دانش و فناوری سخت افزار لپ تاپ و کامپیوتر گجت ها

استاندارد DisplayPort 2.0 از نمایشگرهای ۸K پشتیبانی می‎کند ؟!

با توجه به حضور نمایشگرهای با دقت ۸k در صف تولید و نمایشگر Pro Display XDR با دقت ۶K اپل که به زودی به بازار خواهد آمد، استاندارد DisplayPort نیاز به یک به‎روزرسانی داشت. انجمن استاندارد VESA (Video Electronics Standards Association) به سطح تقاضا برای بالا بردن پهناباند واکنش نشان داده است و از DisplayPort 2.0 رونمایی کرد.

این اولین به‎روزرسانی مهم این استاندارد از سال ۲۰۱۶ است و در مقایسه با نسل قبلی پهناباند را افزایش می‎دهد. این استاندارد از نمایشگرهای با دقت ۸k و نرخ تازه‎سازی بالاتر تصویر پشتیبانی خواهد کرد و همچنین امکان پشتیبانی از استاندارد HDR با دقت‎های بالاتر و چند نمایشگر به صورت هم‎زمان نیز فراهم می‎شود. علاوه بر این کیفیت نمایشگرهای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده نیز بهتر خواهند شد.

نسخه ۲.۰ این استاندارد همانند با جدیدترین نسخه‎های قبلی خود از پورت یو‎اس‎بی تایپ C و همچنین پورت استاندارد DisplayPort استفاده می‎کند. استاندارد جدید می‎تواند پهنای باند را به حداکثر ۷۷.۳۷ گیگابایت در ثانیه برساند که به نسبت پهناباند ۲۵.۹۲ گیگابایت در ثانیه نسخه ۱.۴ تقریبا سه برابر بیشتر است.

بنابراین، DisplayPort 2.0، اولین استاندارد پشتیبانی‎کننده از دقت ۸K با نرخ تازه‎سازی ۶۰ هرتز با دقت رنگی کامل ۴:۴:۴ است.

آلن کوبویاشی رئیس هیئت‎ مدیره VESA می‎گوید «استاندارد DP 2.0 یکی از مهم‎ترین دستاوردهای ما در تاریخ DisplayPort و نتیجه سال‎ها تلاش و تغییرات مهم در این استاندارد پرکاربرد است.»

براساس اعلام انجمن VESA، اولین محصولاتی که از DisplayPort 2.0 پشتیبانی می‎کنند در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ به بازار خواهند آمد و امیدواریم زمان آن پیش از پخش بازی‎های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ ژاپن با دقت ۸K باشد.

منبع: engadget.com

دیدگاه شما چیست؟