روکیدا
دانش عمومی و مهندسی دانش و فناوری

گوگل به طور رسمی، پروژه بحث برانگیز «دراگون‌فلای» را لغو کرد!

پروژه دراگون‌فلای گوگل

پروژه بحث برانگیز «دراگون‌فلای» که توسط گوگل در حال انجام بود، به طور رسمی کنار گذاشته شد. این هفته در جلسه کمیتۀ قضایی سنا، معاون سیاست عمومی گوگل، کاران بهاتیا، اظهار داشت که کار بر روی موتور جستجوی سانسورشدۀ چینی، خاتمه یافته‌است. بعد از آن، سخنگوی گوگل تأیید کرد که این کمپانی، برنامه‌ای برای راه‌اندازی موتور جستجو در چین ندارد. بنابراین، در چنین پروژه‌ای کار نخواهد کرد.

گوگل از ابتدا در مورد پروژه دراگون‌فلای تردید داشت. اسناد لو رفته نشان می‌دهند که اپلیکیشن جستجوی چینی، به طور خودکار سایت‌های بلاک‌شده توسط فایروال قدرتمند این کشور را شناسایی کرده و سپس به راحتی آنها را از نتایج جستجو حذف می‌کند؛ از جمله اطلاعات مربوط به مخالفان سیاسی و سخنرانی‌های آزاد و همچنین، هر گونه ارجاع منفی به دولت‌های استبدادی.

پروژه دراگون‌فلای گوگل

پس از اینکه کمپانی گوگل اعلام کرد در حال کار بر روی پروژه‌ای با اسم رمز «دراگون‌فلای» می‌باشد، هیچ جزئیاتی از آن ارائه نداد. تنها اظهار داشت که پروژه دارد به خوبی پیش می‌رود. هنگامی که جزئیات بیشتری در مورد آن مطرح شد، «دراگون‌فلای» با واکنش جهانی روبرو شد. سازمان عفو بین‌الملل پرونده‌ای بر علیه این پروژه تشکیل داد و کنگره، مدیرعامل گوگل، ساندار پیچای را، برای بازجویی به دادگاه کشاند.

این موضوع، بیانگر قابلیت‌های فراوان گوگل برای فعالیت‌های مشکوک است. سال گذشته، پس از اینکه این غول تکنولوژی یک قرارداد بزرگ و بحث‌برانگیز را با پنتاگون امضا کرد، بیش از ۴۰۰۰ نفر از کارکنان آن، دادخواستی را علیه این معامله امضا کردند و دوازده مهندس شرکت را ترک کردند. در نتیجه، گوگل وعده داد که این قرارداد تمدید نمی‌شود. با این حال، مشخص نیست که آیا دراگون‌فلای نیز، به دلیل زمزمه‌های کارکنان گوگل متوقف شده‌است، یا به دلیل سایر اقدامات نامعین پروژه!

 

منبع: www.engadget.com

مطالب مرتبط

آلفابت برنامه ساخت بادبادک‌های تولید انرژی را کنار گذاشت

محمد امین نعمتی

جیمیل برای پیدا کردن راحت‌تر ایمیل‌ها چه تغییری خواهد کرد؟

محمد امین نعمتی

آیا گوگل روی اپلیکیشن‌هایی که درخواست مجوز موقعیت می‌کنند فشار بیشتری خواهد آورد؟

محمد امین نعمتی

آیا گوشی Pixel 5 گوگل از قابلیت شارژ معکوس پشتیبانی خواهد کرد؟

محمد امین نعمتی

اندروید ۱۱ چه ویژگی‌هایی خواهد داشت؟

محمد امین نعمتی

سرویس استادیا گوگل چه تغییراتی کرده است؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟