ورود سیارک غول پیکر و خطرناک 1990MU به مدار زمین! فرار از سرنوشت دایناسورها

سیارک مهاجم به زمین

در مورد انقراض دایناسورها چه می‌دانید؟ تئوری‌های مختلفی مطرح شده. یکی از آن‌ها انقراض آن‌ها را با سیارک غول پیکری که میلیون‌ها سال پیش با زمین برخورد کرد را عامل انقراض دایناسورها می‌دانند. خبر بد این است که یک سیارک غول پیکر دیگر با همان ابعاد در حال حرکت به سمت زمین است! دانشمندان از همین حالا این سیارک را تحت نظر گرفته‌اند.

این سیارک که بانام 1990 MU شناخته می‌شود، در حال حاضر در حال گردش به دور خورشید است، درست مانند ما. از بخت بد محاسبات می‌گویند این سیارک در سال 2027 وارد مدار زمین خواهد شد! 1990 ام یو، قطری بین 4 تا 9 کیلومتر دارد و در تاریخ 6 ژوئن سال 2027 (یک شنبه، 16 خرداد ماه 1406) به فاصله 0.03 واحد کیهانی از زمین خواهد رسید. هر واحد کیهانی به‌اندازه فاصله زمین تا خورشید است. یعنی سیارک 1990 ام یو تقریباً به‌اندازه ماه به ما نزدیک خواهد شد (فاصله ماه تا زمین 0.025 واحد کیهانی است).

 

برخورد سیارک با زمین

مدارک سیارک و زمین

همین چند ماه پیش بود که سیارک 2019 OK از فاصله بسیار نزدیک 73 هزار کیلومتری زمین که معادل 0.00048 واحد کیهانی است، گذشت. یعنی تقریباً یک پنجم فاصله ماه تا زمین! OK 2019 بسیار نامحسوس به زمین نزدیک شده بود. تنها زمانی سیارک تشخیص داده شد که در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری زمین و یک روز با زمین فاصله داشت! 2019 OK فقط 50 تا 100 متر قطر داشت که برای از بین بردن یک شهر کامل کافی بود. با توجه به قطر چند کیلومتری 1990MU می‌توان سرنوشتی مشابه دایناسورها برای بشر تصور کرد. سیارکی که دایناسورها را از بین برد حدود 10 تا 15 کیلومتر قطر داشته است و 66 میلیون سال پیش در مکزیک کنونی فرود آمد که حدود 75 درصد تمام حیات کره زمین را نابود کرد. زمینی‌های بازمانده از برخورد، سپس با مشکلات مختلفی مواجه شدند. از غبار آلود شدن جو زمین گرفته تا تغییرات شدید جوی و کمبود غذا.

سیارک انقراض دایناسورها

شاید فاصله 0.03 واحد کیهانی این 1990 اِم یو چندان ترسناک نباشد، ولی متأسفانه این تمام ماجرا نیست! مدت زیادی طول نمی‌کشد تا زمین با 1990MU تجدید دیدار کند. سال 2058 بار دیگر این سیارک به مدار زمین وارد خواهد شد و این بار فاصله بسیار کمتر خواهد بود. تنها 0.02 واحد کیهانی! دانشمندان معتقدند تقریباً هر 100 میلیون سال یک بار، زمین تحت حمله سیارکی مانند این قرار می‌گیرد. هر چند که کار سیارک‌ها چندان حساب و کتاب ندارد و هر لحظه ممکن است یکی از آن‌ها به زمین نزدیک شود.

بسیاری معتقدند دولت‌ها باید برای خطر بزرگ و تهدید کننده سیارک‌ها اقدام کنند ولی فعلاً خبری از اقدامات جدی نیست.

 

منبع: express.co

آواتار عباس رهامی

توسط عباس رهامی

نوشتن رو دوست دارم و همین طور موضوعات مرتبط به علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات. دوست دارم مطالبی که یاد می گیرم رو به قلم خودم بنویسم و با دیگران به اشتراک بذارم

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *