پوشش هیدروژلی محافظ بافت‌های پیوندی

محققان دانشگاه هاروارد به تازگی موفق شدند تا با پوشش هیدروژلی از بافت‌های پیوندی در برابر حملات سیستم ایمنی محافظت کنند.

به گزارش روکیدا، پیوند مغز استخوان یکی از درمان‌های رایج برای بیماری‌های خاص مرتبط با خون است اما سیستم ایمنی اغلب بیماران نسبت به این پیوند واکنش‌های بدی نشان داده، به گونه‌ای که بافت پیوندی را بیگانه تلقی می‌کند و آن را از بین می‌برد.

براساس گزارش «نیواطلس»، گروهی از سلول‌های بنیادی بالغ به نام «مزانشیمی» که به طور طبیعی در بدن حضور دارند، به‌عنوان عوامل تنظیم کننده سیستم ایمنی شناخته شده‏اند. تاثیر این سلول‏ها بر انواع سلول‏ های سیستم ایمنی باعث شده تا امروزه از این سلول‏ها برای درمان بیماری‌های خودایمنی و پیوندها استفاده شود اما متاسفانه گاهی اوقات این سلول‌ها در اثر حمله سیستم ایمنی از بین می‌روند.

اکنون تیمی از محققان دانشگاه هاروارد در مطالعات جدید خود نشان دادند که پوشاندن سلول‌های بنیادی مزانشیمی با یک هیدروژل می‌تواند از این سلول‌ها در برابر حمله سیستم ایمنی محافظت کند و پیوند استخوان با موفقیت بیشتری انجام شود.

گفتنی است؛ سلول‌های بنیادی که خون را می‌سازند در مغز استخوان یافت می‌شوند،‌ به همین دلیل است که پیوند مغز استخوان می‌تواند به افراد مبتلا به سرطان یا اختلالات متابولیکی خاص کمک کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.