گیاهان به کمک مهندسی ژنتیک کربن را در اعماق زمین ذخیره می‎کنند!

تلاش انسان‎ها برای انتشار کربن کمتر در جو کافی نیست. بسیاری از کارشناسان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی می‎گویند باید به دنبال راهی برای حذف مقداری از کربن منتشر شده‎ آلاینده هوا باشیم.

با آن که برخی از دانشمندان به راه‎حل‎های مکانیکی جذب کربن توجه می‎کنند، محققان پروژه Harnessing Plants Initiative موسسه Salk  به دنبال استفاده از یک روش طبیعی‎تر هستند. آن‎ها قصد دارند توانایی طبیعی گیاهان را برای جذب و ذخیره کربن بهینه ‎کنند و به تازگی ژنی را کشف کردند که می‎تواند تحول‎آفرین باشد.

گیاهان به صورت طبیعی کربن را از محیط جذب می‎کنند و آن را زیر زمین در سیستم‎های ریشه‎ای خود ذخیره می‎کنند، بنابراین هر چه سیستم ریشه‎ای یک گیاه عمیق‎تر و قوی‎تر باشد، این ذخیره‎سازی پایدارتر است.

دانشمندان موسسه Salk در مقاله جدیدی که روز ۵ شنبه در مجله Cell چاپ شد از جزئیات کشف ژنی به اسم EXOCYST70A3 خبر دادند که مقدار عمق ریشه‎های گیاه شاهی تاله (thale cress) را در خاک مشخص می‎کند.

گیاهان به کمک مهندسی ژنتیک کربن را در اعماق زمین ذخیره می‎کنند - گیاهان به کمک مهندسی ژنتیک کربن را در اعماق زمین ذخیره می‎کنند! - گیاهان

این محققان با تغییر ژن EXOCYST70A3 متوجه شدند که می‎توانند باعث رشد عمیق‎تر ریشه این گیاه در خاک شوند و می‎گویند تمامی گیاهان این ژن یا مشابه آن را دارند.

Wolfgang Busch یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت «ما فوق‎العاده برای این کشف ابتدایی در مسیر رسیدن به اهداف پروژه Harnessing Plants Initiative هیجان‎زده هستیم. کاهش سطح دی‎اکسید کربن در جو یکی از چالش‎های بزرگ دوران ما است و شخصا برای من بسیار مهم است که برای دستیابی به راه‎حل این مشکل تلاش کنم.»

منبع: sciencealert.com