استارتاپ انرژی و محیط زیست دانش و فناوری زندگی نجوم، هوا و فضا پیشنهاد سردبیر گجت ها

انتشار فعلی گاز دی ‎اکسید کربن دمای زمین را چند درجه سانتی‎گراد بالا خواهد برد؟

حتی اگر ما فورا جلوی ساخت نیروگاه‎های برق، کارخانه‎ها، خودروها و لوازم خانگی را بگیریم، باز هم در مسیر بالا بردن دمای جهان بیش از ۱.۵ درجه سانتی‎گراد قرار داریم که محدودیت جهانی است که از سوی توافق پاریس پیشنهاد شده است.

در حال حاضر انتشار فعلی گاز دی‎ اکسید کربن به نحوی است که تخمین زده می‎شود در حدود ۶۶۰ میلیارد متریک تن گازهای گلخانه‎ای تولید خواهد کرد، در حالی که برای افزایش دمای زمین به مقدار تنها ۱.۵ درجه به ۵۸۰ میلیارد متریک تن نیاز است.

اگر ما به استفاده از نیروگاه‎های برق فعلی ادامه دهیم و براساس برنامه نیروگاه‎های جدید را بسازیم، آن‎ها دو سوم دی ‎اکسید کربن لازم برای بالا بردن دمای زمین به مقدار ۲ درجه سانتی‎گراد را منتشر خواهند کرد.

انتشار فعلی گاز دی ‎اکسید کربن دمای زمین را بیش از 1.5 درجه سانتی‎گراد بالا خواهد برد

یافته‎های جدید بخشی از مقاله‎ای است که اخیرا در مجله Nature چاپ شده است و نمی‎توانیم بگوییم که برایمان غافل‎گیر کننده است. در سال ۲۰۱۰، دانشمندان پیش‎بینی کردند که به قدری زیرساخت‎های منتشرکننده گاز دی ‎اکسید کربن ساختیم که دمای جهان را تا ۱.۳ درجه سانتی‎گراد افزایش دهیم. آن‎ها گفتند اگر تدابیر مهمی برای آن در نظر نگیریم اوضاع بدتر خواهد شد.

تقریبا، یک دهه از آن زمان گذشته است و مقاله‎‎ جدید دنباله‎ای برای همان تحقیق است و از آن جایی که نتوانستیم تدابیر مهم و وسیعی در نظر بگیریم، بدون شک شرایط به مراتب بدتر شده است.

آنطور که مجله Technology Review اشاره می‎کند، افزایش ۱.۵ درجه‎ای دمای زمین تقریبا ۲ میلیون مایل مربع از لایه منجمد قطب شمال را ذوب کرده است، بیش از ۷۰ درصد صخره‎های مرجانی جهان را از بین برده است و ۱۴ درصد جمعیت زمین دمای بالای بی سابقه‎ای را تجربه می‎کنند.

براساس اعلام این مقاله، ما باید تا سال ۲۰۵۰ برای تثبیت میانگین دمای جهان انتشار خالص CO2 را به صفر نزدیک کنیم، ولی رسیدن به این هدف ساده نخواهد بود.

محققان اشاره می‎کنند تعطیلی زیرساخت‎های فعلی انرژی به مراتب زودتر از پایان حیات اقتصادی مفید آن‎ها، تغییر نیروگاه‎های برق فعلی یا توسعه ابزاری برای حذف دی‎اکسید کربن از هوا جزو تدابیر مهم باید باشد.

هیچ‎ کدام از این راه‎حل‎ها ارزان نیستند و با توجه به بالا رفتن تعداد بیشتر نیروگاه‎های برق که در برنامه ساخت قرار دارند، ظاهرا دستیابی به آن‎ها بعید است.

یقینا این اولین گزارشی نیست که وضعیت وخیم بشر و دنیا را به تصویر می‎کشد. همین ماه قبل، متوجه شدیم مقدار دی‎اکسید کربن از زمان شروع عمر انسان به بالاترین مقدار خود رسیده است.

سازمان ملل متحد هشدار داده است که تغییرات آب و هوایی بیشتر از تصور اولیه بدتر شده است و شاهد هستیم چطور تغییرات آب و هوایی ناشی از رفتار انسان سیاره زمین را به خطر انداخته است.

با آن که بعضی از کشورها آماده هستند تا برای قطع وابستگی به سوخت‎های فسیلی سرمایه‎گذاری کنند، ایالات ‎متحده تقریبا در سال ۲۰۱۸ بیشترین مقدار انتشار CO2 را تقریبا در طول یک دهه اخیر تجربه کرد. یقینا وضعیت جدید زمین هشدارهای زیادی به همراه خواهد داشت اما این که جامعه بشریت کاری در قبال آن‎ها انجام خواهد داد یا نه یک پرسش یک میلیون دلاری است.

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

۴ مشکل جدی برای سلامت ناشی از نشستن بیش از حد طولانی (و نحوه جلوگیری از آن‌ها)

محمد امین نعمتی

پولک پوست یا پانگولین ، مورچه خوار باستانی آفریقا و آسیا

عباس رهامی

چرا درختان همیشه سبز برگ‌های سوزنی‌شان را هیچ وقت رها نمی‌کنند؟

عباس رهامی

برای موفقیت باید احساسات خود را کنترل کنید

محمد امین نعمتی

۷ کلید برای باز کردن قفل شادی

محمد امین نعمتی

چطور از دام مقایسه فرار کنیم

محمد امین نعمتی

شبکه‌های اجتماعی چه مزایا و معایبی برای افراد یک جامعه دارند؟

نوید بیک زاده

ایلان ماسک یک میلیون دلار برای کاشت یک میلیون درخت هدیه داد

محمد امین نعمتی

۶ نکته برای این که جرقه تغییر را در زندگی خود به وجود آورید

محمد امین نعمتی

فرگشت موازی یا فرگشت همگرا چیست؟

عباس رهامی

کنترل جمعیت زمین مشکل تغییرات آب و هوایی را حل نخواهد کرد

محمد امین نعمتی

چرا برخی از افراد در مقایسه با سایرین به خواب کمتری نیاز دارند؟

محمد امین نعمتی

فعالیت بیش از حد مغز ارتباط نزدیکی با عمر کوتاه‌تر دارد

محمد امین نعمتی

شواهد نشان می‌دهند که باکتری‌ها برای مقابله با آنتی‌بیوتیک در بدن تغییر شکل می‌دهند

نوید بیک زاده

آیا بطری‌های آب معدنی تاریخ انقضا دارند؟ یا خود آب فاسد می‌شود؟

نوید بیک زاده

دانشمندان می‌گویند کمتر گوشت قرمز بخورید اما برخی افراد اعتقادی به این توصیه ندارند

نوید بیک زاده

تغییرات اقلیمی اقیانوس‌ها را ۵ برابر گرم‌تر می‌کند

عباس رهامی

ژنراتور پیل سوختی تویوتا روشی نوین برای تولید انرژی پاک

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟