روکیدا
دانش و فناوری سخت افزار

وقتی آلفابت با بالون، برای یک کشور و ساکنان کوهستان ها اینترنت ارزان فراهم می کند!

بالون لون

انتظار می‌رود که سرویس اینترنت‌رسان بالونی کمپانی آلفابت (Alphabet)، به نام «لون» (Loon)، امسال در کِنیا (Kenya) خدمات بازرگانی را آغاز کند. این کمپانی هم‌اکنون مجوز آغاز پرواز و آزمایش برفراز کشور را از مقامات کنیا دریافت کرده است. یکی از سخنگویان این پروژه، اعلام کرده است که خدمات بازرگانی، در ماه پیش رو، قابل دسترس خواهد بود.

این بالون‌ها در راه هستند و باید طی چند هفته آتی، به کنیا برسند. کمپانی هنوز باید یکپارچگی شبکه را آزمایش کرده و اسناد را نهایی‌سازی کند. اما هنگامی که «لون» شروع به کار کند، حتی مردمان ساکن کوهستان نیز قادر هستند تا از سومین شرکت بزرگ مخابراتی کنیا یعنی Telkom Kenya، سرویس اینترنت ۴G خریداری کنند. مدیر ارشد بخش پروازهای غیرنظامی کنیا اظهار دارد چند سالی است که روی تصویب این پروژه کار می‌کند و دیدن این آزمایش‌ها در کنیا، اولین شریک آفریقایی لون، بسیار هیجان‌انگیز است.

بالون لون

اما براساس خبرگذاری رویترز، بکارگیری سرویس‌های خدماتی بی‌سیم در کشورهای دیگر، جای ابهام دارد. بسیاری از افراد قبل از ثبت نام، می‌خواهند ببینند که آیا «لون» قادر است خدماتی سودمند، امن و قابل اطمینان فراهم کند یا خیر. آنها همچنین نگران دوام و پایداری بالون‌های «لون» نیز هستند. این بالون‌ها با انرژی خورشیدی کار می‌کنند و به خورشید وابسته هستند. اما با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پوسته‌های پلاستیکی آنها خراب می‌شوند و هر چند ماه یکبار باید تعویض شوند. همچنین در هنگام وزش بادهای شدید، کاربران اتصال خود را به اینترنت از دست می‌دهند.

با این حال، بالون‌های «لون» هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارند. این بالون‌ها بعد از طوفان ماریا در پورتوریکو، برای ۱۰۰ هزار نفر اینترنت فراهم کردند. همچنین اخیراً برای ارائه اینترنت اضطراری در صورت وقوع زلزله شدید، طی یک پروژه کنترل شده توسط کمپانی، در پرو مستقر شده‌اند. اگر «لون» قصد دارد به هدف گسترش اتصال به اینترنت از طریق بالون‌ها دست پیدا کند، باید به اثبات توانایی خود ادامه دهد. بنابراین، آزمایش‌های آتی در کنیا اهمیت به سزایی دارند.

منبع: www.engadget.com

مطالب مرتبط

پردازنده Ryzen 7 4700G چه ویژگی های جدیدی خواهد داشت؟

محمد آقاپور

آیا نسخه ارزان تری از پردازنده های Core i9 اینتل در راه است؟

محمد آقاپور

به‌روزرسانی جدید کروم می تواند عمر باتری لپ تاپ شما را به اندازه ۲ ساعت افزایش دهد!

محمد آقاپور

۱۰ بازی بزرگ که برای PS5 و ایکس باکس سری ایکس منتشر خواهد شد

محمد آقاپور

نقد و بررسی بازی The Last of Us Part 2: یک شاهکار تاریک

محمد آقاپور

چگونه وسایل آتش بازی، به شکل های خاص منفجر می شوند؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟