روکیدا
نجوم، هوا و فضا

چرا اسپیس ایکس در مورد عملکرد چتر نجات کپسول کرو دراگون این‌قدر نگران است؟

چتر نجات کرو دراگن

شرکت اسپیس ایکس همچنان در تلاش است تا به برنامه زمانی‌اش برای پرتاب دمو ۲ (Demo-2) برسد. در این پرتاب قرار است بخش سرنشین دار فضاپیمای دراگون که کرو دراگون (Crew Dragon) نام دارد، را همراه با فضانوردان ناسایی که در درون آن قرار دارند به فضا بفرستد. در همین راستا اسپیس ایکس تصمیم گرفته که عملکرد پاراشوت یا چتر نجات که قرار است هنگام فرود مورد استفاده قرار بگیرد را به آزمایش بگذارد.

اسپیس ایکس نه تنها برای ایلان ماسک و افراد دست اندر کار در این شرکت بسیار مهم است، بلکه نمادی از هویت آمریکایی هم هست. این شرکت مجدداً توانایی پرواز به فضا را به آمریکایی‌ها خواهد داد. آن هم به کمک یکی از سریع‌ترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های فضایی که تا کنون ساخته شده است.

تست چتر نجات یا پاراشوت کرو دراگون یکی از موارد ایمنی مهم است که بارها و بارها باید انجام شود. اسپیس ایکس یک بار در ماه آوریل با ایراد در عملکرد این سیستم رو به رو شد. البته در آن آزمایش یکی از چترها به‌طور عمدی غیرفعال شده بود تا عملکرد چتر نجات در صورت ایراد در یکی از چترها را مشاهده کننده که البته موفقیت آمیز نبود. در حال حاضر این تست از ارتفاع‌های مختلف و در شرایط مختلف انجام می‌شود که کاملاً منطقی است اسپیس ایکس می‌خواهد مطمئن شود سیستمی که برای فرود واقعی فضاپیمای طراحی کرده و قرار است محافظ جان فضانوردان باشد، درست کار می‌کند.

در همین حین، شرکت بوئینگ که به رقابت با اسپیس ایکس می‌پردازد، اعلام کرده کار بر روی سیستم پاراشوت پروژه استارلاینر (Starliner) را به اتمام رسانده است و آزمایشات موفقیت آمیز بوده‌اند. البته هر دو پروژه و هر پروژه مشابه دیگر با چالش‌های فنی بسیاری رو به رو می‌شود که غیرقابل اجتناب است. مثلاً مدتی پیش اسپیس ایکس در یکی از آزمایش‌هایش به دلیل نشت جزئی اکسید کننده، شاهد انفجار فضاپیمای آزمایشی‌اش بود.

 

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

به ادعای دانشمندان در سیاره عطارد احتمال حیات وجود دارد

محمد امین نعمتی

آیا امکان استفاده از جی‌پی‌اس روی ماه وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

اسپیس ایکس اولین فضانوردان خود را کمتر از دو ماه به فضا می‌فرستد

محمد امین نعمتی

آیا ناسا به کشت گیاهان خوراکی در فضا نزدیک‌تر شده است؟

محمد امین نعمتی

اسپیس ایکس از سال آینده گردشگران فضایی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد

محمد امین نعمتی

ناسا فضانورد پس از ۴ سال فضانورد جدید استخدام می‌کند

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟