

تشخیص چهره فیسبوک دیپ فیک

فیسبوک چند مدت است که استفاده از فناوری تشخیص چهره پیش فرض را کنار گذاشته است. ولی ظاهراً این کار به‌تنهایی کافی نیست و حالا فیسبوک راهی پیدا کرده که بتواند مردم را از دست فناوری که خودش درست کرده، نجات دهد. محققین فیسبوک سیستم هوش مصنوعی به وجود آوردند که می‌تواند قابلیت تشخیص چهره افراد را از بین ببرد. این سیستم در حقیقت نوعی سیستم دفاعی برای مردم است تا از هویت خود محافظت کنند.

هوش مصنوعی فیسبوک یک مرکز داده‌های طبقه بندی شده دارد که می‌تواند چهره افراد را کمی تغییر داده و در نتیجه از شناسایی آن‌ها جلوگیری کند. این تغییرات جزئی فناوری تشخیص چهره را گیج کرده و تشخیص آن را با خطا مواجه می‌سازد. همه این‌ها در حالی انجام می‌شود که چهره اصلی فرد تنها تغییرات کوچکی می‌کند و از حالت طبیعی خارج نمی‌شود.

مثلاً در تصویری که گذاشته شده، چهره بازیگر سرشناس هالیوودی، جنیفر لارنس (Jenifre Lawrence) را می‌بینیم که با اعمال کمی تغییرات از نظر فناوری چهره دیگر به‌عنوان فردی که هست شناخته نمی‌شود. بخش هوشمندانه عملکرد این هوش مصنوعی آن است که این سیستم نیاز به آموزش مجدد ندارد. یعنی برای هر فرد یا هر ویدیو لازم نیست اطلاعات جدید به این سیستم داده شود، بلکه تمام کار با یک دست‌کاری ظریف و هوشمندانه آنجا می‌شود! تنها کاری که هوش مصنوعی فیسبوک برای به هم ریختن چهره افراد می‌کند، ایجاد اختلال در زمان پخش تصویر است.

هوش مصنوعی فیسبوک تا حد زیادی مسائل حریم خصوصی و امنیتی که در مورد استفاده از فناوری تشخیص چهره مطرح شده است را از بین می‌برد. بسیاری از افراد نگران بودند که برخی از فناوری تشخیص چهره برای تحت نظر گرفتن افراد خاص و یا ایجاد ویدیوهای دیپ فیک استفاده کنند. مثلاً خیلی ساده شما ممکن است با انتشار یک ویدیو از یک مهمانی یا مراسم مقدار زیادی اطلاعات در مورد افراد حاضر در آن جمع را در اختیار عموم قرار دهد، در حالی که خود آن‌ها از ماجرا اصلاً خبر هم ندارند.

البته مثل همیشه، نباید انتظار داشت که این فناوری در آینده نزدیک عرضه شود. فیسبوک قصد دارد این فناوری را در یکی از محصولاتش در آینده به‌طور کامل عرضه کند. برخی از کاربردهای هوش مصنوعی فیسبوک از همین حالا مشخص هستند. مهم‌ترین و بارزترینشان فعلاً همین سپر دفاعی در برابر شناسایی هویت افراد است.

منبع: engadget

آواتار عباس رهامی

توسط عباس رهامی

نوشتن رو دوست دارم و همین طور موضوعات مرتبط به علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات. دوست دارم مطالبی که یاد می گیرم رو به قلم خودم بنویسم و با دیگران به اشتراک بذارم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *