روکیدا
نجوم، هوا و فضا دانش و فناوری زندگی

کاوشگر جدید ناسا (NASA) به نشانه هایی از حیات در مریخ اشاره می‌کند!

کاوشگر ناسا در مریخ

افزایش غلظت متان

در این هفته با توجه به گفته آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا، کاوشگر کنجکاو آنها، سه بار در بالاترین سطحی که قبلاً ثبت شده است، میزان متان در مریخ را، شناسایی و قرائت کرد.

و این قرائت (۲۱ بخش به ازای هر میلیارد واحد از حجم) مقدار زیاد و قابل توجهی است. متان، هم توسط میکروب‌های روی زمین و هم از طریق فعل و انفعالات میان سنگ‌ها و آب تولید می‌شود، به این معنی که متان نشانه حیات است و ما این را می‌دانیم.

این یافته‌ها با استفاده از طیف‌سنجی لیزر قابل تنظیم آنالیز نمونه‌های کنجکاوی در مریخ (SAM) گرفته شدند. متاسفانه، این وسیله نمی‌تواند منبع واقعی متان را با هر دقتی مشخص کند.

متان در مریخ

محقق اصلی SAM ، پاول ماهافی از مرکز پرواز فضایی “گودارد” ناسا، در بیانیه‌ای اظهار کرد:” با اندازه‌گیری‌های کنونی، ما هیچ راهی برای گفتن اینکه آیا منبع متان، زیست‌شناسی یا زمین‌شناسی، یا حتی باستانی یا مدرن است، نداریم.”

این خبر پس از آن صورت گرفت که دانشمندان دریافتند که گودال‌هاهی نمکی در زیر سطح مریخ می‌تواند شرایط زندگی باکتریایی را فراهم کنند.

وزش مریخ

تا کنون، به خاطر ماموریت‌های کاوش ناسا در سیاره سرخ (مریخ)، ما سطوح متان را در حالی مشاهده کرده‌ایم که با تغییر فصول افزایش و کاهش می‌یابند. کاوشگرها گاه به گاه، این غلظت را حتی در گذشته نیز پیدا کرده‌اند؛ اما در هیچ کجا نزدیک این سطح نیستند.

قبل از اینکه دانشمندان در ناسا با اطمینان خاطر نشان دهند که چه چیزی باعث این غلظت بالا می‌شود، تحقیقات بیشتری باید انجام شود. JPL همچنین قصد دارد با آژانس فضایی اروپا همکاری کند. این آژانس صاحب یک مدارگرد ردیاب گاز است که از سال ۲۰۱۶ در مدار مریخ بوده‌است، اما هنوز هیچ گاز متان را تشخیص نداده است.

 

منبع: futurism.com

مطالب مرتبط

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

محمد آقاپور

بهترین تلویزیون های ۷۵ اینچی ۲۰۲۰ کدامند؟

محمد آقاپور

بهترین مادربردهای ۲۰۲۰: با بهترین مادربردهای اینتل و AMD آشنا شوید

محمد آقاپور

بهترین حافظه رم ۲۰۲۰: بهترین رم ها برای کامپیوتر شما کدامند؟

محمد آقاپور

فناوری nfc در گوشی موبایل چیست؟ پاسخ به ۶ سوال مهم

محمد امین نعمتی

AMD در برابر اینتل: کدام چیپ‌ساز عملکرد بهتری در سال ۲۰۲۰ ارائه داده است؟

محمد آقاپور

۴ دیدگاه

تا 1400 با ناسا :| شنبه , ۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۵ at ۱۲:۴۵

سلام. مطالب جالبی دارید. فقط چند تا سوال داشتم در مورد متن
کاوشگر کنجکاور چیه؟ curiosity؟
یعنی چی قرائت کرده؟ یعنی با سنسور صوتی رفته متان رو اندازه گرفته؟ از زمین نمیشد یعنی؟
یعنی چی سطوح متان رو مشاهده کردن؟ یعینی نمونه گیری کردن، سطح مولکولی و واکنش متان رو اندازه گرفتن؟ یا متان سطح مریخ منظوره؟ یا غلظت متان منظوره؟ دو مورد دوم که نمیتونه باشه. مریخ متان نداره که بخواد فصلی کم و زیاد بشه؟
و آخر از همه اینکه جی پی ال چیه؟ مگه همه این کارا رو ناسا انجام نمیده؟
به هر حال دستتون درد نکنه. ولی زیاد نفهمیدم چی شد.

پاسخ
نوید بیک زاده شنبه , ۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۴ at ۱۵:۲۴

سلام دوست عزیز و گرامی از حسن نظر شما نسبت به پست های ما متشکریم
در مورد سوال اول: بله منظور کاوشگر یا مریخ نورد کنجکاوی هست (میتونید راجع به این موضوع تحقیق کنید)
در مورد سوال دوم: با توجه به تیتر مشخص هست که افزایش در غلظت متان رو تشخیص داده حالا به چه طریقی نمیدونم چه نوع تکنولوژی بکار بردن به سایت خود ناسا رجوع کنید. عکسی هم که مشاهده می‌کنید دریاچه ای بود که توسط متان بر روی مریخ تشکیل شده بود پس متان در مریخ وجود داره و با توجه به اظهارات ناسا کم و زیاد هم میشه
در مورد سوال سوم: جی پی ال همون آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا هست
و در نهایت از توجه شما متشکریم و نکته آخر این است که سایت روکیدا خبرگزاری هست و علاقه مندان میتونن با تحقیقات بیشتر در زمینه مورد نظر اطلاعات جامع تری کسب کنند … با آرزوی موفقیت برای شما

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟