فرود بر ماه ، ناسا به کمک یک زن به زودی به ماه باز می‌گردد

ناسا فرود بر ماه

چند ماه است که ناسا به‌شدت برنامه فرود مجدد بر ماه را پیگیری می‌کند. ناسا قصد دارد در سال 2024 در قطب جنوب ماه فضانوردانش را فرود آورد. البته از قبل ناسا اعلام کرده بود چنین برنامه‌ای دارد ولی تغییراتی در این برنامه انجام شد که باعث شد ناسا پروژه فرود بر ماه را بسیار سریع‌تر از آن که انتظار می‌رفت آغاز کند.

پیش از این ناسا سال 2028 را به‌عنوان سال حرکت به‌سوی ماه تعیین کرده بود. در این پروژه که آرتمیس نام گذاری شده بود قرار بود یک فضانورد زن حضور داشته باشد و برای اولین بار پای یک زن به سطح ماه برسد. حالا ناسا اعلام کرده برنامه فرود به ماه 4 سال زودتر انجم خواهد شد. فعلاً روز مشخصی برای حرکت به‌سوی ماه اعلام نشده است ولی مدیر ناسا مشخص کرده که نیمه دوم سال 2024 این اتفاق خواهد افتاد.

در حال حاضر ناسا پروژه‌های بسیار زیادی در دست دارد و تعداد زیادی از این پروژه‌ها تا آن زمان باید انجام شوند. به‌طور مثال سیستم پرتاب راکت که قرار است برای این مأموریت استفاده شود هنوز آماده نیست. یا مثلاً کپسول اوریون که قرار است در این مسافرت محافظ سرنشینان فضاپیما باشد، تا کنون هیچ مأموریت سرنشین داری را تجربه نکرده است. هم چنین ناسا برای اجرای این برنامه به لباس‌های جدید فضانوردی که مناسب سطح ماه باشند نیاز خواهد داشت. و در نهایت اینکه برنامه ناسا برای فرود سرنشینان در قطب جنوب نیازمند ساخت و نگهداری ایستگاه فضایی ثابت در مدار ماه است، یعنی همان پروژه پلتفرم گیت وی (Gateway).

مشخص است که تغییر زمان بندی ناسا کار بیشتر کارکنان را سنگین‌تر کرده است. کارکنان ناسا در حال حاضر تحت فشار هستند تا با زمان بندی پیش بروند. با این حال نتیجه کار هر چه که باشد، یک دستاورد بزرگ خواهد بود.

منبع: space

آواتار عباس رهامی

توسط عباس رهامی

نوشتن رو دوست دارم و همین طور موضوعات مرتبط به علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات. دوست دارم مطالبی که یاد می گیرم رو به قلم خودم بنویسم و با دیگران به اشتراک بذارم

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *