عملیات نجات فضانوردان در ماه با کمک LESA امکان پذیر خواهد شد

لسا، دستگاهی که قرار است فضانوردان مصدوم را حمل کند

لسا ساختاری هرمی شکل دارد. مهم‌ترین ویژگی لسا این است که برای حرکت و انجام عملیات فقط به یک اپراتور نیاز دارد.

سازمان فضایی اروپا دستگاهی درست کرده که قرار است در آینده در عملیات نجات فضانوردان شرکت داشته باشد. شاید این دستگاه عملیات فضایی را نتواند پوشش دهد ولی به کار آن فضانوردانی که در سطح ماه به مشکل خورده‌اند خواهد آمد. دستگاهی با ظاهر عجیب و غریب که احتمالاً هیچ فضانوردی دوست ندارد در شرایطی قرار بگیرد که مجبور به استفاده از آن شود.

 

نمونه اولیه برای انجام عملیات نجات فضانوردان

دستگاه LESA برای نجات فضانورداندستگاهی که برای انجام عملیات نجات فضانوردان طراحی شده است LESA (مخفف Lunar Evacuation System Assembly) یا «سیستم تخلیه ماه» نام دارد. لسا ساختاری هرمی شکل دارد. مهم‌ترین ویژگی لسا این است که برای حرکت و انجام عملیات فقط به یک اپراتور نیاز دارد. بنابراین اگر تعداد فضانوردان حاضر در صحنه بیشتر از یک نفر باشد، فضانورد مصدوم می‌تواند روی عملیات نجات این دستگاه حساب باز کند. دستگاهی که عملیات نجات فضانوردان را در آینده به عهده می‌گیرد، اولین از نوع خودش است و تا کنون چنین چیزی ساخته نشده است.
شاید در ابتدا گزینه‌های ساده‌تر مثل کمک به هم نوع، کاربردی‌تر و کم دردسر تر از ساخت یک دستگاه پیچیده و بردن آن به مأموریت‌های فضایی، به نظر برسد. ولی واقعیت آن است که بر روی ماه، فضانوردان کار چندان زیادی از دستشان بر نمی‌آید. باوجود لباس‌های فضانوردی، نمی‌توان انتظار استفاده از روش‌هایی زمینی مثل کول کردن و روش‌های دیگر حمل مصدوم داشت.
مهم‌ترین کاری که این دستگاه انجام می‌دهد، دقیقاً همین است. برداشتن و حمل فضانورد مصدوم به پایگاه یا ماشین حمل برانکارد باشد. یکی از ویژگی‌هایی که این دستگاه را کاربردی می‌کند، حجم و وزن کم آن است. طبق گفته سازمان فضایی اروپا، این دستگاه را مثل یک چمدان می‌شود به دنبال خود همه جا برد.

 

عملیات نجات فضانوردان زیر آب

نجات فضانوردانتست‌های عملکردی که آینده عملیات نجات فضانوردان را مشخص می‌کند در تنها آزمایشگاه دائم زیرآبی جهان انجام می‌شود. در حال حاضر عملکرد «لسا» در این آزمایشگاه که ۱۹ متر زیر سطح آب و در فاصله ۱۰ کیلومتر از ساحل فلوریدا ساخته شده، انجام می‌شود.
در این آزمایشگاه شرایطی مشابه آن چه که در سطح ماه حاکم است، ایجاد خواهد شد. بنابراین با انجام عملیات نجات فضانوردان در زیر آب مشابه آن چه اتفاق خواهد افتاد را به‌صورت عملی تجربه خواهیم کرد.
ناسا پیش از این یک نمونه اولیه دیگر از «لسا» را در مأموریت NEEMO 22 آزمایش کرده بود و امیدوار است با نسخه‌های جدیدتر و بهتر، نهایتاً بتواند «لسا» را به‌صورت کاربردی برای انجام عملیان نجات فضانوردان به مأموریت بفرستد.

منبع: futurism.com

1 نظر
  1. […] عملیات نجات فضانوردان در ماه با کمک LESA امکان پذیر خواهد… […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.