زندگی سلامت و تندرستی

روش جدید برای درمان فیبروز سیستیک

تراشه نامرئی

پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با بررسی نوعی پروتئین، روش‌های جدیدی برای “فیبروز سیستیک” ارائه دهند.

به گزارش روکیدا، روش‌های درمان “فیبروز سیستیک” (Cystic Fibrosis)، در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند. جدیدترین دارو برای درمان این بیماری، “Potentiator” است که پروتئینی موسوم به “تنظیم‌کننده هدایت تراغشایی فیبروز سیستیک” (CFTR) را هدف قرار می‌دهد. اگرچه این روش‌های درمانی می‌توانند به برخی از افراد مبتلا به فیبروز سیستیک کمک کنند، اما بی‌نقص نیستند و پژوهشگران هنوز موفق نشده‌اند به نحوه عملکرد آنها پی ببرند.

فیبروز سیستیک یا تارفزونی کیسه‌ای یا سفتی مخاط، نوعی بیماری مربوط به سوخت‌وساز بدن است که بر اثر آن، ترشحات در بخش‌هایی از بدن، سفت و چسبنده می‌شوند. در این بیماری، ترشحات ریه، لوزالمعده، کبد، روده و دستگاه تناسلی، غلیظ و چسبنده می‌شوند؛ در حالی که این ترشحات در افراد طبیعی معمولاً رقیق و غیرچسبنده هستند.

پژوهش جدید “دانشگاه راکفلر” (Rockefeller University) آمریکا، برای نخستین بار تعامل میان Potentiator و پروتئین CFTR را با وضوح بالا نشان می‌دهد. نتایج پژوهش، حاکی از این است که دو ترکیب مجزا می‌توانند مانند همین پروتئین عمل کنند و راهبردهایی را برای کشف داروهای مؤثرتر نشان می‌دهد.

پروتئین CFTR، مانند کانالی عمل می‌کند که هنگام فعال بودن، به یون‌ها کمک می‌کند تا از سلول‌ها خارج شوند. هنگامی که CFTR خاموش باشد، یون‌ها نمی‌توانند آزادانه جریان داشته باشند و به تغییر اندام‌های داخلی منجر می‌شوند. این تغییرات می‌توانند خطراتی به همراه داشته باشند و به نقص در تنفس و عفونت مداوم منجر شوند.

Potentiator معمولاً برای افزایش جریان یون‌ها از طریق CFTR به کار می‌رود تا نشانه‌های فیبروز سیستیک را تسکین دهد. اخیراً تنها یک نوع دارو موسوم به “ایواکافتور” (Ivacaftor) در دسترس قرار دارد و یک داروی دیگر موسوم به GLPG1837″” نیز در حال بررسی است.

“جو چن” (Jue Chen)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ایواکافتور می‌تواند تا ۱۰ درصد به بهبود عملکرد ریه کمک کند، اما یک درمان قطعی نیست و همه افراد به آن واکنش مثبت نشان نمی‌دهند؛ در نتیجه پژوهشگران برای کشف جایگزین‌های جدید حاوی Potentiator تلاش می‌کنند.

از دست ندهید:
آزمایش خونی که مرگ را پیش‌بینی می‌کند!

“چن” و همکارانش برای رسیدن به این هدف، نحوه عملکرد Potentiator را مورد بررسی قرار دادند. آنها از یک “میکروسکوپ الکترونی کرایو” (cryo-EM) استفاده کردند تا ساختار CFTR را در سطح اتمی بررسی کنند. آنها ساختار CFTR را هم در ایواکافتور و هم در GLPG1837 بررسی کردند.

“چن” افزود: این ترکیبات، توسط شرکت‌های متفاوتی ارائه شده‌اند و ویژگی‌های شیمیایی متفاوتی دارند، اما عملکرد آنها مانند یکدیگر است.

این پژوهش، در مجله “Science” به چاپ رسید.

مطالب مرتبط

دومین بیماری عفونی مرگبار دنیا، بیماری تب حلزون با میگو درمان می‌شود؟

کیوان

از بین بردن لک و جوش صورت با ۵ ماسک‌ طبیعی

کیوان

خواص ضد کپکی رازیانه چیست؟

کیوان

ارتباط بین قرص‌های ضدافسردگی و افزایش وزن کشف شد

مهرناز شهریاری

رمز داشتن موهایی صاف و ابریشمی چیست؟

کیوان

آیا به دنبال خوشبختی و افزایش شادی خود در کمترین زمان هستید؟

زهرا چنگیز

چرا نباید چاقی را دست کم بگیرید؟!

کیوان

تقویت میکروبیوم روده راهی برای درمانی برای سوءتغذیه کودکان

کیوان

پیری بیولوژیکی درحال کند شدن است!

مهرناز شهریاری

با ادویه‌های چربی سوز آشنا شوید

کیوان

تاثیر دیابت بر بیماری‌های عروقی

کیوان

هیپنوتیزم چیست و چه عوارضی دارد؟

کیوان

سورپرایز سامسونگ: قابلیت‌های Galaxy Watch Active در ساعت‌های قدیمی

مهرناز شهریاری

امکان ساخت اندام‌های انسانی قابل پیوند!

کیوان

استفاده از صدا در فرآیند چاپ مایعات!

پرشان شاکری فر

آیا چای های لاغری می‌توانند باعث کاهش وزن شوند؟

Rozhin

کاهش درد زایمان با استفاده از شربت خرما!

کیوان

جنگ اسکوترها: اسکوتر سواری برای عاشقان اسکوترهای برقی!

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟