نجوم، هوا و فضا

ناسا (NASA) آب و هوای خورشیدی را در دو مأموریت بررسی خواهد کرد!

برنامه ناسا برای بررسی بادهای خورشیدی

بادهای خورشیدی ، تهدیدی برای اهالی کره زمین محسوب نمی‌شوند، اما می‌توانند برای فضانوردان و فضاپیماها خطرناک باشند. ناسا دو مأموریت جدید را با هدف درک بهتر ما از اینکه چگونه خورشید، هوای فضا را تحت تأثیر قرار می‌دهد، انجام خواهد داد. در مأموریت اول، قطبش سنجی برای یکی کردن کرونا و هلیوسفر یا پانچ (به فارسی: هورسپهر) شامل چهار ماهواره چمدانی شکل که بادهای خورشیدی را پس از خروج از خورشید ردیابی می‌کنند، می‌شود. در مأموریت دوم، اتصال مجدد دو جانبه و ماهواره های اکتشافی الکترودینامیک هلالی (یا ردیاب) از دو فضاپیما برای مطالعه چگونگی تداخل زمینه های مغناطیسی اطراف زمین با خورشید، استفاده خواهد کرد.

طوفان های خورشیدی، اشتیاق و جنون را در بین انسان‌ها به مدت چند سال است که شعله ور کرده‌اند و به رویداد Carrington در سال ۱۸۵۹ بر می گردند که به سیستم های تلگراف در سراسر جهان آسیب رسانده است. برخی دانشمندان بر این باورند که تکرار چنین رویدادی ممکن است به طور نامحدود شبکه برق را خاموش کند. در مقیاس کوچک‌تر، طوفان های خورشیدی می‌توانند موجب اختلال در ماهواره ها و تکنولوژی های زمینی شوند. ناسا و آژانس فضایی اروپا در اوایل این ماه برای ایجاد یک سیستم پیش بینی آب و هوا، فقط برای طوفان های خورشیدی، گرد هم آمدند.

بادهای خورشیدی

برنامه هلیوفیزیک ناسا، سالیان زیادی را صرف مطالعه بسیاری از پدیده های مرموزی کرده است که در خورشید رخ می‌دهند، مانند زبانه های خورشیدی سطح میانی، کسوف ها و حتی یک طوفان خورشیدی غیرمنتظره. اما بودجه نسبتاً کوچک ناسا محدودیت‌های خودش را دارد. با پَچ و ردیاب ها، از آنجایی که این یک مأموریت همسفری است، یعنی ردیاب ها بر پشت پانچ سوار شده و در یک پرتاب واحد به فضا خواهند رفت، دانشمندان امیدوارند که بازده خوبی از این مأموریت بدسا آورند. توماس زوربوچن، دستیار مدیر بخش ریاست ماموریت علمی در مقر ناسا در واشنگتن، در یک خبر رسمی از ناسا گفت: «ما این دو مأمریت را فقط به خاطر سطح علمی که دارند انتخاب نکردیم، بلکه به این دلیل بود که آنها با دیگر فضاپیماهای هلیوفیزیک برای پیش برد مأموریت ناسا به منظور محافظت از فضانوردان، تکنولوژی فضایی و زندگی بر روی زمین، به خوبی همکاری خواهند کرد.»

از دست ندهید:
مشاهده انفجار رادیویی جدید در فاصله 3.6 میلیارد سال نوری!

برنامه پرتاب برای پانج و ردیاب ها، حداکثر تا آگوست ۲۰۲۲ خواهد بود. کسانی که در مورد مأموریت ها کنجکاو هستند، می‌توانند در ۲۱ ژوئن از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱:۳۰ ظهر ET، به Reddit AMA میزبانی شده توسط ناسا، بپیوندند.

مطالب مرتبط

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به ستاره شناسان رسید

عباس رهامی

رصد سه سیاره جدید توسط ماهواره فراخورشیدی تس

کیوان

غارهای مرموز در سطح ماه از کجا آمده اند؟!

کیوان

اولین عکس چاندرایان -۲ از ماه

کیوان

از سطح تا عمق خورشید + فیلم

کیوان

رمزگشایی سیگنال‌های مرموز اشعه ایکس ستاره نوترونی

عباس رهامی

سرعت چرخش زمین چقدر است؟

مهرناز شهریاری

واقعا میلیون‌ها سیاه چاله در کهکشان ما پنهان شده‌اند؟

کیوان

ماجراجویی ناسا در فضا با اعضای بدن چاپ سه بعدی!

کیوان

ناسا: با کاوش در ماه می خواهیم فلزات نایاب را اسخراج کنیم و پولدار شویم!

کیوان

گردش تسلا رودستر به دور خورشید!

کیوان

سیارات بیگانه ممکن است تنوع حیات بیشتری نسبت به زمین داشته باشند؟

نوید بیک زاده

اولین ورود انسان به دراگون، فضاپیمای سرنشین دار اسپیس ایکس

عباس رهامی

کشف یک ساختار غیرممکن توسط تلسکوپ فضایی هابل

کیوان

چه بلایی سر خورشید خواهد آمد؟

کیوان

رویدادی نادر: برخورد عظیم سه ابر سیاه چاله

عباس رهامی

برنامه فضایی ثروتمندترین فرد جهان چیست؟

کیوان

کهکشان راه شیری کهکشان‌های دیگر را می‌بلعد و خود بلعیده می شود؟!

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟