استارتاپ دانش و فناوری سلامت و تندرستی پیشنهاد سردبیر

شناسایی زودتر دیابت نوع ۱ با هوش مصنوعی!

آیا هوش مصنوعی منجر به شناسایی سریع‎تر دیابت خواهد شد، بیماری که از آن اغلب اوقات به عنوان قاتل خاموش یاد می‎کنند؟ محققان شرکت IBM امیدوار به این قضیه هستند. آن‎ها اخیرا یک ابزار آزمایش هوش مصنوعی را معرفی کردند که به صورت بالقوه می‎تواند آنتی‎ بادی‎های دیابت نوع ۱ را در خون افراد شناسایی کند.

زندگی روزمره میلیون‎ها فردی که در جهان مبتلا به دیابت ۱ هستند را خود ارزیابی تشکیل می‎دهد. بدون انجام چنین کاری، پانکراس نمی‎تواند به اندازه کافی انسولین تولید کند که نقش آن انتقال قند خون به سلول‎های بدن است.

دیابت نوع ۱ بیماری است که بیماران با انجام کارهایی از تزریق‎های روزانه انسولین گرفته تا اطمینان از این قضیه که سطح گلوکز خون با رعایت تمرین‎های ورزشی و رژیم غذایی تحت کنترل باشد، باید فوق‎العاده مراقب سلامت خود باشند.

به تنهایی در آمریکا در حدود ۱.۲۵ میلیون نفر دیابت نوع ۱ دارند و انجمن دیابت آمریکا تخمین می‎زند سالیانه ۴۰ هزار نفر دیگر به آن‎ها بپیوندند.

با توجه به این آمار، احتمالا شگفت‎زده خواهید شد که هیچ فرآیند آزمایش استانداردی وجود ندارد که وجود این بیماری را زودتر شناسایی کند.

دکترها معمولا براساس پیشینه خانوادگی و سایر عوامل شناخته شده خطر ابتلا به این بیماری آزمایش‎ها را انجام می‎دهند یعنی دیابت نوع ۱ زمانی مشخص می‎شود که تحت بررسی قرار می‎گیرد. به عبارتی زمانی که بیمار چندین سفر ناگهانی به اتاق اورژانس داشته باشد و از خبر دکترها شگفت‎زده ‎شود.  بنابراین توسعه آزمایش‎های بررسی بهتر یک اولویت مهم برای دکترها است.

ظاهرا هوش مصنوعی درخواست کمک آن‎ها را شنیده است. در اوایل ماه ژوئن در هفتاد و نهمین نشست دانشمندان در انجمن دیابت آمریکا، شرکت‎های IBM و JDRF (که قبل از آن به اسمJuvenile Diabetes Research Foundation شناخته می‎شد) که یک شرکت غیرانتفاعی که پیشگام تحقیقات در زمینه دیابت نوع ۱ است، از یک ابزار هوش مصنوعی پیش‎بینی کننده رونمایی کردند که حضور آنتی‎بادی‎های دیابت نوع ۱ را در خون نقشه‎نگاری کرده بود تا بتواند دقیقا متوجه شود چه زمان و چطور این بیماری ممکن است شکل گیرد.

از دست ندهید:
چرا مردها فرزند پسر دوست دارند و زن‌ها دختر ؟!

Jianying Hu رهبر علوم جهانی هوش مصنوعی در بخش مراقبت سلامت شرکت IBM Research در گفتگو با سایت Engadget گفت که هوش مصنوعی با داده‎های بیش از ۲۰ هزار فرد مبتلا به این بیماری از کشورهای آمریکا، سوئد و فنلاند تغذیه شد.

این برنامه نشان داد بین این افراد از نظر وجود آنتی‎بادی‎های خاصی شباهت‎هایی وجود دارد و یک خط زمانی (تایم لاین) را برای پیشرفت دیابت نوع ۱ آن‎ها مشخص کرد.

Hu که بیشتر از یک سال است به همراه تیم خود با شرکت JDRF روی این پروژه کار می‎کند گفت «یکی از بزرگترین پتانسیل‎های این نوع کار ایجاد مدل‎های یادگیری ماشینی برای دیابت نوع ۱ است تا بتوان افرادی که باید آزمایش شوند را بهتر شناسایی و مشخص کرد هر چند وقت یک مرتبه باید این کار انجام شود. در حال حاضر، حتی با اطلاعات کمی که ما داریم، این آنتی بادی‎ها در پیشرفت دیابت نوع ۱ حضور گسترده دارند ولی هیچ کس نمی‎داند جه کسی و در چه زمانی بیشتر مستعد به تولید آن‎ها است.»

او گفت این مدل‎های هوش مصنوعی می‎توانند «یک مهلت نهایی شخصی‎تر» در اختیار دکترها بگذارند تا بدانند چطور افراد را آزمایش کنند و هر چند وقت یک مرتبه این کار را انجام دهند.

براساس تعریف مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها (CDC) در گذشته، دیابت نوت ۱ به اسم دیابت نوجوانان معروف بود، چون معمولا کودکان، نوجوانان و افراد جوان مبتلا به آن بودند. گرچه، به گفته Utpal Pajvani، متخصص غدد داخلی و استادیار مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا این بیماری می‎تواند گربیانگیر افراد در هر سنی شود.

Pajvani که به این پروژه ربطی ندارد، توضیح داد  پزشک عمومی تنها برای افرادی که در معرض «خطر بالا» هستند آزمایش می‎نویسد. یعنی یکی از اعضای درجه یک خانواده آن‎ها مبتلا به این بیماری باشد.

او گفت، با توجه به متداول نبودن این بیماری، استفاده از این روش تضمینی برای بررسی تعداد زیادی از افراد نیست.

از دست ندهید:
سلاح‎ لیزری قدرتمند بریتانیا موشک‎ها و هواپیماهای بدون سرنشین را در آسمان نابود می‎کند؟

او هشدار داد که روش‎های بررسی گسترده مانند این پروژه منجر به نتایج مثبت کاذب زیادی می‎شود.

Pajvani گفت «اگر قصد آزمایش برای یک عارضه نسبتا نادر را دارید، نتابج مثبت کاذب زیادی به دست می‎آورید. اگر تمامی افراد از جمله آن‎هایی که در معرض ریسک پایین توسعه این بیماری هستند را آزمایش کنید یعنی کسانی که پیشینه تاریخی یا یک بیماری خود ایمنی دیگر ندارند، افراد زیادی شناسایی می‎شوند که ممکن است تست آن‎ها نتیجه مثبت وجود یک آنتی بادی را داشته باشد ولی احتمال ابتلا آن‎ها به بیماری کم باشد.»

خطر استفاده از یک تست بررسی گسترده برای یک بیماری نادر مانند دیابت نوع ۱ به این معنا است که می‎توانید همچنین افراد را زمانی که لازم نیست نگران بیماری کنید که بعید است به آن مبتلا شوند.

او در ادامه صحبت‎های خود گفت الزاما، هیچ تست بررسی کاملی بدون مثبت کاذب وجود ندارد.

Pajvani با وجود این انتقادها، آینده روشنی برای این نوع فناوری می‎بیند. افرادی که در معرض ریسک بالای دیابت قرار دارند و در بدن آن‎ها این آنتی بادی‎ها دیده می‎شود هنوز نمی‎دانند خط زمانی پیشرفت این بیماری چه زمانی خواهد بود.

او توضیح داد این نوع ابزار هوش مصنوعی یک نقشه راه مهم در اختیار دکترها قرار می‎دهد تا مسیر این بیماری را ترسیم کنند.

Hu گفت، در ادامه مسیر او و تیمش به زودی داده‎های بیشتری را از بیماران کشور آلمان در اختیار این ابزار خواهند گذاشت. او در ادامه گفت که بخش بزرگ دیگر این پروژه همکاری نزدیک با پزشکان است تا ببینند چطور می‎توانند از این ابزار و اطلاعات به دست آمده از هوش مصنوعی در تحقیقات بالینی استفاده کنند.

Pajvani گفت «من عاشق افرادی هستم که چنین تفکری دارند و عاشق تفکر رسیدگی به این سوال بالینی مهم هستم که چه کسی مبتلا به یک بیماری خواهد شد، به ویژه دیابت نوت ۱. امیدوارم، شاهد رسیدن به جایی باشم که فناوری بتواند به ما نشان دهد چطور می‎توانیم به افراد بیشتر کمک کنیم.»

از دست ندهید:
نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

Pajvani گفت، او به عنوان یک پزشک امیدوار است هوش مصنوعی بیشتر از حالت تئوری بیرون بیاید و روز به روز به عنوان یک روش کاربردی در درمان بیماران استفاده شود.

Hu گفت، او فکر می‎کند حضور یادگیری ماشینی به شتاب رو به جلو خود در حوزه پزشکی ادامه خواهد داد و ابزار فوق‎العاده مهمی است که می‎تواند برای دکترها واجب شود.

این ابزار هوش مصنوعی امروزه یک روش قطعی بررسی فراهم نمی‎کند ولی مسیری را پیشنهاد می‎دهد که چطور در آینده می‎توان از ابزارهای یادگیری ماشینی برای تشخیص سریع‎تر و نجات‎بخش دیابت نوع ۱ استفاده کرد.

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

خالکوبی هوشمندی که ابتلا به دیابت و سرطان را هشدار می دهد!

کیوان

آزمایش جنین انسان-حیوان مجوز گرفت!

کیوان

ساخت مغز مصنوعی کلید می‌خورد!

کیوان

چطور ممکن است به خون خودتان آلرژی پیدا کنید؟!

فاطمه غفاری

وقتی مینی ربات یوزپلنگ دانشگاه ام آی تی پشتک می‌زند!

عباس رهامی

در آینده نزدیک: تشخیص تومور مغزی تهاجمی ممکن می شود

کیوان

سیگنال‌های زیستی به کمک کنترل بی‌سیم اعضای مصنوعی می آیند

کیوان

۵ درس مادرانه برای موفقیت زنان در کسب و کار

نگین ابراهیمی

جوانان برای ازدواج عاقلانه تصمیم می‌گیرند یا عاشقانه؟

کیوان

از بین بردن لک و جوش صورت با ۵ ماسک‌ طبیعی

کیوان

فست‌فودها چه عوارضی دارند؟

کیوان

چاقی چه عوارضی برای مغز دارد؟

کیوان

میوه شلیل چه خواصی دارد؟ ویژگی هایی در حد معجزه سلامتی

کیوان

چگونه سلامت بدن در فصل گرما را حفظ کنیم؟

کیوان

شکر می‌تواند حافظه و تعامل با دیگران را در افراد مسن افزایش دهد

مهرناز شهریاری

درمان انواع واریس‌ بدون نیاز به عمل جراحی امکان پذیر است؟!

کیوان

رژیم غذایی خوش اندام ها چیست؟

کیوان

تحویل دارو به سلول های بدن با استفاده از ربات!

کیوان

۱ دیدگاه

چرا فیسبوک می‌خواهد این روبات خزنده، خودش راه رفتن یاد بگیرد؟! - روکیدا شنبه , ۱ تیر ۱۳۹۸ at ۱۰:۱۹

[…] شناسایی زودتر دیابت نوع ۱ با هوش مصنوعی! […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟