خوردن دور نان باعث فرفری شدن موی سر می‌شود؟

آیا خوردن دور نان باعث فرفری شدن مو می شود؟

شاید شما هم جزو کسانی باشید که توصیه‌های قدیمی‌ را رعایت می‌کنید. یکی از این ادعاهای قدیمی این است که خوردن دور نان باعث فرفری شدن موی سر می‌شود. هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که ثابت کند، خوردن دور نان باعث فرفری شدن مو می‌شود اما نکات جالبی در مورد دور نان که بیشترین دور ریز نان هم از این بخش آن است، وجود دارد.

علی رغم بعید بودن فرفری شدن مو به دلیل خوردن دور نان، خوردن این بخش نان می‌تواند به سلامتی شما کمک کند. بعضی مادران از قدیم به بچه‌های خود می‌گفتند که اگر دور نان را نخورند، موهایشان می‌ریزد یا بد شکل می‌شود. واضح است که این تهدید اگر چه برای مجبور کردن کودکان جواب می‌دهد اما منطقی به نظر نمی‌رسد.

با این حال، مواد مغذی در دور نان بیشتر از مرکز آن است. در سال 2002 تیمی از محققان آلمانی، دور نان را با قسمت نرم مرکز نان مقایسه کردند و فهمیدند که دور نان هشت برابر بیشتر از آنتی اکسیدان‌های ضد سرطان تشکیل شده است.

گلوتن چیست؟ 10 شایعه نادرست و متداول درباره مضرات گلوتن و چاقی

مهم است که توجه داشته باشید، نان گندم نسبت به نان سفید مغذی تر است. به دلیل فرآوری‌هایی که بخش‌های مغذی آرد را در نان سفید از بین می‌برد، نان گندم از ویتامین، مواد معدنی و فیبر بیشتری نسبت به نان سفید برخوردار است.

در نتیجه خوردن دور نان باعث فرفری شدن موهای شما نمی‌شود اما نان گندم از نان سفید مغذی تر است و دور نان گندم بیش از آن مغذی است.

ریشه این اعتقاد که دور نان باعث فرفری شدن مو می‌شود، احتمالا به صد سال پیش در اروپا باز می‌گردد که سر پرمو و فرفری را نشان از سلامت فرد می‌دانستند. در زمان قحطی، هیچ تضمینی برای تهیه نان روزانه وجود نداشت. چنین شرایطی احتمالا باعث ریزش مو می‌شود.

پس اگر نان می‌خورید، دور نان را هم مصرف کنید و دور نریزید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *