در گوگل پلی‎استور بیش از 2000 اپلیکیشن خطرناک وجود دارد؟ بعضی‎ها مشهور هستند!

در گوگل پلی‎استور بیش از 2000 اپلیکیشن خطرناک وجود دارد؛ بعضی‎ها مشهور هستند 1

نتایج تحقیقی که دو سال طول کشیده است نشان می‎دهد 2040 اپلیکیشن در گوگل پلی‎استور به نحوی مخرب هستند. به گزارش دانشگاه سیدنی و بخش Data61 شرکت تحقیقاتی CSIRO بعضی از آن‎ها به تعداد مجوزهای مشکوکی نیاز دارند، در حالیکه سایرین کاملا بدافزار هستند.

در این تحقیق تقریبا 1 میلیون اپلیکیشن در گوگل‎‎پلی بررسی شده است که نتیجه آن شناسایی حجم عظیمی از اپلیکیشن‎های تقلبی بدون بدافزار بود ولی آن‎ها همچنان به مجوز دسترسی به داده‎هایی نیاز دارند که بی‎‌ربط با عملکرد اپلیکیشن است. ممکن است حتی نام بعضی از آن‎ها را شنیده باشید مانند Hill Climb Racing یا Temple Run.

پلی‎استور

این محققان از شبکه‎های عصبی و یادگیری ماشینی برای پردازش تمامی این 1 میلیون اپلیکیشن استفاده کردند. الگوریتم به نحوی طراحی شده بود تا به دنبال متن توضیح و آیکون‎های مشابه با 10 هزار عدد از محبوب‎ترین اپلیکیشن‎های پلی‎استور بگردد. این الگوریتم 49608 تهدید بالقوه را شناسایی کرد.

با کمک سایت VirusTotal، در حدود 7246 عدد از اپلیکیشن‎ها بدافزار معرفی شدند و 2040 عدد از آن‎ها اپلیکیشن‎های جعلی با خطر بالا بودند. علاوه بر این، 1565 عدد حداقل 5 مجوز حساس را درخواست می‎کردند و 1407 عدد کتابخانه‎های تبلیغاتی شخص ثالث داشتند.

در حال حاضر اپلیکیشن‎های مورد بررسی حذف شده‎اند و تیم گوگل گزارش می‎دهد در مقایسه با سال قبل تعداد مجوزهای رده شده اپلیکیشن‎ها 55 درصد و حذف اپلیکیشن‎ها از پلی‎استور به 66 درصد افزایش یافته است.

منبع: gsmarena.com

آواتار محمد امین نعمتی

توسط محمد امین نعمتی

بین 30 و 40 سالگی زندگی می‌کنم. هیچ چیزی بیشتر از آگاهی از دانش بیشتر مخصوصا دنیای فناوری من رو به ذوق نمی‌آورد. علاقه زیادی به نوشتن دارم و در کنار آن موزیک خوب، کتاب خوب، فیلم خوب و همنشین خوب لازمه زندگی است.

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *