درگاه PCI Express 6.0 با قدرتی فوق‌العاده به کمک هوش مصنوعی ‎می‎آید: بله، ۲۵۶ گیگابایت در ثانیه!

با آن که نسل پنجم درگاه ارتباطی PCI Express هنوز نهایی نشده است اما ظاهرا سازندگان آن رویای نسل بعدی یعنی PCI Express 6.0 را دنبال می‎کنند.

شرکت PCI Special Interest Group از مشخصات PCI Express 6.0 رونمایی کرده است که این درگاه باید ۲۵۶ گیگابایت داده را در ثانیه از طریق ۱۶ مسیر انتقال دهد که به نسبت PCIe 5.0 که هنوز به بازار نیامده است دو برابر و به نسبت نسل به تازگی عرضه شده ۴.۰، چهار برابر سریع‎تر است.

شرکت PCI SIG قصد دارد با استفاده از فناوری مدولاسیون دامنه پالس (Pulse Amplitude Modulation) به این موفقیت برسد که می‎تواند به نسبت روش‎های فعلی دو برابر داده‎های بیشتری را انتقال دهد بدون این که نیاز به افزایش دو برابر پهناباند انتقال و استفاده از فرکانس‎های بالا باشد.

درگاه PCI Express 6.0 با قدرت بالا به کمک هوش مصنوعی ‎می‎آید

استاندارد جدید با نسخه‎های قبلی سازگار خواهد بود تا بتوانید از کارت‎های قدیمی‎تر در درگاه جدید استفاده کنید.

تنها مانند درگاه‎های قبلی یک مشکل اصلی وجود دارد، بین تاریخ معرفی مشخصات نسل جدید درگاه‎های PCIe و زمانی که وارد بازار می‎شود یک شکاف طولانی وجود دارد.

شرکت PCI SIG احتمالا تا سال ۲۰۲۱ تولید نسل ششم درگاه‎های خود را تکمیل نکند و منطقی است یک یا دو سال بعد از آن طول بکشد تا شرکت‎های سازنده پردازنده‎ها و سخت‎افزارهای جانبی از مزیت پهناباند بیشتر آن در محصولات خود استفاده کنند.

به هرحال این انتظار ارزش لازم را دارد. کارت‎های گرافیک از تمامی مزایای این درگاه استفاده نمی‎کنند، اما قدرت آن می‎تواند فوق‎العاده برای تسریع عملکرد هوش مصنوعی، درایوهای حالت جامد، حافظه غیر فرار و سایر وظایفی مفید باشد که شدیدا وابسته انتقال حجم عظیم اطلاعات هستند.

منبع: engadget.com

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.