وقتی روسیه از FBI جاسوسی می‌کند

جاسوسی روسیه از fbi

آمریکایی‌ها می‌گویند روسیه از سال 2010 به اطلاعات پلیس فدرال آمریکا (FBI) دسترسی پیدا کرده است. آمریکا می‌گوید احتمالاً این اقدام در نتیجه انتخابات سال 2016 آمریکا تأثیر داشته است. این خبری است که یاهو نیوز (Yahoo News) از منبعی که اسم آن را ذکر نکرده، منتشر کرده است. این گزارش نشان می‌دهد که روسیه به خطوط ارتباطی اف بی ای نفوذ کرده بوده و در واقع جاسوسی می کرده است.

روسیه در سال‌های اخیر به‌طور قابل توجهی در زمینه رمز نگاری و رمز گشایی اطلاعات پیشرفت کرده است. طبق گزارش یاهو نیوز، روسی‌ها چندین سال است که قادرند گفت و گو های مأمورین سازمان اف بی آی آمریکا را هم تحت بگیرند. البته مشخص نیست این امکان به‌صورت هم زمان بوده یا خیر.

با تمام پیشرفت‌هایی که روسیه داشته، این کشور فقط قادر به رمزگشایی ارتباطات رادیویی رمزنگاری شده سطح متوسط است. مثل چیزی که اف بی آی در گذشته از آن استفاده می‌کرد. یعنی ظاهراً اگر داده‌ها تحت محافظت بیشتری باشند، امنیتشان همچنان برقرار است. با این حال اصل مسئله همچنان پا برجاست. آمریکایی‌ها و کشورهای دیگر نگرانی‌های زیادی در مورد این اقدام روسیه دارند. به‌خصوص اینکه هنوز مشخص نیست روسیه دقیقاً از چه طریق و با چه روشی این کار را کرده است.

یکی از مأمورین سازمان جاسوسی آمریکا در مورد اقدامات جاسوسی روسیه گفته است که روسی‌ها هنوز هم به روش‌های کلاسیک جاسوسی، یعنی جاسوسی از طریق منابع انسانی علاقه دارند! یعنی این امکان وجود دارد که روسی‌ها خیلی ساده به‌جای یک حمله مبتنی بر فناوری، افرادی که به چنین اطلاعاتی دسترسی دارند (یا افراد دیگر در درون اف بی آی)، را تحت اختیار گرفته باشد.

در حال حاضر مشکل اف بی آی برطرف شده است. این سازمان اکنون با انجام اقدامات اصلاحی پیام‌هایش را با رمزنگاری بهتر و سخت‌تر، محافظت می‌کند. به نظر می‌رسد داده‌های لو رفته از ارتباطات اف بی آی، خسارت زیادی به آن‌ها وارد نکرده است. در واقع این سازمان جاسوسی آمریکا بود که متوجه چنین رخنه امنیتی شد. سازمان جاسوسی گفته است که روسی‌ها برای پنهان نگه داشتن این رخنه امنیتی، قادر نبودند استفاده زیادی از آن ببرند.

این رخنه امنیتی در سال 2012 توسط سازمان جاسوسی آمریکا کشف شد. پس از آن اف بی آی روال کارش را تغییر داد. با برخی از منابع روسی قطع ارتباط کرد و روش‌های ارتباطی‌اش را ارتقا داد. برخی از راه‌های ارتباطی هم به‌کل کنار گذاشته شدند. بعد از اف بی آی، بسیاری از سازمان‌های دولتی برای ارتباط از رمزنگاری استفاده کردند.

منبع: engadget

آواتار عباس رهامی

توسط عباس رهامی

نوشتن رو دوست دارم و همین طور موضوعات مرتبط به علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات. دوست دارم مطالبی که یاد می گیرم رو به قلم خودم بنویسم و با دیگران به اشتراک بذارم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *