آیا گازی که کاوشگر کیوریاسیتی کشف کرده واقعاً متعلق به حیات مریخی است؟

curiosity در مریخ متان کشف کرد و این یک نشانه احتمالی از حیات است

اپراتورهای کاوشگر کیوریاسیتی (Curiosity) زمانی که این حجم از گاز متان را کشف کردند، متوجه غیرعادی بودن آن شدند.

صحبت کردن در مورد احتمالاً وجود حیات در مریخ تکراری شده است. هر از چند گاه نشانه جدیدی در مورد احتمال وجود حیات در سیاره سرخ پیدا می‌شود. با همه این احوال این نشانه‌ها را نمی‌توان بیهوده و بی‌ارزش دانست. نشانه‌های جدید ابعاد جدیدی به این موضوع داده و نظر افراد بیشتری را به خودش جلب کرده است. نشانه جدید، کشف مقدار زیادی گاز متان در این سیاره است. گازی که ظاهراً حیات مریخی آن را تولید کرده‌اند!
گاز کشف شده چندان زیاد نیست. مقدار ۲۱ قسمت در میلیون (ppm) شاید زیاد نباشد ولی در مقایسه با کشف قبلی در سال ۲۰۱۳، قابل ملاحظه است. کاوشگر آن سال تنها یک سوم این مقدار متان را پیدا کرده بود.

 

دانشمندان چرا به گاز متان تا این حد مشکوک هستند؟

منشا احتمالی متان روی مریخاپراتورهای کاوشگر کیوریاسیتی (Curiosity) زمانی که این مقدار گاز متان را کشف کردند متوجه غیرعادی بودن آن شدند. یافته‌های جدید آن‌قدر اهمیت دارند که به خاطر آن برنامه مطالعاتی از پیش تعیین شده و بسیار حساس مریخ نورد تغییر داده شود. چون دانشمندان برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر از این گاز باید چند روز منتظر بمانند و از ادامه برنامه دست بکشند.
منشأ گاز متان به‌درستی مشخص نیست ولی احتمال اینکه این گاز توسط میکروارگانیسم‌ها تولید شده باشد زیاد است. اگر وجود این میکروارگانیسم‌ها به اثبات برسد، قدم بعدی پیدا کردن راهی برای دسترسی به این شکل از حیات مریخی در زیر سطح مریخ است.
سناریوی دیگری که می‌توان تصور کرد، انجام واکنش‌های زمین گرمایی در زیر سطح مریخ است. شاید هم صرفاً مقداری گاز قدیمی متان در لایه‌های زیرین به دام افتاده و سر انجام مجال فرار پیدا کرده است.
ولی در این میان یک چیز قطعی است. این گاز نمی‌تواند در گذشته دور روی سطح جمع باشد. چرا که نور خورشید و مواد شیمیایی دیگر مولکول‌های متان را تجزیه کرده و آن را از بین می‌برند.

 

اگر در مریخ متان واقعاً وجود داشته باشد، چه‌کار باید کرد؟

کاوشگر مارس 2020اگر دانشمندان به‌طور قطعی تائید کنند که گاز پیدا شده متان بوده است، لازم است مطالعات بیشتری روی آن انجام گیرد. خوشبختانه مأموریت‌های بعدی به مریخ چندان از نظر زمانی دور نیستند. کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ (Mars 2020) و کاوشگرهای دیگری برای پیدا کردن و بررسی علائم حیات مریخی در نظر گرفته شده‌اند.
ولی سؤالی که اول باید به آن پاسخ داده شود منشأ گاز متان است. احتمالاً تشخیص این که آیا حیات مریخی گاز متان را تولید کرده یا خیر، زمان زیادی لازم خواهد داشت.

منبع: engadget.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.