ژاپن با ماه نورد تویوتا به جمع تسخیر کنندگان ماه اضافه می‌شود!؟ ماه‌نوردی 10 هزار کیلومتری

ماه نورد تویوتا مانند بسیاری از کاوشگرهای دیگر، 6 چرخ خواهد داشت. این ماه نورد قادر خواهد بود دو سرنشین را با استفاده از نیروی خورشیدی و تکنولوژی سلول‌های سوختی تا 10 هزار کیلومتر حمل کند.

در رقابت این روزها برای تسخیر فضا، به نظر می‌رسد همه کشورهای پیشرفته دوست دارند سهمی داشته باشند. این بار نوبت ژاپن است که به کمک شرکت تویوتا وارد بازی شود. ژاپن در برنامه‌ای بلند پروازانه و دراز مدت قصد دارد تا سال 2030 فضانوردانش را به ماه بفرستد. این برنامه با ساخت ماه نورد تویوتا انجام خواهد شد.

آژانس فضایی ژاپن (JAXA) با همکاری شرکت تویوتا (Toyota) به این طریق قادر خواهد بود فضانوردانش را در مأموریت‌های چند منظوره به فضا بفرستد. ماه نورد طرح تویوتا قرار است یک کاوشگر تحت فشار و سرنشین دار باشد و تا سال 2029 برای پرتاب آماده شود.

 

ماه نورد تویوتا

ماهنورد تویوتا

ماه نورد تویوتا مانند بسیاری از کاوشگرهای دیگر، 6 چرخ خواهد داشت. این ماه نورد قادر خواهد بود دو سرنشین را با استفاده از نیروی خورشیدی و تکنولوژی سلول‌های سوختی تا 10 هزار کیلومتر حمل کند. ماه نورد با طول 6، عرض 5 و ارتفاع 3.5 متری‌اش، حدود 13.5 متر مربع مساحت مفید در اختیارشان می‌گذارد. تحت فشار بودن این خودرو یک ویژگی مهم این ماه نورد است چرا که دیگر نیازی به لباس‌های فضانوردی نخواهد بود.

ساخت ماه نوردی با این شرایط که فعلاً بخش‌های زیادی از تکنولوژی آن هنوز بوجود نیامده و ساخته نشده است، چالش‌های زیادی خواهد داشت. با توجه به زمان بندی، به نظر می‌رسد تیم ماه نورد تویوتا به‌شدت تحت فشار باشند.

قرار است تا سال 2022 مراحل اولیه ساخت ماه نورد انجام شود و از آن جا به بعد پروژه بر روی پرتاب‌های آزمایشی و رفع اشکالات و عملی کردن ماه نورد تمرکز کند.

 

 

برنامه زمانی تولید ماه نورد تویوتا

سلول های سوختی ماهنورد تویوتا

به‌طور دقیق‌تر ماه نورد تویوتا در چند مرحله قرار است توسعه پیدا کند. برنامه زمانی تعریف شده برای ساخت این خودرو به این شکل است:

  • سال 2019: مشخص کردن تکنولوژی‌های لازم برای توسعه و ساخت ماه نوردی که در سطح ماه قادر به حرکت باشد. همچنین مشخص کردن ویژگی‌های نمونه اولیه کاوشگر
  • سال 2020: ساخت قطعات آزمایشی برای هر کدام از تکنولوژی‌های مورد نیاز و ساخت یک نمونه اولیه از ماه نورد
  • سال 2021: ارزیابی قطعات تولید شده آزمایشی و نمونه اولیه ماه نورد
  • از سال 2022: ساخت و ارزیابی نمونه اولیه یک به یک (اندازه واقعی) ماه نورد، ارزیابی و تائید داده‌های آزمایشی از سیستم رانندگی لازم در ماه نورد برای رفتن به مناطق قطبی ماه.
  • از سال 2024: طراحی ، ساخت و ارزیابی مدل مهندسی شده ماه نورد و طراحی مدل واقعی.
  • از 2027: ساخت و عملکرد و تست‌های کیفیت نسخه مدل واقعی

 

به‌صورت تئوری، قرار است ماه نورد تویوتا با این برنامه زمانی تا سال 2030 آماده پرتاب به ماه شود. این ماه نورد به سطح ماه خواهد رسید و خودش را به‌صورت خودکار به کاوشگرهای انسانی خواهد رساند. آژانس فضایی ژاپن می‌خواهد از ماه نورد تویوتا برای کمک به کاوش بیشتر در مناطق قطبی ماه استفاده کند به این امید که در این منطقه آب یخ زده پیدا کند. البته به‌صورت هم زمان، ساخت تکنولوژی مشابه برای کاوش دیگر سیارات را هم در برنامه کاری خواهد گذاشت. اگر این پروژه جاه‌طلبانه به‌صورت موفقیت آمیز اجرا شود، به وضعیت فضانوردان در سطح ماه کمک بزرگی خواهد کرد. همچنین کاوش در سطح ماه بسیار ساده‌تر و گسترده‌تر خواهد شد.

 

منبع: engadget.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.