حذف پشتیبانی کامل اندروید از هوآوی توسط گوگل

بعد از قوانینی که ترامپ در راستای ممنوعیت برخی از کشورها اجرا کرده، هوآوی با مشکلات جدی مواجه شده است؛ اما گویا قرار است این مشکلات بدتر هم شوند. منابع رویترز گفته‌اند که گوگل فعلاً روابط و معاملات خود را با هوآوی متوقف کرده است. این روابط شامل انتقال سخت‌افزار و نرم‌افزار اختصاصی می‌شود و همین امر موجب شده است بازار گوشی‌های هوشمند هوآوی خارج از چین کساد شود. به گفته مسئولین، بعد از این اتفاق، دسترسی گوشی‌های این برند به آپدیت‌ها و به‌روزرسانی‌های Android Open Source Project قطع می‌شود و گوشی‌هایی که قرار است در آینده تولید شوند هم نمی‌توانند از نرم‌افزارهای رسمی همچون گوگل پلی و Gmail استفاده کنند.

این منبع گفته است که مسئولین هنوز هم در جلسات داخلی خود در مورد این که کدام خدمات حذف خواهند شد، بحث می‌کنند. هر چند با قطع پشتیبانی فنی گوگل تقریباً همه خدمات اندروید قطع خواهند شد.

با این حال، اگر این حرف‌وحدیث‌ها درست باشند، ضربه بزرگی به گوشی‌های هوشمند هوآوی وارد می‌شود. هر چند این ماجرا نباید ضربه زیادی به تجارت این شرکت در چین وارد کند (نمی‌توان از برنامه Google apps در این کشور استفاده کرد)، این امر بستگی به دسترسی به برنامه‌های گوگل دارد تا عرصه رقابت برای دستگاه‌هایی مانند P30 Pro وجود داشته باشد. تا زمانی که لیست سیاه امریکا وجود داشته باشد، هوآوی ممکن است برنامه‌ها و خدمات دیگری را جایگزین کند تا بتواند خدمات کاملاً کاربردی را ارائه دهد و با توجه به این مسئله هیچ تضمینی برای عدم تغییرات به مشتریان داده نمی‌شود.

در مورد سؤالات استفاده‌کنندگان هوآوی مبنی بر موافقت با اقدامات اخیر دولت امریکا باید بگوییم که: در حالی که ما با این شرایط از جانب امریکا موافقت کرده‌ایم، به شما اطمینان می‌دهیم که خدماتی مانند Google Play و برقراری امنیت از جانب Google Play Protect همچنان بر روی گوشی‌های هوآوی موجود در بازار عمل خواهند کرد.

اندروید، ماه مه سال ۲۰۱۹

هواوی

گزارش‌هایی که تا کنون مبنی بر این خبر منتشر شده است، صحت دارند، هر چند کمی جای شک و شبه وجود دارد. هر چند گوگل دیگر رابطه‌ای با هوآوی ندارد اما آپدیت‌های Play Services and apps همچنان برای این گوشی‌ها در دسترس است. با این حال، سیستم‌عامل و به‌روزرسانی‌های امنیتی مؤکدا خارج از دسترس هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.