سریال تعاملی نسل جدید برنامه‌های یوتیوب و نتفلیکس

سریال تعاملی نت فیلیکیس

اخیراً ساخت سریال تعاملی طرفدار پیدا کرده است. تا پیش از این فقط نتفلیکس بود که دست به ساخت برنامه‌های تلویزیونی و سریال‌های تعاملی می‌زد. چیزی که شاید به نظر خیلی‌ها ایده موفقی نبود. ولی حالا یوتیوب هم به فکر انجام کاری مشابه افتاده است که یعنی در آینده احتمالاً شاهد افزایش این نوع سریال‌ها و برنامه‌ها خواهیم بود.

 

سریال تعاملی نسل جدید سریال‌ها و برنامه‌ها

حق انتخاب سریال تعاملی
در سریال‌های تعاملی که از طریق نتفلیکس پخش می‌شود، بیننده دیگر فقط بیننده نیست و می‌تواند تا حدی حق انتخاب داشته باشد. البته منظورمان از حق انتخاب، قطعاً عوض کردن کانال یا کم و زیاد کردن صدا نیست! در سریال‌های تعاملی یا اینتراکتیو (interactive) نتفلیکس کاربر می‌تواند در بخش‌های مختلف داستان تصمیماتی بگیرد و انتخاب‌هایی داشته باشد که بر آن اساس داستان سریال تغییر می‌کند. به این شکل کاربر می‌تواند یک سریال را بارها و بارها تماشا کند و هر بار در بخشی از داستان در مورد کاراکترها تصمیمات مختلفی بگیرد. چه حرکت زیرکانه‌ای!

 

پیوستن یوتیوب به جمع سازندگان برنامه‌های تعاملی

بعد از موفقیت نسبی سریال‌های تعاملی نتفلیکس، یوتیوب هم به این فکر افتاده تا برنامه‌ای داشته باشد که از ساختار و فرمتی مشابه استفاده کند. در حال حاضر بن ریلز (ben relles) که سابقاً سرپرست بخش برنامه سازی بدون نویسندگی (Unscripted) بوده، در حال ساخت یک بخش جدید برای سریال‌های تعاملی و نمایش‌های زنده است.
مدیر این طرح جدید یوتیوب گفته است که اکنون آن‌ها با در اختیار داشتن ابزارهای جدید و قابلیت‌های متفاوت قادر خواهند بود نسخه‌های مختلف از یک داستان را که البته در تعامل با بیننده است، تعریف کنند. یوتیوب سعی کرده افرادی که در این زمینه تجربه و خلاقیت کافی دارند و درک خوبی از استفاده از این روش جدید دارند، استفاده کند. به همین دلیل بوده که بن ریلز به‌عنوان اولین گزینه برای هدایت بخش جدید یوتیوب انتخاب شده است.

 

برنامه‌های تعاملی قبلاً هم وجود داشته

برنامه کودکانه تعاملی
پیش از این نتفلیکس به فکر ساخت برنامه‌های تعاملی با کاربر در این ابعاد بیفتند، برنامه‌های تلویزیونی که عمدتاً کودکانه بودند با این سبک ساخته شده بود. مثل سریال ماین کرافت: استوری مد (minercraft: story mode).
بعد از تجربه قابل قبول این سریال‌ها بود که نتفلیکس نهایتاً سال گذشته به این نتیجه رسید این روش واقعاً می‌تواند موفقیت آمیز باشد. در نتیجه با همین سبک برنامه سازی اسپین آف سریال آینه سیاه (بلک میرور – Black Mirror) یعنی بندراسنچ (Bandersnatch) را ساخت. نتفلیکس که از این سبک ساخت سریال نتایج مثبتی گرفته بود، یک سریال دیگر به نام تو در برابر طبیعت (You vs. Wild) را ساخت که یک سریال با موضوع بقا بود که در آن بیر گریلز (Bear Grylls) حضور داشت.

یوتیوب و نسل جدید سریال‌های تعاملی

کتاب ماجراجویی خود را انتخاب کنید
در این شرایط یوتیوب دست به کار شد و تبلیغات تعاملی‌اش را شروع کرد. گویا یوتیوب هم به پتانسیل بالای این روش پی برد و در نتیجه طرح ساخت برنامه‌های ویژه خودش را تغییر داد. به این شکل بود که یوتیوب بعضی از سریال‌های سنگین و پر هزینه‌اش را به کل کنسل کرد و اعلام کرد که می‌خواهد با روش‌های جدید که همان برنامه‌های تعاملی است، سریال بسازد.
در حال حاضر یوتیوب و نتفلیکس وارد سریال سازی تعاملی شده‌اند و احتمالاً تا چند سال آینده شاهد فراگیر شدن این سبک از سریال سازی خواهیم بود. به نظر شما آیا این سبک از برنامه سازی وارد ایران هم خواهد شد و در کشور ما جایی پیدا خواهد کرد؟

منبع: www.engadget.com

آواتار عباس رهامی

توسط عباس رهامی

نوشتن رو دوست دارم و همین طور موضوعات مرتبط به علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات. دوست دارم مطالبی که یاد می گیرم رو به قلم خودم بنویسم و با دیگران به اشتراک بذارم

2 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *