ارزهای دیجیتال دانش و فناوری عمومی

پایان عمر کیف پول سنتی؟ کیف های پول جدید چگونه هستند؟

چگونه از کسب و کار B2C به رشد تجارت الکترونیک در B2B برسیم؟

به گزارش روکیدا، کیف پول‌های سنتی، مدتی می‌شود که در حال منسوخ شدن هستند و جای خود را به کیف پول الکترونیکی یا کیف پول هوشمند می‌دهند. حالا در حال ورود به عرصه کارت‌های دیجیتالی هستیم، اپلیکیشن‌هایی دیجیتالی روی موبایل‌های هوشمند که تمام اطلاعات کارت‌های مختلف کاربر را یکجا در خود نگه می‌دارد مانند اطلاعات کارت اعتباری، گواهینامه، کارت مترو، کارت‌های شناسایی و … نسخه‌های دیجیتالی کارت‌های اعتباری هنوز به‌طور گسترده در دنیا پذیرفته نشده است اما آینده روشنی دارد. در حال حاضر در دنیا، پراستفاده‌ترین شیوه پرداخت دیجیتالی، اپل‌پی و گوگل پی است. اپل همچنین به زودی نوعی کارت اعتباری تحت عنوان Ttitanium Credit Crad عرضه خواهد کرد که با سرویس‌ اپل‌پی سازگار است. بقیه کارت‌های اعتباری کنونی نیز در حال جایگزینی با نسخه‌های موبایلی هستند. اما با وجود محدودیت‌هایی مانند حفظ حریم شخصی یا عمر باتری گوشی‌های هوشمند کنونی، نگرانی‌هایی نیز در این زمینه وجود خواهد داشت.

این پرسش های اساسی را پاسخ دهید و پول پارو کنید

کارت‌های عبور و مرور یا ترانزیت

سیستم ترانزیت شهری نیویورک، سالانه ۸۰ میلیون بلیت کارت مترو تولید می‌کند و ادعا دارد که در سال ۲۰۲۳، دیگر هیچ گونه کارت فیزیکی مترو عرضه نکند. البته قرار نیست تمامی کارت‌های فیزیکی به این زودی منسوخ شده و کنار روند اما برنامه شرکت‌های تکنولوژی این است که به سمت جا انداختن نسخه‌های دیجیتالی و موبایلی کارت‌های شناسایی و اعتباری حرکت کنند. همین حالا، در چند خط مترو و اتوبوس در آمریکا، هم کارت‌های اعتباری معمولی عبور و مرور را می‌پذیرند و هم نسخه کیف پول‌های دیجیتالی مانند اپل‌پی و گوگل پی که تنها با قرار دادن گوشی هوشمند انجام می‌شود. این سیستم به زودی در سراسر خطوط مترو و اتوبوس در این کشور، استفاده خواهد شد.

این سیستم با همراهی قابلیتی کاربردی از پلت‌فرم جدید آی‌فون به نام Express Transit، می‌تواند بسیار کاربردی باشد. در نسخه iOS ۱۲.۳، این قابلیت به کاربر این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به وارد کردن دوباره رمز عبور یا فعال‌سازی با خصوصیات بیومتریک خود (مانند ورود با چهره یا اثر انگشت)، دسترسی سریع به اپل‌پی انجام شده و در زمان صرفه‌جویی شود. این سیستم در دیگر نقاط دنیا نیز در حال گسترش است مانند شانگهای و پورتلند. در سیستم اپل‌پی، تبادلات مالی شما بین بانک(یا شعبه صادر‌کننده کارت اعتباری) و خودتان محفوظ است. گوگل اما اعلام کرده که فاکتوری از تبادل انجام شده را دریافت می‌کند تا در صورت بروز مشکل به آنها رجوع شود. گوگل همچنین تاکید کرده از این اطلاعات در تبلیغات استفاده نخواهد کرد و کاربر می‌تواند هر زمان که بخواهد تاریخچه تراکنش‌های خود را از سیستم گوگل حذف کند.

گواهینامه هوشمند با کیف پول الکترونیکی

در شهر دوور ایالت دلاویر آمریکا، از گواهینامه‌های دیجیتالی استفاده می‌شود. البته سیستم استفاده از این گواهینامه‌های دیجیتال فعلا در وضعیت آزمایشی قرار دارد و طبق گفته معاون حمل و نقل این ایالت، تا آخر سال، استفاده از گواهینامه‌های دیجیتالی برای تمام آی‌فون‌داران و صاحبان گوشی‌های اندرویدی ممکن خواهد شد. دلاویر و برخی دیگر از ایالت‌های آمریکا مانند آیووا و اوکلاهاما، با همکاری یک شرکت عرضه‌کننده تکنولوژی‌های شناسایی به نام Idemia، اقدام به راه‌اندازی سیستم گواهینامه‌های دیجیتالی کرده‌اند. شرکت Idemia، با ۳۵ ایالت در زمینه عرضه گواهینامه‌های فیزیکی همکاری دارد. این شرکت قرار است برنامه گواهینامه‌های دیجیتالی را تا پایان امسال برای ۱۰ ایالت آمریکا عرضه کند. شرکت آمریکایی

Gemalto نیز برنامه مشابهی با Idemia در دست ساخت دارد. استفاده از سیستم جدید گواهینامه دیجیتالی ایالت دلاور ساده است. تنها کافی است برنامه DMV را دانلود کرده و شماره موبایل کاربر وارد شود. در ادامه، تصویر کارت فیزیکی گواهینامه اسکن شده و بعد تصویری متحرک از صورت کاربر ضبط می‌شود. این سیستم قابلیتی دارد که می‌توان با کمک آن، اصل بودن گواهینامه راچک کرد. تنها کافی است با انگشت روی تصویر کشیده شود تا اعتبار گواهینامه تایید شود. گواهینامه‌های دیجیتالی می‌توانند برای بسیاری از رانندگان فراموشکار که مدام کارت فیزیکی گواهینامه خود را در خانه جا می‌گذارند، یک امکان جذاب و کاربردی محسوب شود. طبق گفته مسوولان شرکت Idemia هیچ گونه اطلاعاتی از رانندگان، به جز اطلاعاتی که روی گواهینامه وجود دارد، در این سیستم ضبط نمی‌شود. به علاوه، فعلا صدور کارت فیزیکی گواهینامه نیز در این ایالت انجام خواهد پذیرفت.

کارت‌های شناسایی و شغلی

در حال حاضر، بسیاری از کارت‌های شناسایی را می‌توان به نسخه دیجیتالی روی اپلیکیشن‌ها انتقال داد. اما در مورد کارت‌های شناسایی شغلی چه؟ بعد از بررسی‌های متعدد مشخص شد که متاسفانه شرکت‌های اندکی به تغییر پلت‌فرم کارت‌های شغلی روی موبایل اقدام کرده‌اند. شرکت‌ها ظاهرا در مورد مسائل امنیتی کارت‌های دیجیتالی نگرانند و هنوز از آن مطمئن نیستند. تعدادی نسخه دیجیتالی از کارت‌های دانشجویی، در برخی دانشگاه‌ها و کالج‌ها دیده می‌شود. این مراکز، سیستمی معرفی کرده‌اند که دانشجویان می‌توانند با استفاده از آی‌فون یا گوشی‌های اندرویدی خود، به بخش‌های مختلف دانشگاه مانند کتابخانه، غذاخوری و…، مراجعه کنند. البته بسیاری از شرکت‌ها هستند که از قابلیت‌های شناسایی جدیدتر از کارت‌های پلاستیکی سنتی، مانند سیستم تشخیص چهره یا تشخیص اثر انگشت استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط

گلوله‌های زیرآبی محصول جدید ارتش آمریکا

عباس رهامی

به چه طریق از تیم رهبری شرکت خود تشکر کنید؟

محمد امین نعمتی

چطور به کارمندان انگیزه داریم بهترین عملکرد خود را نشان دهند؟

محمد امین نعمتی

ایران به دنبال دسترسی به اینترنت تحت نظارت دولت – ایران از نگاه CNET

عباس رهامی

سال ۲۰۱۹ چه درس‌هایی برای رهبران داشته است؟

محمد امین نعمتی

چه درس‌های رهبری و مدیریت از شامپانزه‌ها و بابون ها می آموزیم؟

عباس رهامی

مزیت استفاده از ویدئو در رسانه‌های اجتماعی برای کسب و کارهای B2B در سال ۲۰۲۰

محمد امین نعمتی

چگونه با پیروی از این نکات برای فروشگاه اینترنتی خود مشتریان وفاداری داشته باشید؟

محمد امین نعمتی

۵ روند که خدمات مشتری را طی ۵ سال آینده متحول می‌کنند کدام هستند؟

محمد امین نعمتی

چطور یک بیانیه شرکتی برای ایجاد یک فرهنگ شرکتی بهتر بنویسیم؟

محمد امین نعمتی

زمان را به مهم‌ترین منبع کسب و کار خود تبدیل کنید

محمد امین نعمتی

چطور اکوسیستم استارتاپی خود را به حداکثر توان آن برسانید

محمد امین نعمتی

چطور سطح نوآوری را در تیم خود افزایش دهید؟

محمد امین نعمتی

تجارت الکترونیک: ۴ راهکار کاربردی برای برندسازی

محمد امین نعمتی

برای افزایش فروش چه درس‌هایی می‌توانیم از جمعه سیاه یاد بگیریم؟

محمد امین نعمتی

۴ ترفند برای افزایش بهره‌وری کارآفرینان

محمد امین نعمتی

به جای طرح کسب و کار به فکر نقشه استراتژی باشید

محمد امین نعمتی

۶ تکنیک روابط عمومی برای افزایش سطح فروش و رشد کسب و کار

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟