سلاح‎ لیزری قدرتمند بریتانیا موشک‎ها و هواپیماهای بدون سرنشین را در آسمان نابود می‎کند؟

bae laser shield concept 3

بریتانیا می‎خواهد موشک‎ها و هواپیماهای بدون سرنشین دشمن را با کمک پرتوهای با انرژی بالای لیزر نابود کند. وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که در حال ساخت سلاح‎های لیزری و فرکانس رادیویی است. این سلاح‎ها که سلاح‎های انرژی مستقیم (DEW) نام دارند با برق و بدون مهمات کار می‎کنند و برق آن‎ها توسط موتور یک خودرو یا ژنراتور تامین می‎شود.

سلاح‎های لیزری موشک‎ها و هواپیماهای بدون سرنشین را در آسمان نابود خواهد کرد و انواع فرکانس رادیویی در کامپیوترها و وسایل الکترونیکی دشمن اختلال ایجاد می‎کند و آن‎ها را از کار می‎اندازد.

سلاح‎های لیزری قدرتمند بریتانیا موشک‎ها و هواپیماهای بدون سرنشین را در آسمان نابود می‎کند

براساس اعلام دولت بریتانیا، این سلاح‎ها هزینه‎های عملیاتی کمتر دارند و «انعطاف‎پذیری بی نظیری» به وجود می‎آورند.

دولت بریتانیا انتظار دارد این سلاح‎ها طی 10 سال آینده به مرحله تولید نهایی برسند ولی ابتدا روی کشتی‎های ناوگان سلطنتی و خودروهای ارتش بریتانیا تست خواهند شد. شروع این تست‎ها در سال 2023 است.

سلاح‎های لیزری مفهوم کاملا جدیدی نیست. در سال 2017، بریتانیا برای ساخت یک نمونه اولیه لیزری 30 میلیون پوند هزینه کرد و آمریکا اولین سلاح لیزری خود را در سال 2014 به کار گرفت. (بخش زیادی از عملکرد آن انتشار تشعشعات غیرکشنده برای ترساندن دشمنان یا از کار انداختن حسگرهای آن‎ها است، ولی می‎تواند هواپیماهای کوچک را نیز از بین ببرد).

به احتمال خیلی زیاد در آینده شاهد تعداد بیشتری از این سلاح‎ها خواهیم بود. حالا که روسیه پهبادهای حامل بمب را در اختیار ارتش خود قرار داده است، سایر کشورها به دنبال تدابیر نظامی مقابله با آن هستند.

منبع: engadget.com

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در نیروی نظامی
آواتار محمد امین نعمتی

توسط محمد امین نعمتی

بین 30 و 40 سالگی زندگی می‌کنم. هیچ چیزی بیشتر از آگاهی از دانش بیشتر مخصوصا دنیای فناوری من رو به ذوق نمی‌آورد. علاقه زیادی به نوشتن دارم و در کنار آن موزیک خوب، کتاب خوب، فیلم خوب و همنشین خوب لازمه زندگی است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *