‍۱۰ ترفند عالی برای حفظ تمرکز بر کسب و کار وقتی در خانه کار می‌کنید

‍۱۰ ترفند عالی برای حفظ تمرکز بر کسب و کار وقتی در خانه کار می‌کنید

حفظ تمرکز بر کسب و کار مهمترین بخش مدیریت کسب و کار است. اگر در خانه کار می‌کنید، می‌دانید چقدر راحت تمرکز از دست می‌رود، از سرکارتان بلند می‌شوید و ساعتها وقت خود را صرف کاری بیهوده می‌کنید.

البته، این را هم می‌دانید که وقتی کسی کنارتان نباشد، چقدر راحتتر می‌توان کار کرد؛ و چه خوب است که در زمان و مکان دلخواه خود کار کنید. مثلا شاید دوست داشته باشد چند ساعتی در یک کافی‌شاپ کار کنید. راحتتر باشید با پیژامه کار کنید یا مثلا  دوست دارید در اولین ساعات روز به موسیقی گوش کنید و ایمیلهایتان را چک کنید. اگر کار شما در منزل است، هیچکس مانع شما نیست.

اگر می‌خواهید برای طولانی مدت در خانه کار کنید، باید احتمال اینکه حواستان پرت شود را بدهید. برای حل این مشکل، توصیه‌های روکیدا برای حفظ تمرکز بر کسب و کار در منزل را بخوانید.

‍۱۰ ترفند عالی برای حفظ تمرکز بر کسب و کار وقتی در خانه کار می‌کنید

۱- برای حفظ تمرکز بر کسب و کار،ساعات کاری در نظر بگیرید

وقتی می‌خواهید در خانه کار کنید، خیلی سخت می‌توانید کارتان را شروع کنید و بین کار، مُدام وقفه ایجاد می‌کنید.

برای جان رود، مؤسس و رئیس شرکت، داشتن ساعت کاری مشخص، کلیدی‌ترین نکته در تمرکز بر کسب و کار است. ” کار در خانه، شاید به شما این حس را بدهد که همیشه دارید کار می‌کنید اما کار چندانی هم انجام نمی‌شود. این اصلا موضوع سالمی نیست.  برای خود ساعات کاری تعیین کنید و وقتی در ساعات کاری نیستید، کاملا خود را از حال‌و هوای کار خارج کنید.”

این ترفند باعث می‌شود بقیه اعضای خانواده هم به ساعات کاری شما احترام بگذارند و در آن ساعات مزاحمتان نشوند.

 

‍۱۰ ترفند عالی برای حفظ تمرکز بر کسب و کار وقتی در خانه کار می‌کنید

۲- از نور طبیعی استفاده کنید و تمرکز بر کسب و کار را افزایش دهید

نور مصنوعی درهنگام کار ایجاد خواب‌آلودگی می‌کند. براساس یک مطالعه، نوع و کیفیت نور بر سلامت و بازدهی شما اثرگذار است.

برایان اسمیت، رئیس و کارآفرین، در ۱۰ سال گذشته در خانه کار کرده است و می‌گوید: “موقع کار در منزل، تمرکز بر کسب و کار به‌راحتی از دست می‌رود و از کار دست می‌کشید. مهم‌ترین خصوصیت یک دفتر خانگی، پنجره‌های رو به نور طبیعی است. این نور به شما انرژی می‌دهد و موجب می‌شود بتوانید گذر زمان را حس کنید؛ و تشویقتان می‌کند هرازگاهی هم بیرون بروید. یک دفتر کار خانگی درعین‌حال می‌تواند فضایی برای ورزش باشد. من یک تاتامی یوگا و جایی برای مدیتیشن در دفترم دارم. ”

اگر قصد دارید برای بازه‌های زمانی طولانی کار کنید، حتما به نور مناسب توجه کنید و در صورت امکان اتاقی را برای کار انتخاب کنید که پنجره‌های بزرگ داشته باشد تا مجبور نباشید در اولین ساعات روز از نور مصنوعی استفاده کنید.

 

‍۱۰ ترفند عالی برای حفظ تمرکز بر کسب و کار وقتی در خانه کار می‌کنید

۳- برای خانواده خط‌ و‌نشان بگذارید

اگر با خانواده زندگی می‌کنید، کار در منزل سخت‌تر خواهد بود. حتی اگر بتوانید خودتان را در اتاق نگهدارید و  با تمرکز به کارتان برسید، هر لحظه ممکن است یکی از اعضای خانواده دررا باز کند، با شما صحبتی کند یا از شما تقاضا کند کاری را انجام دهید!

جرد براون، مؤسس هابستف، برای این مشکل توصیه‌ای دارد که در مورد خودش جواب داده است. “بزرگترین حواس‌پرتی من در خانه همسرم است که گهگاهی سوالاتی می‌پرسد یا فرزندم که داخل دفتر می‌آید تا چیزی نشانم دهد. وقتی هدفونهایم را در گوشهایم می‌گذارم، آنها می‌دانند نباید مزاحم شوند، چون این یعنی سر کار هستم. توصیه من برای همه کسانی که در خانه کار می‌کنند، این است که با خانواده خود خط ونشان مشخصی بکشید، تا ایجاد مزاحمت نکنند. ”

حتما هم مجبور نیستید برای این خط ونشان، هدفون را انتخاب کنید. می‌توانید از چیزهای دیگر برای تمرکز بر کسب و کار استفاده کنید، ‌البته به شرطی که خانواده را از آنها آگاه سازید. شاید برای شما بستن در اتاق جوابگو باشد، علامتی روی در، ساعاتی خاص یا هر چیز دیگر. در این مورد می‌توانید خودتان خلاقیت به خرج دهید.

‍۱۰ ترفند عالی برای حفظ تمرکز بر کسب و کار وقتی در خانه کار می‌کنید

۴- برای حفظ تمرکز بر کسب و کار، هدف‌گذاری روزانه داشته باشید

یک راه دیگر برای حفظ تمرکز بر کار در منزل، هدف‌گذاری مشخص برای خودتان است. بدانید دقیقا در هر روز چه کاری باید انجام شود و به چه صورتی. اینگونه شانس دستیابی به اهدافتان را افزایش می‌دهید.

برِت فارمیلو، مؤسس شرکت مارکیتورز، یک مرکز خرید دیجیتال در فینیکس آریزونا است. او ۵ سال تجربه کار در خانه دارد. او یاد گرفته که برای افزایش بازدهی باید روی اهداف متمرکز باشد. “من برای خودم برنامه‌ریزی می‌کنم و مشخص می‌کنم که در هر روز چه کاری و در چه زمانی باید تکمیل شود. با برنامه‌ریزی و تعیین کارهای مهم، خود را به انجام آنها متعهد می‌کنم. ”

براساس مطالعه مرکز روانشناسی آمریکا، بررسی مداوم پیشرفت به سمت اهداف، احتمال دستیابی به اهداف را افزایش می‌دهد.

 

‍۱۰ ترفند عالی برای حفظ تمرکز بر کسب و کار وقتی در خانه کار می‌کنید

 

۵- دفترکار خود را تا حد ممکن از آشپزخانه و نشیمن دور کنید

خیلی از ما، وقتی تنقلات می‌خوریم که حوصله‌مان سر برود، بخواهیم کاری را به تعویق بیاندازیم یا نگران و مضطرب باشیم. اگر دفتر شما نزدیک آشپزخانه است و نمی‌توانید شکمتان را کنترل کنید، بهتر است اتاقی دورتر را انتخاب کنید.

الکساندر لِویت، رئیس مرکز “الهام در کار” می‌گوید: “هرچه از آشپزخانه دورتر باشید، بازدهی شما بیشتر می‌شود؛ چون کمتر وسوسه می‌شوید سراغ تنقلات بروید. بغیر از آشپزخانه، تلویزیون و کنسولهای بازی را هم از خود دور نگهدارید. به خودتان تلقین کنید که وسایل منزل در دسترس نیست.

‍۱۰ ترفند عالی برای حفظ تمرکز بر کسب و کار وقتی در خانه کار می‌کنید

۶- هرازگاهی جای خود را تغییر دهید

حتی بهترین دفترکارها هم اگر روزانه ۷ ساعت درآنها بگذرانید، کسل‌کننده می‌شوند. برای افزایش بازدهی سعی کنید هراز گاهی جای خود را عوض کنید یا تغییری در محل کارتان ایجاد کنید.

اندرو اوکانور، سرپرست مراکز اعتیاد آمریکا می‌گوید:” اگر با خانواده زندگی می‌کنید، حتما یک فضای شخصی را به دفترکار اختصاص دهید. ولی، وقتی اعضای خانواده در منزل حضور ندارند، کار خود را در دیگر فضاهای خانه انجام دهید تا تنوعی در کار ایجاد شود. مثلاً، وسایل کارتان را به حیاط، کنار حوض یا نشیمن ببرید.

تغییر فضای کار، موجب تجدید قوا و افزایش بازدهی می‌شود. بعلاوه تغییر فضا از ایجاد تنوع در فضای فعلی، سریعتر و کم‌دردسرتر است.

 

‍۱۰ ترفند عالی برای حفظ تمرکز بر کسب و کار وقتی در خانه کار می‌کنید

۷- لباس کار بپوشید

برای اینکه بجای حالت خواب‌آلوده صبح، حس‌و‌حال کار کردن پیدا کنید، لباسی مناسب بپوشید. لباس مناسب هم موجب می‌شود حال‌و‌هوای کار پیدا کنید و هم باعث می‌شود پس از چند ساعت کار به چرت زدن نیافتید.

برندون استراپر، مؤسس شرکت، حتما روز خود را با لباس مناسب آغاز می‌کند. “طوری لباس بپوشید و دوش بگیرید که انگار می‌خواهید از خانه بیرون بروید. شلوار و پیراهن جدید و کفش براق بپوشید. درست مثل اینکه می‌خواهید سرکار بروید. اگر تمام روز با پیژامه و دمپایی باشید، نمی‌توانید ساعات کاری خود را از ساعات استراحت تفکیک کنید. این شاید فقط یک حقّه‌ روانشناسی باشد، اما به من کمک می‌کند روی کارم متمرکز باشم.

راهنمای فوق العاده‌ی رهبری کسب و کار

۸- تماسهای تلفنی را در فضاهای عمومی انجام دهید

برای بسیاری از ما جلسات کاری و تماسهای تلفنی، کارهایی زمان‌کُش هستند، وقتمان را هدر می‌دهند و حواسمان را از دیگر کارها پرت می‌کنند. اگر بتوانید جلسات و تماسهای کاری خود را مدیریت کنید و در حالت ایده‌آل در محیطی به‌غیر از دفترکار به انجام آنها بپردازید، از افزایش بازدهی خود شگفت‌زده می‌شوید.

روس بیلر، مؤسس گروت اسپارک، برای هر کار، محیط ویژه‌ای اختصاص می‌دهد. او توصیه می‌کند:” ارزش خلوت محیط خانه را برای تمرکز بر کسب و کار بدانید و از آن برای انجام کارهای دقیق استفاده کنید. برای کارهایی چون جلسات یا تماسهای تلفنی، به فضاهایی عمومی چون کافی‌شاپ، دفتر کارفرما و … بروید. اگر فکر می‌کنید فضاهای شلوغ برای جلسات و تماسها مناسب نیستند، فضایی در خانه را به این کارها اختصاص دهید.

‍۱۰ ترفند عالی برای حفظ تمرکز بر کسب و کار وقتی در خانه کار می‌کنید

۹- یک کتابخانه داشته باشید.

کارکردن در خانه اصولا در خلوت می‌گذرد. هیچکس برای گفتگو نیست. هیچکس نیست که برای راهنمایی گرفتن، کسب تجربه یا گپ دوستانه، کنارتان باشد.

دیوید کیکارلی، مؤسس و مدیر سایت، می‌گوید:”کنار میز کارم یک کتابخانه بزرگ، پُر از کتابهای موردعلاقه‌ام دارم، انواع کتاب با موضوعات تجارت، هنر، علوم و مذهب. مطالعه آنها من را با تجارب نویسندگان و توصیه‌های آنها آشنا می‌کند. این منبع بی‌پایان خلاقیت فقط چند قدم از میزم فاصله دارد؛ و اگر همه کتابها را مطالعه کنم، کتابهایی تازه می‌خرم یا از کتابخانه قرض می‌گیرم.”

حضور هرچه‌ بیشتر کتابها (و ایده‌ها و اندیشه‌های درونشان) برای ایجاد تمرکز بر کار، کافی است.

با این راهنما، کسب و کار خانگی پردرآمد خود را راه بیاندازید

۱۰- یک فضای جذاب درست کنید

اگر محیط اطرافتان با چیزهایی احاطه شده ‌باشد که شما را روی کارتان متمرکز کنند، راحت‌تر می‌توانید به کارتان بپردازید.

اشلی میدی، مؤسس و رئیس برند بِری و طرفدار دفترکارهای جذاب می‌گوید:” اتاقی با سلیقه خودتان طراحی کنید. از رنگهای دیوار تا اشیاء تزیینی روی میز را انتخاب کنید. همه اجزای فضا باید شما را به‌ یاد اهدافتان بیاندازد. وقتی چنین فضای الهام بخشی ساختید، بازدهی کارتان افزایش می‌یابد.

هیچکس دوست ندارد در یک محیط خسته‌کننده و بدون جذابیت کار کند. می‌خواهید بهترین ساعات روز را در اتاق کارتان بگذرانید، پس کاری کنید به شما خوش بگذرد.

شما در دفترکارتان چطور بازدهی خود را افزایش می‌دهید؟ نظر خود را با روکیدا درمیان بگذارید.

آواتار ماهان

توسط ماهان

علاقمند به دنیای فناوری و خلاقیت هستم و فارغ التحصیل ارشد آی تی ، متمرکز بر انتشار مطالبی هستم که دارای ترکیبی از خلاقیت ، هنر و فناوری هستند .

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *