چرا در هنگام کار به تفریح نیاز داریم؟ بازدهی فوق العاده تفریح برای کسب و کار

Time-Off-vacation
Time-Off-vacation

وقتی که در حال ساخت کسب وکار نو پا خود هستید، تفریح کردن اولویت اول شما نخواهد بود. بیشتر تمرکز شما روی برنامه کسب و کار، روش‌های انجام آن، حسابداری و مدیریت کسب و کار خواهد بود. اما تجارت شما به طرز رفتار شما برمی‌گردد، درواقع اگر در وضعیت خوبی نباشید مشتریان آن را حس می‌کنند.

taking-time-off
taking-time-off

تحقیقات نشان داده‌اند که وقتی شما در روز بیشتر تفریح می‌کنید، سودآور‌تر نیز می‌شوید. اما منظور از تفریح بیشتر چیست؟ وقتی صاحبان کسب‌ و کار برای تیم خود زمان استراحت در نظر می‌گیرند، افراد تیم سود‌آور‌تر می‌شوند و حس بهتری پیدا می‌کنند.

یک مطالعه در هاروارد تحت عنوان برسی کسب و کار و انرژی ، به این نتیجه رسیده است که وقتی یک مدیر، اعضای تیم خود را به استراحت کردن ترغیب می‌کند، کارمندان ۸۱ درصد بیشتر دوست دارند تا در کمپانی باقی بمانند و وضعیت سلامت فکری و روحی آن‌ها تا ۷۱ درصد ارتقا پیدا می‌کند.

همچنین این مطالعه نشان داده است افرادی که حداقل هر ۹۰ دقیقه یک بار استراحت می‌کنند، ۴۰ درصد به افزایش خلاقیت ذهنی و ۲۸ درصد به تمرکز بیشتر آن‌ها کمک می‌کند.

وقتی روز‌هایتان خسته کننده‌تر و بدون آنکه چیزی از آن‌ها بفهمید سپری می‌شوند، مهم است که تفریح کردن را به یاد داشته باشید. نه فقط بخاطر اینکه احساس بهتری پیدا کنید، بلکه تفریح کنید تا به شما کمک کند وظایف خود را به بهترین شکل انجام دهید. با در نظر گرفتن زمان استراحت، کسب و کار خو‌د را قوی‌تر کنید.

سه روشی که باعث می‌شود بیشتر تفریح کنید و  سودآور‌تر باشید

حالا که از مزایا استراحت مطلع هستید، چرا یک استراحت تفریحی خوب برای خود در نظر نمی‌گیرید؟ زمان عمل کردن فرا رسیده. در ادامه به سه روش تفریح کردن هنگام کار اشاره می‌کنیم که علاوه بر اینکه به شما حس خوبی می‌دهند بلکه کمک می‌کنند تا سودآور‌تر باشید.

fun

1- تفریح خو‌د را پیدا کنید

به عنوان افراد بالغ خیلی از ما‌ها ممکن است فراموش کرده باشیم که چطور تفریح کنیم، این ممکن است برای افرادی که به تازگی کسب و کار مربوط به خود‌ را شروع کرده‌اند و تا زانو در مسئولیت فرو رفته‌اند بیشتر صدق کند.

یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای که کودکان دارند، نوع نگرش آن‌ها به دنیا است. آن‌ها هرکجا که باشند با هر امکاناتی، تفریح خود را پیدا کرده و به بازی کردن مشغول می‌شوند.

حالا زمان آن فرا رسیده که یک لیست بسازید. یک لیست ساده از تفریح‌هایی که می‌تواند به شماحس خوبی دهد. لیستی بسازید بدون احساس گناه، کمی لذت و کمی هزینه از وقت و پول شما. این تفریح کوچک برای شما خوشحالی، لذت و آسودگی به همراه می‌آورد و باعث می‌شود برای ادامه روز پر انرژی باشید.

فعالیت‌های لیست شما می‌تواند بر اساس زمان مورد نیاز آن‌ها دسته بندی شوند؛ فعالیت‌های زیر ۱۵ دقیقه، ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ، بیشتر از ۳۰ دقیقه و موارد مثل این‌ها.

تفریح منتخب شما بستگی به زمانی دارد که برای آن آزاد می‌کنید. البته این نیز بسیار مهم است که تصور شما از تفریح خوب چه ‌می‌باشد. با رعایت این فاکتور‌ها، می‌توانید یک تفریح خوب در لیست خود قرار دهید.

Dave-Crenshaw-Fun
Dave-Crenshaw-Fun

۲- زمان استراحت خود را برنامه ریزی کنید.

زمان آن رسیده که یک الگو برای تفریح خود هنگام کار تعریف کنید. بدون اعتنا به اینکه چه اتفاقی سر کار رخ می‌دهد، همیشه اولویت با تفریح و زمان استراحت شماست.

درواقع زمان استراحت شما چیزی نیست که در پایان روز کاری به فکر آن باشید. تفریح شما در هنگام کار جزئی از کار کردن شما محسوب می‌شود. شروع به برنامه ریزی تفریح‌های کوتاه در لیست تفریح خود بکنید فعالیت‌هایی که از شما ۱۰ یا ۲۰ دقیقه وقت می‌گیرند و در برنامه‌های کاری می‌گنجند. سپس به برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های بلند مدت‌تری که حدودا ۶۰ تا ۹۰ دقیقه از شما وقت می‌گیرند بپردازید. مانند رفتن به باشگاه، کلاس یوگا یا سایر فعالیت‌های فیزیکی.

شما خواهید دانست در چه زمانی از روز تفریحتان را برنامه ریزی کنید زیرا این چرخه زندگی شماست. ناتان کلیتمن، محقق خواب، به نتایجی دست یافته است که نشان می‌‌دهد اصل “استراحت و کار” در چرخه زندگی انسان زمان کمتری ‌خواهد گرفت و مفید‌تر خواهد بود.

هر کدام از ما‌، در چرخه زندگی خود مدت زمانی تعریف شده داریم که چه اندازه می‌توانیم کار کنیم و زمان استراحت ما کی و چقدر باشد. معمولا این زمان هر ۹۰ یا ۱۲۰ دقیقه در نظر گرفته می‌شود.

اما چطور زمان مخصوص خود را پیدا کنیم؟ ساده است با تجربه کردن! در یک برنامه‌آزمایشی در زمان‌های مختلف از روز برای خود زمان استراحت در نظر بگیرید و ببینید که کدام یکی از آن‌ها برای شما بهتر است، سپس آن را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

schedule
schedule

۳- به تعطیلات بروید

 بر اساس گزارشی از تعطیلات ۲۰۱۶، حدود ۵۵ درصد مردم آمریکا موفق به استفاده از تمام تعطیلات خود نشده‌اند. به بیان دیگر ۶۵۸ میلیون روز از تعطیلات در این سال تلف شده است.

نکته جالب دیگر در همین گزارش این است؛ کارمندانی که ده روز یا کمتر به تعطیلات پرداخته‌اند، نسبت به کسانی که دوازده روز یا بیشتر در تعطیلات بوده‌‌اند تمایل کمتری به افزایش حقوق و پاداش داشته‌اند.

درواقع می‌توان اینطور نتیجه گرفت که هرچه کمتر به تعطیلات بپردازید کمتر پول درمیاورید وهرچقدر بیشتر به تعطیلات بپردازید مسیر خود به موفقیت را هموار‌تر می‌کنید.

حتما با خود می‌گویید کسی که یک کسب و کار نوپا را آغاز کرده‌است چطور زمان و پول کافی برای تعطیلات خواهد داشت؟ بعضی‌ها به تعطیلات سالیانه فکر می‌کنند، خب این خوب است. فقط مسئله این است که خود را محدود نکنید، لازم نیست تعطیلات شما حتما یک سفر به تاهیتی [تاهیتی بزرگ‌ترین جزیرهٔ در گروه‌ جزیرهٔ پولینزی فرانسه، از کشور فرادریایی است که در جزایر سوسایتی در اقیانوس آرام قرار دارد.] باشد. تفریح می‌تواند یک ماهیگیری و چادرزنی ساده در محل زندگی شما باشد، یا می‌تواند یک سفر خارج از شهر باشد. شما حتی می‌توانید از تعطیلات خود برای بازی‌های کامپیوتری و تماشای فیلم با دوستان خود استفاده کنید. درواقع مهم نیست که چقدر برای تعطیلات خود هزینه می‌کنید یا وقت می‌گذارید مهم این است که حس خوبی به شما دست دهد.

از چندین ماه عقب‌تر به تقویم خود نگاه کنید و تعطیلات خو را برنامه ریزی کنید. شما به آن نیاز دارید و لایقش هستید. از این فرصت استفاده کنید تا ذهن و بدن خود را تازه کنید.

 

vacation
vacation

روزانه زندگی تلاش می‌کند در خوشحالی ما دخالت کند.  ما می‌توانیم خودمان را کاملا وقف کار کنیم، در این صورت کا‌رهایی که  می‌توانیم انجام دهیم تا خوشحال شویم به حاشیه می‌روند. به یاد داشته باشید، هر روز کار‌هایی که باعث خوشحالیتان می‌شوند را انجام دهید و تفریح کنید.

منبع: bplans

آواتار مهرناز شهریاری

توسط مهرناز شهریاری

شیفته خلاقیت، فناوریهای نو و سبک زندگی ایرانی هستم و تاکیدم در ترجمه و انتشار مطالب بر تازه‌ترین خبرهای فناوری مبتنی بر خلاقیت هست که می توانند کیفیت زندگی را ارتقا بخشند، از همراهی شما عزیزان در این مسیر بی نهاست خرسندم و نیازمند دیدگاههای ارزشمند شما هستم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *