استارتاپ انرژی و محیط زیست دانش و فناوری زندگی نجوم، هوا و فضا پیشنهاد سردبیر گجت ها

انتشار فعلی گاز دی ‎اکسید کربن دمای زمین را چند درجه سانتی‎گراد بالا خواهد برد؟

حتی اگر ما فورا جلوی ساخت نیروگاه‎های برق، کارخانه‎ها، خودروها و لوازم خانگی را بگیریم، باز هم در مسیر بالا بردن دمای جهان بیش از ۱.۵ درجه سانتی‎گراد قرار داریم که محدودیت جهانی است که از سوی توافق پاریس پیشنهاد شده است.

در حال حاضر انتشار فعلی گاز دی‎ اکسید کربن به نحوی است که تخمین زده می‎شود در حدود ۶۶۰ میلیارد متریک تن گازهای گلخانه‎ای تولید خواهد کرد، در حالی که برای افزایش دمای زمین به مقدار تنها ۱.۵ درجه به ۵۸۰ میلیارد متریک تن نیاز است.

اگر ما به استفاده از نیروگاه‎های برق فعلی ادامه دهیم و براساس برنامه نیروگاه‎های جدید را بسازیم، آن‎ها دو سوم دی ‎اکسید کربن لازم برای بالا بردن دمای زمین به مقدار ۲ درجه سانتی‎گراد را منتشر خواهند کرد.

انتشار فعلی گاز دی ‎اکسید کربن دمای زمین را بیش از 1.5 درجه سانتی‎گراد بالا خواهد برد

یافته‎های جدید بخشی از مقاله‎ای است که اخیرا در مجله Nature چاپ شده است و نمی‎توانیم بگوییم که برایمان غافل‎گیر کننده است. در سال ۲۰۱۰، دانشمندان پیش‎بینی کردند که به قدری زیرساخت‎های منتشرکننده گاز دی ‎اکسید کربن ساختیم که دمای جهان را تا ۱.۳ درجه سانتی‎گراد افزایش دهیم. آن‎ها گفتند اگر تدابیر مهمی برای آن در نظر نگیریم اوضاع بدتر خواهد شد.

تقریبا، یک دهه از آن زمان گذشته است و مقاله‎‎ جدید دنباله‎ای برای همان تحقیق است و از آن جایی که نتوانستیم تدابیر مهم و وسیعی در نظر بگیریم، بدون شک شرایط به مراتب بدتر شده است.

آنطور که مجله Technology Review اشاره می‎کند، افزایش ۱.۵ درجه‎ای دمای زمین تقریبا ۲ میلیون مایل مربع از لایه منجمد قطب شمال را ذوب کرده است، بیش از ۷۰ درصد صخره‎های مرجانی جهان را از بین برده است و ۱۴ درصد جمعیت زمین دمای بالای بی سابقه‎ای را تجربه می‎کنند.

براساس اعلام این مقاله، ما باید تا سال ۲۰۵۰ برای تثبیت میانگین دمای جهان انتشار خالص CO2 را به صفر نزدیک کنیم، ولی رسیدن به این هدف ساده نخواهد بود.

از دست ندهید:
هوش مصنوعی می‎تواند به معلم‎ها برای تدریس بهتر کمک کند

محققان اشاره می‎کنند تعطیلی زیرساخت‎های فعلی انرژی به مراتب زودتر از پایان حیات اقتصادی مفید آن‎ها، تغییر نیروگاه‎های برق فعلی یا توسعه ابزاری برای حذف دی‎اکسید کربن از هوا جزو تدابیر مهم باید باشد.

هیچ‎ کدام از این راه‎حل‎ها ارزان نیستند و با توجه به بالا رفتن تعداد بیشتر نیروگاه‎های برق که در برنامه ساخت قرار دارند، ظاهرا دستیابی به آن‎ها بعید است.

یقینا این اولین گزارشی نیست که وضعیت وخیم بشر و دنیا را به تصویر می‎کشد. همین ماه قبل، متوجه شدیم مقدار دی‎اکسید کربن از زمان شروع عمر انسان به بالاترین مقدار خود رسیده است.

سازمان ملل متحد هشدار داده است که تغییرات آب و هوایی بیشتر از تصور اولیه بدتر شده است و شاهد هستیم چطور تغییرات آب و هوایی ناشی از رفتار انسان سیاره زمین را به خطر انداخته است.

با آن که بعضی از کشورها آماده هستند تا برای قطع وابستگی به سوخت‎های فسیلی سرمایه‎گذاری کنند، ایالات ‎متحده تقریبا در سال ۲۰۱۸ بیشترین مقدار انتشار CO2 را تقریبا در طول یک دهه اخیر تجربه کرد. یقینا وضعیت جدید زمین هشدارهای زیادی به همراه خواهد داشت اما این که جامعه بشریت کاری در قبال آن‎ها انجام خواهد داد یا نه یک پرسش یک میلیون دلاری است.

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

با مصرف آب آلبالو، عملکرد شناختی خود را بهبود بخشید!

کیوان

چطور بچه‌ها را به خواندن کتاب علاقه‌مند کنیم؟

عباس رهامی

۱۵ رویه ای که طبیعت را دگرگون خواهند کرد!

ماهان

آلودگی هوا ابتلا به نابینایی را ۲ برابر افزایش می‌دهد!

کیوان

پرواز آزمایشی “ماشین پرنده” شرکت بوئینگ + ویدیو

فاطمه غفاری

تبدیل کربن دی‌ اکسید به سوخت

کیوان

فضای سبز ضامن سلامتی مردم است؟

کیوان

اپلیکیشن گوگل مپ مکان کرایه دوچرخه را در ۲۴ شهر جدید نشان می‎دهد

محمد امین نعمتی

ارتباط آلودگی هوا با بروز افسردگی در سالمندی

کیوان

یازده خوراکی که افراد فکر می‌کنند مواد غذایی مضر محسوب می‌شوند، اما در واقع اینطور نیست!

Rozhin

کشف عروس دریایی غول‌پیکر

کیوان

ایده جذب و ذخیره کربن توسط گیاهان برای خنک کردن زمین!

کیوان

جستجوی موجودات میکروسکوپی در قطب جنوب که فقط در هوا زنده می‌مانند

جواد کوهکن

نگاهی کوتاه به چند ابزار جدید مبتنی بر فناوری!

کیوان

بیماری های مزمن چشم زنگ خطری برای آلزایمر

راهله نجاریان

وقوع مجدد فاجعه چرنوبیل ، چرا دانشمندان نگران راکتور های قدیمی شوروی هستند؟!

عباس رهامی

سه خودروی برقی محبوب در فرانسه کدامند؟

کیوان

چگونه مارمولک گرمسیری می‌تواند ۱۶ دقیقه زیر آب بماند؟

مهرناز شهریاری

دیدگاه شما چیست؟