بیل گیتس ادعا می‎کند بزرگ‎ترین اشتباهش شکست ندادن اندروید بوده است

بیل گیتس صادقانه در مورد پشیمانی‎هایش به عنوان رهبر مایکروسافت صحبت کرده است که قابل توجه‎ترین آن‎ها تلاش‎های این شرکت در ساخت یک سیستم عامل موبایل برتر است.

بیل گیتس در گفتگو با سایت The Verge، در مصاحبه‎ای که در محل شرکت سرمایه‎گذاری خطرپذیر Village Global انجام شده است گفت «بزرگترین اشتباهی که مرتکب شدم این است که کاری نکردم مایکروسافت به جایگاهی برسد که امروز اندروید دارد.»

زمانی که اولین گوشی اندرویدی در سال ۲۰۰۸ به بازار آمد، پلت‎فرم موبایل گوگل یک جایگزین متن باز برای iOS شد که کاربران در سال ۲۰۰۷ با رونمایی از آیفون با آن آشنا شدند. مایکروسافت برای رقابت با آن‎ها تلاش کرد ولی ناموفق بود.

چون مایکروسافت در آن زمان در زمینه سیستم عامل دستگاه‎های رومیزی قدرتمندترین بود، همه تصور می‎کردند این شرکت در عرصه موبایل نیز حرف‎های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

در واقع اهالی ردموند از پلت‎فرم موبایلی به اسم Windows Mobile رونمایی کردند ولی محوریت آن روی فرامین ورودی از سوی صفحه‎کلید و قلم نوری بود.

زمانی که گوشی لمسی Windows Phone 7 سال ۲۰۱۰ به بازار آمد، دیگر برای موفقیت سیستم عامل Windows Mobile و کسب توجه بالای کاربران و پشتیبانی آن‎ها دیر شده بود.

سیستم عامل آن‎ها تا چندین سال سهم اندکی از بازار داشت تا این که مایکروسافت سال ۲۰۱۷ پشتیبانی از آن را تمام کرد. این شرکت طی چند ماه آینده پشتیبانی Windows 10 Mobile، نسل بعدی ویندوز فون را نیز به پایان می‎رساند.

گیتس بعدا در مصاحبه اشاره کرد «اندروید پلت‎فرم گوشی استاندارد غیر اپل است. شکست دادن آن یکی از خصوصیات طبیعی مایکروسافت بود. در واقع برنده همه چیز را صاحب می‎شود. اگر تنها از نیمی از اپلیکیشن‎های موجود در بازار پشتیبانی کنید یا حتی ۹۰ درصد آن‎ها، در مسیر نابودی کامل قرار می‎گیرید. تنها یک نفر می‎تواند روی تخت سلطنت بنشیند.»

در واقع چنین عدم موفقیتی اشتباه گیتس نبود چون او در سال ۲۰۰۰ از مقام مدیر ارشد اجرایی خود در مایکروسافت کناره‎گیری کرد. او بیش از یک دهه است رئیس پاره‎وقت این شرکت و معمار ارشد بخش نرم‎افزاری است ولی برای تعقیب اهداف بشردوستانه از سمت خود در مایکروسافت کنار رفت.

گفته می‎شود استیو بالمر، مدیر ارشد اجرایی مایکروسافت در آن زمان با خنده اعلام کرده بود آیفون بسیار گران‎قیمت است. بخش زیادی از علت شکست‎های مایکروسافت در دنیای موبایل از جمله همکاری با نوکیا را به گردن او می‎اندازند.

با این حال، مشخص است بیل گیتس به علت شکست مایکروسافت در بازار موبایل احساس پشیمانی می‎کند. او گفت «دقیقا تنها یک جایگاه برای یک سیستم عامل غیر اپل وجود دارد.» و اشاره می‎کند که این سیستم عامل جایگزین ارزشی معادل ۴۰۰ میلیارد دلار داشت.

منبع: engadget.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.