دانش و فناوری نجوم، هوا و فضا پیشنهاد سردبیر

دانشمندان در یک آزمایش غیرمنتظره، نحوه حرکت چهار بعدی اتم را مشاهده کردند!

حرکت اتم

نظریه‌های قدیمی در مورد چگونگی ذوب شدن، انجماد و تبخیر مواد، ممکن است به لطف برخی تحقیقات پیشرفته، تغییر کنند. برای اولین بار، گروهی از دانشمندان دانشگاه LA کالیفرنیا (UCLA)، حرکت چهار بعدی اتم ها را در زمان، و فضای سه‌بعدی در هنگام تغییر حالت آنها، به دست آورده‌اند. نتایج شگفت‌آور بودند. مشاهده این پدیده که اتم‌ها از شکلی به شکل دیگر شروع به تغییر می‌کنند، در تضاد با تئوری‌های کلاسیک در مورد «هسته‌زایی» اتم می‌باشد. این تحقیق ممکن است برای ایجاد و مطالعه مواد جدید، مواد شیمیایی و فرآیندهای زیستی، ارزشمند باشد.

در تحقیقات گذشته، این تیم از آخرین نسل میکروسکوپ الکترونی سه بعدی آزمایشگاه بِرکِلی، برای بررسی یک آلیاژ آهن-پلاتین که به نانوذراتی با ضخامت یک ده هزارم (۱/۱۰,۰۰۰) تار موی انسان تقسیم شده بود، استفاده کرد. این ذرات به میزان ۹۶۸ درجه فارنهایت حرارت داده شدند و باعث شد که از یک حالت جامد، به حالت جامد دیگری منتقل شوند. تصاویر سه‌بعدی در فاصله‌های ۹، ۱۶ و ۲۶ دقیقه پس از گرم کردن نمونه چرخان در میکروسکوپ، گرفته شدند.

حرکت اتم

این تیم تحقیقاتی با استفاده از الگوریتم های ویژه، ۳۳ هسته مشابه به ضخامت ۱۳ اتم را در یک نانوذره مشاهده کردند. پروفسور نجوم و فیزیک این دانشگاه، جین‌وی (جان) میائو، در بیانیه‌ای اظهار کرد: «مردم فکر می‌کنند یافتن سوزن در انبار کاه مشکل است. پس پیدا کردن یک اتم در میان بیش یک تریلیون اتم چقدر می‌تواند دشوار باشد؟»

همانطور که انتظار می‌رفت، آلیاژ از حالتی بی‌نظم، به حالتی تغییر کرد که در آن، اتم‌های آهن و پلاتین با دقت تراز شده بودند. با این حال، دانشمندان اشاره کردند که هسته‌ها به جای اینکه براساس نظریه‌های قدیمی شکلی گرد به خود بگیرند، شکل‌های نامنظمی دارند. علاوه بر این، به جای داشتن لبه‌های تیز مورد انتظار، چینش اتم‌های نزدیک به سطح، نامنظم بود.

اگر چه نتایج ممکن است هیجان‌انگیز به نظر نرسند، اما این اولین باری است که هسته‌زایی در عمل مشاهده شده است. پیتر اریکس، دستیار نویسنده تحقیق، بیان کرد: «اساساً، هسته‌زایی مشکلی حل نشده در بسیاری از زمینه‌هاست. وقتی بتوانید از چیزی تصویربرداری کنید، آنوقت می‌توانید در مورد چگونگی کنترل کردن آن فکر کنید. این پدیده می‌تواند به ایجاد موادی قوی‌تر و بهتر، و درک عمیق‌تر واکنش‌های بیولوژیکی و شیمیایی حیاتی منجر شود.»

منبع: www.engadget.com

 

مطالب مرتبط

طرح باتری کوانتومی با بدون ذره‌ای نشت شارژ

عباس رهامی

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به ستاره شناسان رسید

عباس رهامی

نانوموادها به موکت‌های آنتی‌باکتریال ورود می کنند!

کیوان

نانوحسگر، نیتروژن دی‌اکسید را شناسایی می کنند

کیوان

میکروفون‌های کوانتومی، فونون ها را در سطح اتمی تشخیص می‌دهند

نوید بیک زاده

هسته زمین موادی را به گوشته تراوش می‌کند؟

کیوان

تکه مکعبی از ساختار تهی شبکه کیهان به تصور کشیده شد

کیوان

تاثیرات ماموریت آپولو ۱۱ چه بود؟

کیوان

درک ماهیت ماده تاریک در سطح ماه!

کیوان

برای نخستین بار: فیلم لحظه وقوع تغییرات مولکول

کیوان

به یاد ستاره ریاضیات: مریم میرزاخانی

کیوان

شبیه‌سازی سیستم‌های کوانتومی بدون نیاز به محاسبات سنگین توسط هوش مصنوعی!

نوید بیک زاده

حیات از طریق سیارک‌ها چگونه به دست می آید؟

کیوان

استفاده از اشعه ایکس در کشف سیاه چاله‌ها

کیوان

زمین زیر بارش پر انرژی ترین فوتون‌ها، از سوی سحابی خرچنگ

عباس رهامی

جهان دو بعدی چیست؟ آیا واقعاً حیات دو بعدی در جهان وجود دارد؟!

عباس رهامی

مشاهده انفجار رادیویی جدید در فاصله ۳.۶ میلیارد سال نوری!

عباس رهامی

نمایش منحصر به فرد ادغام کهکشان‌ها که ۱۳ میلیارد سال پیش اتفاق افتاده!

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟