زندگی سلامت و تندرستی

راحت بخواهبیم: آیا پتوهای سنگین به خوابیدن کمک می‎کنند؟!

برخی از افراد، به ویژه آن‎هایی که مشکلات پردازش حسی دارند، از اعماق وجود بغل می‎خواهند ولی ممکن است از دریافت آن از سوی یک انسان دیگر احساس ناراحتی کنند. تمپل گرندین، یک دانشمند علوم جانوری و فعال در زمینه بیماری اوتیسم برای این قضیه راه‎حلی دارد.

گرندین یک «دستگاه فشاری» اختراع کرده است که به آرامش افراد مبتلا به اوتیسم و اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) کمک می‎کند.

اوتیسم روی توانایی ارتباط و تعامل تاثیر می‎گذارد و ADHD یک اختلال ذهنی است که کنترل تکانه‌ها و نوسان برانگیختگی و توانایی تمرکز را معیوب می‎کند.

برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با بیش تحریکی به دنبال فشار فیزیکی هستند. ایده اختراع گرندین این است که فشار لمسی عمیق مانند در آغوش کشیدن، ضربه یا بغل کردن محکم می‎تواند آرامش‎بخش باشد. آیا بزرگسالان مبتلا به اوتیسم می‎توانند از همان واکنش‎های فشار فیزیکی مانند کودکان مبتلا به این بیماری بهره ببرند؟

بعضی از صنایع چنین تفکری دارند. شرکت‎هایی مانند ZonLi و Gravity Blankets پتوهای سنگین را تولید کردند که وزنی در حدود ۱ تا ۱۱ کیلوگرم دارند و ساخت آن‎ها به نحوی است که دستگاه عصبی سمپتایک را برای ورود به حالت استراحت آن (احساس بغل شدن) تحریک می‎کند که مخالف با احساسات «بجنگ یا پرواز کن» است که ما را نسبت به خطر آگاه نگه می‎دارد ولی زمانی که باید واقعا خواب باشیم، بیداریم.

بنابراین چه مدارکی وجود دارد که نشان دهد این پتوها مشکلاتی مانند اضطراب، بی‎خوابی، استرس و مجموعه‎ای از عارضه‎های دیگر را به واسطه فشار لمسی عمیق، تسکین می‎دهد؟

آیا پتوهای سنگین به خوابیدن کمک می‎کنند؟

از پتوهای سنگین برای چه کاری استفاده می‎شود؟

تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ در سوئد انجام شد، نشان داد پتو سنگین زمان و تجربه خواب افراد مبتلا به بی‎خوابی را بهبود بخشید (توجه کنید، پشتیبان مالی این تحقیق یک شرکت سازنده پتوهای سنگین بود).

در تحقیقی دیگر، محققان نشان دادند افراد بزرگسال به دنبال استفاده از پتوهای سنگین آرام شدند، به نحوی که ۶۳ درصد از ۳۲ شرکت‎کننده در این تحقیق پس از استفاده از این نوع پتو اضطراب کمتری را گزارش دادند.

از دست ندهید:
15 روش باورنکردنی برای کاهش استرس کار

چون ظاهرا فشار لمسی عمیق ضربان قلب و سطح هورمون کورتیزول را پایین می‎آورد و در همین حین مقدار ترشح هورمون سروتونین (یک پیام‎‎رسان عصبی که در حفظ تعادل خلق و خو نقش دارد) را افزایش می‎دهد ، منطقی است که پتوهای سنگین بتوانند کمک به مدیریت دستگاه عصبی کنند.

به عبارتی دیگر استفاده از آن‎ها آرامش را به دورانی می‎آورد که به عنوان مثال ۲۵ درصد مردم آمریکا هر سال دچار بی‎خوابی هستند.

دکتر Raj Dasgupta، دانشیار دانشگاه پزشکی بالینی کالیفرنا جنوبی می‎گوید «بی خوابی یک مشکل بسیار بسیار شایع است. خوابیدن مانند یک پازل است که تکه‎های آن را نور، دما و «تاثیر جمع شدن» که شبیه به بغل کردن است تشکیل می‎دهند.»

او اشاره می‎کند که برای برخی از افراد، شاید آن‎هایی که با اضطراب و افسردگی دست و پنجه نرم می‎کنند، پتو می‎تواند یکی از قطعات گم شده آن پازل باشد. او می‎گوید: شواهد زیادی وجود دارد که بغل کردن به آرام‎سازی افراد دارای مشکلات مربوط به ADD، AHDH و اوتیسم کمک می‎کند.

چون این پتوها ممکن است فشار وارد و نقاطی را در بدن تحریک کنند، همچنین ممکن است به افراد مبتلا به درد مزمن، حتی فیبرومیالژیا کمک کنند.

دکتر Dasgupta تاکید می‎کند که خواب یک موضوع بسیار فردی است و سخت می‎توان در مورد کالاهای خواب نظرات گسترده‎ای داد. اما او شدیدا استفاده از این پتوها را پیش از خوردن داروهای خواب‎آور، توصیه می‎کند.

او می‎گوید یکی از معایب این پتوها قیمت بالایشان است (از ۵۰ تا ۳۰۰ دلار است). عیب دیگر این است که کودکان یا حیوانات خانگی می‎توانند زیر وزن سنگین پتو گیر کنند.

آیا پتوهای سنگین به تسکین اضطراب کمک می‎کنند؟

باید توجه کنید، زمانی که بحث اضطراب و درمان‎های مرتبط با آن پیش می‎آید، اثر پلاسیبو ممکن است به خوبی نمایان شود. Dasgupta اشاره می‎کند که دستیابی به شواهد تحقیقاتی و عینی در یک مجموعه آزمایشگاهی سخت است، چون سوژه‎های آزمایش یقینا با دیدن پتوهای سنگین می‎دانند که بخشی از یک گروه شاهد یا گروه آزمایش هستند.

از دست ندهید:
بین عفونت‌های پوستی و فراوانی آهن در بدن ارتباط مستقیم وجود دارد؟

بنابراین، با آن که ممکن است از نظر برخی از آن‎ها این پتوها آرامش‎بخش و تسکین‎دهنده باشد ولی از نظر سایرین این پتو یک روش ۳۰۰ دلاری برای ایجاد حس خفگی در آن‎ها است!

منبع: health.howstuffworks.com

مطالب مرتبط

با این ۱۹ نکته علمی زندگی فوق العاده لذتبخشی داشته باشید

فاطمه غفاری

اهمیت مصرف صبحانه: حذف وعده صبحانه اضافه‌ وزن را در بزرگسالان افزایش می‌دهد؟

کیوان

دستورهای آشپزی جدید توسط هوش مصنوعی! + فیلم

کیوان

تشخیص علائم و درمان دیابت با داده های جدید

مهرناز شهریاری

مصرف روغن سویای سرخ‌کردنی ابتلا به بیماری‌ قلبی و سرطان را افزایش می دهد؟

کیوان

فلفل قرمز ریسک بروز آلزایمر را افزایش می‌دهد

کیوان

آیا یک بیماری همه گیر جهانی می تواند بشریت را منقرض کند؟

mina.halon

آیا به دنبال خوشبختی و افزایش شادی خود در کمترین زمان هستید؟

زهرا چنگیز

رباتی که ماشینتان را در پارکینگ فرودگاه پارک می کند و مراقبش است+ ویدیو

فاطمه غفاری

کدام یک مهم تر است : تغذیه سالم یا کاهش استرس ؟

مهرناز شهریاری

چرا پروتئین‌های گیاهی مصرف کنیم؟

کیوان

چرا برخی از افراد در شغل خود پیشرفت می کنند؟

مهرناز شهریاری

عکس سلفی در درازمدت به حافظه شما آسیب می‌زند؟

مهرناز شهریاری

در یک ماه چقدر می‌توانیم کاهش وزن داشته باشیم؟

عباس رهامی

کراک: کاهش دهنده شدید قدرت سیستم ایمنی بدن

کیوان

سندروم غرور اینگونه شما را به یک مدیر شکست خورده تبدیل می کند

مهرناز شهریاری

آلودگی هوا عامل بروز آسم در کودکان است؟

کیوان

شکر می‌تواند حافظه و تعامل با دیگران را در افراد مسن افزایش دهد

مهرناز شهریاری

دیدگاه شما چیست؟