چرا دود ایجاد شده توسط هواپیماها برای محیط زیست مشکل‌ساز شده؟

آیا واقعا این ابرهای موقتی، مضر هستند؟

نظریه پردازان توطئه پسدمه ، ممکن است در مورد موضوعی حق داشته باشند. هر چند نه به دلایلی که آن‌ها فکر می‌کنند. طبق یک مطالعه جدید، پسدمه های دود اگزوز و دوده که توسط هواپیماها تولید می‌شود، بیش از آنچه قبلا تصور می‌شد، می‌توانند منجر به تغییرات آب و هوا شوند.

پسدمه هواپیما

با این حال، این جایی است که به هر گونه شباهت‌ها به تئوری‌های توطئه پسدمه بی‌اساس، پایان داده می‌شود. مطالعه جدید که روز پنج شنبه در مجله شیمی و فیزیک اتمسفر منتشر شد، بر روی اثرات گرمایی ابرهای موقتی که توسط هواپیما ایجاد می‌شوند، متمرکز است. این امر نشان می‌دهد که سفر هوایی، به شیوه‌ای به محیط‌زیست آسیب می‌رساند که دانشمندان تازه شروع به کشف آن کرده‌اند.

اثرات پنهان

طبق مجله نیو ساینتیست، اگر سفرهای هوایی تا سال ۲۰۵۰ کاهش نیابند، اثرات گرمایی این ابرهای پسدمه ای، حتی از گرمای ناشی از انتشار کربن دی‌اکسید توسط هواپیماها نیز بیشتر خواهد شد. تا آن زمان، پسدمه ها، زمین را با گرمای ۱۶۰ میلی وات بر متر مربع، گرم خواهد کرد. جالب است بدانید این مقدار برای کربن دی اکسید، ۸۴ میلی وات بر متر مربع است!

بیل همینگز، کارشناس حمل ونقل، به مجله نیو ساینتیست گفت: «گرم شدن کره زمین با چیزی غیر از کربن دی اکسید، مانند فیل درون اتاق است».

« تا کنون نگرش این بوده‌است که مسائل نامعلومی وجود دارند، پس بیایید دست رو دست بگذاریم و کاری انجام ندهیم.»

منبع: futurism.com

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.