باکتری Veilonella شما را به یک قهرمان دو ماراتون تبدیل می‎کند!

چه چیزی باعث تفاوت بین ورزشکاران معمولی از نخبه می‎شود؟ جدا از سالیان سال تلاش و تمرین، برخورداری از مزایای طبیعی و استعداد، ممکن است به چیزی که درون روده آن‎ها وجود دارد نیز ربط داشته باشد.
در مقاله‎ای که هفته گذشته در مجله Nature Medicine به چاپ رسید، محققان موسسه Wyss هاروارد اعلام کردند که یک نوع خاص باکتری به اسم Veilonella در بدن دوندگان دو ماراتون بیشترین مقدار خود را دارد. این باکتری می‎تواند منجر به عملکرد بهتر در این ورزش شود.

باکتری Veilonella شما را یک قهرمان دو ماراتون می‎کند!
این محققان پس از بررسی مدفوع ۱۰ دونده دو ماراتون اهل بوستون این باکتری را در آن پیدا کردند. Veilonella برای این که انرژی خودش را به وجود آورد، اسید لاکتیک را تجزیه می‎کند که این اسید زمانی به مقدار زیادی تولید می‎شود که ورزشکاران به ویژه فعالیت‎های بدنی شدید انجام می‎دهند.
این تیم تحقیقاتی برای این که متوجه شود وجود این باکتری تفاوتی ایجاد می‎کند یا نه رشته‎ای از آن را جدا کردند، سپس داخل بدن ۱۶ موش قرار دادند و سپس موش‎ها را روی یک تردمیل گذاشتند.
موش‎هایی که در شکم خود این باکتری را داشتند توانستند در مقایسه با سایر موش‎ها ۱۳ درصد طولانی‎تر بدوند که تفاوت اندکی است ولی در میدان مسابقات ورزشی تفاوت قابل توجهی به وجود می‎آورد که هر مقدار برتری کوچک اهمیت بالایی دارد.
با آن که باکتری Veillonella نوید بالا بردن بالقوه عملکرد ورزشی را می‎دهد، ولی هنوز در مراحل اولیه تحقیقاتی خود قرار دارد.
این آزمویش یک چرخه بازخورد احتمالی مثبت بین باکتری و یک میزبان را نشان می‎دهد ولی مشخص نیست که آیا در بدن انسان نیز چنین نتایجی را به همراه دارد یا مصرف آن امن خواهد بود یا نه.
علاوه بر این، سوالات بی جواب زیادی هنوز وجود دارد از جمله این که چرا این باکتری در بدن برخی از افراد بیشتر است و اگر استفاده از آن به نوعی باعث بالا بردن سطح عملکرد می‎شود آیا می‎تواند دوپینگ به شمار رود یا نه.

منبع: engadget.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.