فضاپیمای TESS ناسا، کوچکترین سیاره غیرخورشیدی را کشف کرد!

این سیاره از زمین کوچکتر است.

فضاپیمای TESS ناسا همچنان در حال کشف سیاره‌های کوچک است. و اکنون، در حال کشف سیاره‌هایی کوچکتر از کره زمین می‌باشد. این فضاپیما، سیاره‌ای را در منظومه L 98-59 پیدا کرد که 80 درصد اندازۀ کل زمین است و نام آن را L 98-59b گذاشتند (همچنین 10 درصد از کوچکترین سیاره کشف شده توسط TESS نیز کوچکتر است). این منظومه 34.6 سال نوری با ما فاصله دارد. سیارات بزرگتری با نام‌های 59c و 59d نیز در این منظومه وجود دارند. این سیارات در منطقه‌ای شبیه به منطقه «سیاره زهره» (Venus) قرار گرفته‌اند.  اثر گازهای گلخانه‌ای موجود در این سیارات، می‌تواند آنها را غیر قابل سکونت سازد.

سیارات فراخورشیدی

TESS سیارات را با استفاده از سایه آنها مشاهده کرد (سایه‌ای که در اثر عبور سیاره از جلوی ستاره ایجاد می‌شود). اکنون می‌توانیم اطلاعات بیشتری بدست آوریم. TESS اولین سال تحقیقات خود را در ماه جولای تکمیل می‌کند و این مقدار زمان، برای جمع‌آوری جزئیات بیشتر در مورد سیارات کشف شده و همچنین مشاهده سیارات بیشتر، کافی خواهد بود.

در کل، این یک رکورد برای ناسا به حساب نمی‌آید. برای مثال، کپلر-37b فقط کمی از ماه بزرگتر است. این موضوع نشان می‌دهد که TESS می‌تواند محدود وسیعی از سیاره‌های غیرخورشیدی (خارج از منظومه شمسی) را مشاهده کند و امید است که بتواند جهان‌های سنگی را شناسایی کرده و تضمینی برای پژوهش تلسکوپ فضایی جیمز وب باشد. این موضوع فقط در مورد تلاش برای پیداکردن حیات فراخورشیدی نیست. این داده‌ها می‌توانند به توضیح اینکه چرا سیارات قابل سکونت می‌شوند و یا شرایط آن‌ها مانند سیاره زهره، برای سکونت نامطلوب می‌شود، کمک کنند.

منبع: www.engadget.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.