جت مافوق صوت جدید ناسا (NASA) پنجره‌ای در جلوی خود نخواهد داشت؟!

وقتی صحبت از جت های مافوق صوت می‌شود، مهندسان برای طراحی عجیب و غریب، در صورتی که این جت ها سریعتر شود، ترسی ندارند. در آخرین بخش چنین شاهکارهایی، هواپیمای X-59 QueSST ناسا، به شکل مدادی است که بال دارد!

شکل این هواپیما، باعث به وجود آمدن سوالاتی می‌شود. برای مثال، اگر کابین خلبان چندین متر با دماغه هواپیما فاصله دارد، پس چگونه جلوی آن را خواهید دید؟

بسیار خب، بر اساس بیانیۀ ناسا، راه حل آن یک مانیتور و چند دوربین با کیفیت ۴K است.

جت فراصوت جدید ناسا

به جای یک پنجره جلویی، هواپیمای X-59 دارای یک مانیتور است که از دو دوربین در بیرون با ترکیبی از داده‌های زمینی برای نشان داده راه به خلبان استفاده می‌کند. کل این تأسیسات به نام سیستم دید خارجی (XVS) شناخته می‌شود.

در تصویر زیر، می‌توانید کابین خلبان را که شبیه قوسی شیشه‌ای است، روی بال‌های هواپیما ببینید؛ یک بخش پوشیده از شیشه کوچک در جلوی کابین خلبان نیز، محل استقرار دوربین هاست.

جت فراصوت جدید ناسا

X-59 بخشی از مأموریت نمایش پرواز کم صدا است؛ یک ابتکار عمل با این هدف که کاری کنند تا صدای شکستن دیوار صوتی توسط هواپیما خیلی واضح با گوش شنیده نشود.

اگرچه ما از سال ۱۹۴۷ قادر بودیم تا دیوار صوتی را بشکنیم (یا از سرعت صوت پیشی بگیریم)، اما پروازهای فراصوتی روتین بر فراز کشور آمریکا، به دلیل صدای زیادی که تولید می‌کنند از سال ۱۹۷۳ ممنوع شد.

اما مهندسان بر این باورند که با شکل صحیح بدنه هواپیما، صدای شکستن دیوار صوتی به چند بخش کوچک کم صدا تقسیم می‌شود.

ناسا در این رابطه توضیح می‌دهد: «XVS، یکی از چند راه حل خلاقانه‌ای است که کمک می‌کند تا از اینکه طراحی بدنه X-59 موجب کاهش صدای شکستن دیوار صوتی به تلنگر ملایمی خواهد شد که توسط مردم روی زمین شنیده می‌شود، اطمینان حاصل کنیم».

«با وجود این که قصد حمل مسافر را نداشته است، اما تکنولوژی سرکوب صدای X-59 و داده‌های واکنش جامعه، می‌تواند به حذف ممنوعیت‌های فعلی در پرواز مافوق صوت بر فراز زمین کمک کند و نسل جدیدی از هواپیماهای تجاری بین‌المللی مافوق صوت را، فعال سازد».

 

مبنع: www.sciencealert.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.