آنچه که درباره ارز دیجیتال اتیریم باید بدانید

Ethereum

در این نوشته روکیدا هرچه که لازم است درباره اتریوم یا اتیریم، بزرگ‌ترین ارز رمزنگاری شده در آینده بدانید آورده شده است.

دوره رکود در اتیریم

همه درباره افزایش ناگهانی و زودگذر بیت کوین چیزهایی شنیده‌اند. این ارز رمز نگاری شده در بیستم نوامبر با این که خیلی از افراد پیش بینی کرده بودند که قیمت آن افزایش خواهد یافت، رکورد افت را شکست و به مقدار 8.200 دلار آمریکا رسید.

اما بیت کوین تنها ارز رمز نگاری شده نخواهد بود. برخی از مردم در معتقدند که این ارز، تنها ارزی نیست که بیشترین وعده‌ها را بدهد. اتیریم اخیراً ارزشمندترین ارز رمز نگاری شده در بازار، تنها 2 سال بعد از راه اندازی‌اش، به حساب می‌آید و در سال 2018 پیش بینی شده است که حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. اتیریم مشابه به بیت کوین است، از این نظر که هر دوی آن‌ها دارای یک پلت فرم منبع باز بر اساس تکنولوژی بلاک چین می‌باشند.

هر دوی آن‌ها، اتیریم و بیت کوین، واسطه را در گذارهای اقتصادی خود حذف کرده‌اند. (نام مستعار واسطه همان بانک‌ها می‌باشد!)، به همین دلیل است که ارزهای رمز نگاری شده ثبات ندارند. اما زمانی که بیت کوین با تکنولوژی بلاک چین برای دستمزدها و پرداختی‌های بیت کوین مورد محدودیت قرار گرفت، اتیریم می‌تواند برای ساخت پلت‌فرم‌های غیرمتمرکز و محاسباتی مورد استفاده قرار بگیرد.

ارز اتیریم، اتر، در قراردادهای هوشمند و پیچیده به کار می‌رود که از سیستم اگر: شاید استفاده می‌کند، بدین معنی که تنها در صورتی با اتیریم داد و ستد می‌شود که شرایطی معین به وقوع بپیوندد.

آنچه که درباره ارز دیجیتال اتیریم باید بدانید

لذا شگفت انگیز نیست که در  2 سال اخیر، ارزش اتر به بیش از 360 دلار آمریکا رسیده باشد. هم چنین پیش بینی‌هایی درباره مقدار آن گفته‌اند که به صورت پایدار و مداوم تا سال 2018 قیمت آن افزایش پیدا می‌کند.

مانند بیت کوین، اتریوم هم یک بلاک چین توزیع شده عمومی است. اگر چه تفاوت های فنی زیادی بین این دو وجود دارد اما مهمترین تفاوت این دو اهداف و قابلیت هاست. بیت کوین یک برنامه کاربردی خاص از فناوری بلاک چین است. در واقع بیت کوین با هدف یک سیستم پرداخت جهانی، همتا به همتا و غیرمتمرکز ایجاد شده است. در حالی که بلاک چین بیت کوین برای پیگیری مالکیت پول دیجیتال (بیت کوین) استفاده می شود، بلاک چین اتریوم برای اجرای کد های برنامه نویسی برنامه های غیرمتمرکز طراحی شده است .

بلاک چینِ بیت کوین را سیستم عاملی در نظر بگیرید که فقط یک نرم افزار به نام بیت کوین روی آن اجرا می شود و بلاک چین اتریوم را سیستم عاملی در نظر بگرید که هزاران نرم افزار و سرویس مختلف می تواند روی آن فعالیت کنند.

حالا می توانید مفهوم توکن را هم متوجه شوید. در واقع توکن ارزهای برنامه های غیرمتمرکزی هستند که خودشان بلاک چین خصوصی ندارند و از بلاک چین های دیگر مثل اتریوم استفاده می کنند.

در بلاک چین اتریوم، به جای کار برای استخراج بیت کوین، ماینرها برای یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده به نام اتر که شبکه را تامین می کند، کار می کنند. علاوه بر یک ارز دیجیتال تجاری و قابل حمل، اتر همچنین می تواند توسط توسعه دهندگان نرم افزار برای پرداخت هزینه های تراکنش نرم افزار مورد نظر، استفاده شود.

اتریوم برای چه کاری می تواند مورد استفاده قرار گیرد؟
پلتفرم اتریوم توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های کاربردی غیر متمرکز را ایجاد و راه اندازی کنند. یک برنامه غیر متمرکز یا به اختصار Dapp، می تواند بدون نیاز به واسطه ها و با استفاده از توزیع جمعی یک عمل مخصوص را انجام دهد. برای مثال بیت کوین یک Dapp است که کاربران می توانند توسط آن دارایی های دیجیتالی به اسم بیت کوین را به صورت همتا به همتا منتقل کنند.

آنچه که درباره ارز دیجیتال اتیریم باید بدانید

مزایای پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم چیست؟

از آنجا که برنامه های غیر متمرکز در بلاک چین اجرا می شوند، لذا از تمام ویژگی های بلاک چین نیز می توانند استفاده کنند.

غیر قابل تغییر بودن – واسطه ها و افراد ثالث نمی تواند هیچ تغییری در داده ها ایجاد کنند.

غیرقابل دستکاری و نفوذ – برنامه ها بر اساس اجماع شبکه فعالیت می کنند. بنابراین امکان سانسور، نفوذ به شبکه یا حذف داده ها نیست.

امن – بدون نهاد مرکزی و تضمین شده توسط رمزنگاری.

همیشه فعال – برنامه ها هرگز متوقف نمی شوند و هیچ کس قادر به جلوگیری از فعالیت آن ها نیست.

DAO یا سازمان مستقل غیرمتمرکز چیست ؟

در اتریوم همچنین می توان Decentralized Autonomous Organizations یا همان سازمان های مستقل غیرمتمرکز را پیاده سازی کرد. به این ویژگی به اختصار DAO گفته می‌شود. DAO یک سازمان کاملا مستقل و غیرمتمرکز و بدون رهبری واحد است. DAO توسط کد برنامه نویسی، بر روی مجموعه ای از قراردادهای هوشمند نوشته شده و بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود. این کد برای جایگزینی قوانین و ساختار یک سازمان قدیمی طراحی شده است. یک شکاف DAO باعث شد که بلاک چین جدیدی به وجود بیاید و به طبع آن اتریوم کلاسیک هم پدید آید. در واقع اتریوم قدیمی را اتریوم کلاسیک می گویند و اتریوم جدیدی که از DAO به وجود آمد را مورد استفاده قراردادند.

چگونه اتریوم تهیه کنم؟

برای ذخیره اتریوم نیاز به نرم افزارهایی به اسم کیف پول یا Wallet دارید. شما می توانید این کیف پول ها را روی کامپیوتر یا موبایل خود داشته باشید. هر کیف پول اتریوم شامل یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است.

کلید عمومی مانند شماره حساب شماست و می توانید مثلا برای دریافت اتریوم آن را در اختیار دوستتان قراردهید. کلید خصوصی یا همان Private Key به معنای تمام کیف پول شماست و نباید به هیچ وجه آن را در اختیار کسی قراردهید. با استفاده از کلید خصوصی کیف پول می توانید مبالغ داخل کیف پول را به راحتی در کیف پول های دیگر منتقل کنید.

آواتار ماهان

توسط ماهان

علاقمند به دنیای فناوری و خلاقیت هستم و فارغ التحصیل ارشد آی تی ، متمرکز بر انتشار مطالبی هستم که دارای ترکیبی از خلاقیت ، هنر و فناوری هستند .