روکیدا
نجوم، هوا و فضا

نمایش منحصر به فرد ادغام کهکشان‌ها که ۱۳ میلیارد سال پیش اتفاق افتاده!

ادغام کهکشان ها

اگر با دنبال کردن خبرهای کیهان شناسی و اکتشافات احساس می‌کنید در این دنیا هیچ هستید، کاملاً طبیعی است. تخصص کیهان شناسی در همین است که ما را در فضا و زمان شناور کند و دانسته‌هایمان را به چالش بکشد. مثل زمانی که ادغام کهکشان‌ها که مربوط به ۱۳ میلیارد سال پیش است را مشاهده کنید. ولی چطور چنین چیزی ممکن است؟

 

بازگشت به گذشته با سفر در مکان!

ادغام کهکشان 13 میلیارد سال پیشمشاهده اتفاقی که در زمان‌های دور افتاده، آن هم به‌صورت زنده مثل بازپخش یک برنامه مستند است. ما می‌دانیم ادغام کهکشان‌ها واقعاً ۱۳ میلیارد سال پیش اتفاق افتاده است. در واقع فاصله زیاد آن باعث شده نور حاصل، ۱۳ سال در سفر باشد تا به مقصدش، یعنی زمین، برسد. پس برای مشاهده گذشته سفر در زمان لازم نیست. سفر در مکان هم می‌تواند کافی باشد.

 

برداشت اشتباه از مشاهده ادغام کهکشان‌ها

B14-65666
B14-65666

این اولین بار نیست که دانشمندان این بخش از فضا را بررسی می‌کنند. تا پیش از این تصور می‌شد B14-65666 صرفاً توده‌ای از ستاره‌هاست. ولی حالا دانشمندان دانشگاه واسدا توکیو (Waseda University) کشف کرده‌اند که B14-65666 در واقع دو کهکشان در حال ادغام هستند! جرم کل این توده حاصل از ادغام کهکشان‌ها ۷۷۰ میلیون برابر خورشید است که حتی تصور آن هم مشکل است.
این کشف از این جهت اهمیت دارد که به نظر می‌رسد این ادغام یکی از اولیه‌ترین ادغام کهکشان‌ها در تاریخ بوده است. ویژگی منحصر به فرد ادغام کهکشان‌های باستانی ترکیبات آن است. این کهکشان‌ها از مواد اولیه باقی مانده از بیگ بنگ تشکیل شده‌اند و مثل کهکشان‌های امروزی دارای عناصر سنگین‌تر نیستند.
بررسی این کهکشان‌ها به شناخت بهتر شرایط اولیه جهان و نحوه تکامل آن به جهانی که در حال حاضر داریم کمک می‌کند.

منبع: cnet.com

مطالب مرتبط

به ادعای دانشمندان در سیاره عطارد احتمال حیات وجود دارد

محمد امین نعمتی

آیا امکان استفاده از جی‌پی‌اس روی ماه وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

اسپیس ایکس اولین فضانوردان خود را کمتر از دو ماه به فضا می‌فرستد

محمد امین نعمتی

آیا ناسا به کشت گیاهان خوراکی در فضا نزدیک‌تر شده است؟

محمد امین نعمتی

اسپیس ایکس از سال آینده گردشگران فضایی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد

محمد امین نعمتی

ناسا فضانورد پس از ۴ سال فضانورد جدید استخدام می‌کند

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟