فناوری هوش مصنوعی سامسونگ با مصرف انرژی پایین‎تر و تعداد ترانزیستورهای کمتر!

nor

سامسونگ از یک فناوری جدید واحد پردازش عصبی رونمایی کرده است که به هوش مصنوعی روی دستگاه (on-device AI) اجازه می‎دهد سریع‎تر و از نظر مصرف انرژی کارآمدتر باشد و در چیپ فضای کمتری را اشغال کند. به لطف استفاده از فناوری یادگیری با فواصل تدریجی (Quantization Interval Learning) می‎توان شبکه‎های عصبی ۴ بیتی درست کرد که دقت یک شبکه ۳۲ بیتی را داشته باشند.

استفاده از بیت‎های کمتر به شکل قابل توجهی از تعداد محاسبه‎ها و همچنین سخت‎افزاری که باید آن‎ها را انجام دهند، کم می‎کند. به ادعای سامسونگ شبکه‎های عصبی ۴ بیتی در مقایسه با شبکه‎های ۳۲ بیتی با سرعت ۸ برابر بیشتر به نتایج مشابهی دست پیدا می‎کنند در حین این که تعداد ترانزیستورها ۴۰ تا ۱۲۰ برابر کاهش می‎یابد.

هوش مصنوعی روی دستگاه

به عبارت دیگر شاهد حضور واحد‎های پردازش عصبی در بازار خواهیم بود که انرژی کمتری مصرف می‎کنند و سریع‎تر هستند ولی می‎توانند کارهای مشابهی مانند شناخت اشیاء و تعیین هویت بیومتریک (شناسایی اثرانگشت، چهره و عنبیه چشم)انجام دهند. رسیدگی به وظایف پیچیده‎تر نیز امکان‎‎پذیر است و تمامی این کارها روی خود دستگاه انجام خواهد شد.

بدون شک هوش مصنوعی روی دستگاه محافظ خوبی برای حریم شخصی است ولی مزایای دیگری نیز در مقایسه با هوش مصنوعی مبتنی بر فضای ابری دارد. به عنوان مثال، اتصال به یک سرور ابری به این معنا است که مودم دستگاه انرژی مصرف می‎کند. این ارتباط که روی بستر اینترنت انجام می‎شود به مقدار تاخیر نیز می‎افزاید.

مزایای هوش مصنوعی روی دستگاه

سامسونگ به لطف واحد‎های پردازش عصبی مبتنی بر فناوری یادگیری با فواصل تدریجی به لطف سرعت بالا و تاخیر پایین پیش‎بینی می‎کند که از آن‎ها در زمینه‎هایی مانند خودروهای خودران (حوزه‎ای که شناخت دقیق اشیاء در آن مهم است) و واقعیت مجازی نیز استفاده شود (شاید چیزی همسو با DLSS ان‎ویدیا، که از یادگیری عمیق برای بهبود کیفیت تصویر استفاده می‎کند).

سامسونگ در آینده‎ای نزدیک از فناوری جدید در چیپست‎های موبایل خود و همچنین محصولات دیگر (به عنوان مثال حسگرهای هوشمند) استفاده خواهد کرد.

منبع: gsmarena.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.