استراتژی کسب و کار انرژی و محیط زیست دانش و فناوری زندگی عمومی

چطور زباله به انرژی تبدیل می شود ؟

یک شرکت دانش‌بنیان

با بومی سازی فناوری و طراحی مشعل‌های پلاسمایی،

امکان تجزیه زباله ‌ها و تبدیل به انرژی را فراهم کرد.

به گزارش روکیدا ، مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید کالاها و محصولات گوناگون، فناوری‌های پیشرفته‌ای را به خدمت گرفته و رشدی شتابان یافته است، اما همین اندازه از تولیدات موجب ایجاد ضایعات شده است. کار از بین بردن اصولی و غیر مخرب این پسماندها اگر بیش از تولید فناورانه دشوار نباشد به همان میزان سختی دارد.

فناوری‌های از بین بردن زباله با توجه به شناخت تازه از قابلیت‌های طلای کثیف، دست خوش تحول شده است. بر همین اساس، یک شرکت دانش‌بنیان، طراحی و ساخت «مشعل پلاسما» به عنوان یکی از فناوری‌های مورد استفاده در از بین بردن زباله و تبدیل آن به انرژی را دنبال می‌کند.

 

علیرضا زمانی مدیرعامل شرکت دانش بنیان با اشاره به این‌که مشعل‌های پلاسمایی، نوع تازه‌ای از فناوری‌هاست که می‌تواند زباله را به کوچک‌ترین عناصر تجزیه‌ کند گفت: در کوره‌ها یا راکتورهای پلاسما که به مشعل مجهز است، با ایجاد یک دمای بسیار بالا همه تمامی بخش‌های زباله به‌طور کامل تجزیه می‌شود.

این فعال دانش‌بنیان با اشاره به فناوری پیچیده و پیشرفته این مشعل و راکتورها گفت: به غیر از چند کشور اروپایی و آمریکا، کشور دیگری از این فناوری برخوردار نیست و اکنون فناوری این مشعل‌ها در کشور بومی سازی شده است.

وی با اشاره به کاربردهای گسترده مشعل پلاسمایی گفت: این مشعل‌ها که به صورت یک مجموعه راه‌اندازی می‌شود، در حذف زباله‌های انبوه و از بین بردن زباله‌های خطرناک مانند زباله‌های عفونی بیمارستانی کاربرد دارد.

زمانی آلایندگی بسیار اندک و باقی مانده بدون نیاز به دفن را از ویژگی‌های این دستگاه عنوان کرد و گفت: یکی از ویژگی‌های این دستگاه این است که می‌تواند همه پسماند های خطرناک و ویژه را تا ۹۵ درصد جرم و حجم زباله کاهش دهد. این طرح همچنین می‌تواند در ابعاد و حجم‌های گوناگون از ۱ تن در روز تا ۱۰ تن در روز اجرا شود.

از دست ندهید:
دوست دارید به‌عنوان حیوان خانگی، از اژدهای ریش دار نگهداری کنید؟!

وی با بیان این‌که این دستگاه از طریق پلاسما کردن گاز دما را افزایش می‌دهد، ادامه داد: دمای گاز این مشعل ها از۶ هزار تا ۳۰ هزار کلوین تغییر می‌کند و زباله را تبخیر می‌کند.

زمانی، به سازوکار منحصر به‌فرد مشعل پلاسمایی اشاره کرد و ادامه داد: این سیستم با تولید دمای بسیار بالا و نرخ انتقال حرارت بسیار زیاد به محیط زیست آسیبی نمی‌رساند، ضمن آن‌که تبدیل زباله به مواد غیر مضر را در پی خواهد داشت.

زباله

وی با اشاره به تولید این دستگاه به کمک جمعی از متخصصان و دانش‌آموختگان دانشگاهی گفت: تولید مشعل‌های پلاسمایی ضمن آن‌که یکی از مشکلات عمده کشور یعنی از بین بردن حجم انبوه زباله و پسماندها، به ویژه نوع خطرناک آن را رفع می‌کند، می‌تواند به حوزه حفظ محیط زیست کمک کند.

مطالب مرتبط

ایران موفق به تولید نانو روکش صندلی هواپیما با خاصیت آبگریزی شد

کیوان

خواب عجیب دلفین‌ها و یک نیمه مغز همیشه بیدار

زهرا چنگیز

تولید ECU خودروها در ایران

کیوان

احتمال برخورد یک سیارک غول‌آسا به زمین در ۲۳ شهریور؟!

کیوان

سلول های خورشیدی شفاف

mostafahakimy

بارش پلاستیک در قطب شمال ، میراث بشر قرن ۲۱

عباس رهامی

دوست دارید به‌عنوان حیوان خانگی، از اژدهای ریش دار نگهداری کنید؟!

عباس رهامی

تاثیر آلودگی صوتی دریاها بر روی صدف‌های دریایی

کیوان

تاثیر اسانس گلپر بر مرغ جوجه‌کبابی!

کیوان

کاشت ۸۴۰۰۰ کیلومتر مربع درخت برای مبارزه با آلودگی هوا!

bsafamanesh

خودروسازان ایرانی سبدشان کوچک‌تر می‌شود؟

کیوان

چرا زنگ خطر برای سرمایه‌گذاری جسورانه در ایران به صدا در آمده؟

کیوان

راز هیولای دریا، نگاه علم به موجودات اساطیری زمین

عباس رهامی

چرا هوش مصنوعی این بار به سراغ قطعی برق ناشی از طوفان‌ها رفت؟

کیوان

روند مصرف مواد غذایی ایرانیان در سال‌های اخیر چگونه است؟

کیوان

تأثیر آلودگی هوا بر عمر دانش‌آموزان چیست؟

کیوان

محققان موفق به تولید هیدروژل از ویروس‌ها شدند

کیوان

تصاویر متاثر کننده از هولناک ترین آتش سوزی جنگل آمازون

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟