گجت ها

جانی آیو اپل را ترک کرد چون تیم کوک علاقه‎ای به زیبایی و دنیای طراحی ندارد!

هفته گذشته رسما اعلام شد جانی آیو شرکت اپل را ترک خواهد کرد، در حالی که ممکن است این جدایی از سال‎ها قبل شروع شده باشد چون اپل ظاهرا توجه خود را از زیبایی محصولات و طراحی آن‎ها به کاربردپذیری و قدرت آن‎ها تغییر داده است.

گزارش‎های خبری مختلف اشاره می‎کنند که آیو به علت علاقه نداشتن تیم کوک به طراحی «دلسرد» شده است، به ویژه با توجه به همکاری نزدیکی که این نابغه با مدیر ارشد اجرایی مرحوم اپل یعنی استیو جابز داشت.

همچنین گفته می‎شود حضور آیو در دفاتر اپل به نسبت گذشته به مراتب کمتر شده بود.

ظاهرا شروع این رفت و آمدهای کمتر پس از عرضه ساعت هوشمند اپل به بازار بوده است. از نظر آیو این محصول به جای یک دستگاه مکمل برای آیفون یک لوازم جانبی مد گرایانه بوده است و با مدیران ارشد اپل در مورد جایگاه آن اختلاف نظر داشته است.

جانی آیو

دستگاه مورد نظر با قیمت ۳۴۹ دلار خود تنها ۱۰ میلیون دستگاه فروخت و براساس آمار منتشر شده هزاران نسخه از مدل طلایی ۱۷ هزار دلاری به فروش نرسید.

آیو مانند بسیاری از طرفداران اپل ظاهرا بابت تغییرات فرهنگ شرکت خشمگین بوده است یعنی تغییر از مجموعه‎ای که هدف اصلی او و جابز در آن طراحی بوده است. او نه تنها بابت «توجه اندک تیم کوک به فرآیند توسعه محصول» بلکه همچنین از هیئت مدیره اپل ناامید شده بود که افرادی در آن قرار گرفته بودند که هیچ تجربه‎ای در کسب و کار اپل نداشتند.

آیو مدت کوتاهی پس از عرضه ساعت هوشمند اپل به مقام رئیس ارشد بخش طراحی اپل منصوب شد ولی براساس گزارش وب‎سایت Bloomberg تنها هفته‎ای چند روز به دفتر اپل می‎آمد.

محل جلسات اغلب اوقات به سان‎فرانسیسکو یعنی محل زندگی او و حتی هتل‎ها، خانه کارمندان و سایر اماکن تغییر داده شده بود.

یکی از منابع اطلاعاتی نزدیک به مدیریت اپل در آن زمان در گفتگو با وال استریت جورنال گفته است که «تیم اپل دوست داشتند اطراف او باشند. او فردی جذاب است. حضور کمتر او در دفتر ناامیدکننده بود.»

آیو پروژه‎های متفاوت، بی همتا و متعددی با اپل طراحی کرده است که اغلب اوقات نتیجه بحث، مجادله‎ها و تنش‎ها با جابز بودند. از جمله آن‎ها می‎توانیم به آیفون، آی‎پد، آی‎پاد، مک‎بوک ایر، اپل‎واچ و حتی دفتر مرکزی جدید اپل اشاره کنیم.

گرچه، محصولات اخیر مانند HomePod و مدل‎های آیفون X با موفقیت کمتری روبرو شدند و اپل اخیرا تولید پد شارژ AirPower خود را لغو کرد که از نظر آیو برای دستگاه‎های اپل یک محصول الزامی بود.

ولی به گفته وال استریت جورنال «تست‎های مهندسان نشان داد عملکرد این پد شارژ بیشتر شبیه به یک هات پلیت اتاق خوابگاه بوده است.»

شرکت طراحی جدید جانی آیو «LoveFrom»  نام دارد و به گفته وال استریت جورنال میلیون‎ها دلار پول برای ادامه همکاری با اپل دریافت می‎کند. بنابراین آیو با تصمیم به راه‎اندازی شرکت طراحی خود با یک تیر دو نشان می‎زند یعنی تنها برای اپل روی محصولاتی که می‎خواهد کار می‎کند و از طرفی درگیر سیاست‎های داخلی این شرکت نمی‎شود.

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

نسخه رک مک‌ پرو اپل برای خرید عرضه شد

محمد امین نعمتی

آیا یک آیفون کوچک‌تر و ارزان‌تر در راه است؟

محمد امین نعمتی

بهترین روش‌ها برای تقویت روحیه و تعهد شغلی در محل کار کدامند؟

محمد آقاپور

چطور فروش آنلاین فروشگاه اینترنتی را افزایش دهیم؟

محمد آقاپور

چگونه می‌توانید در یک بازار رقابتی، کسب و کار خود را متمایز کنید؟

محمد آقاپور

خرید جدید اپل چه شرکتی است؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟