معرفی کارت‌های گرافیک جدید AMD سری رادئون RX 5700

AMD در جریان کنفرانس اختصاصی خود در رویداد E3 2019، جدید‌ترین پردازنده‌ی گرافیکی خود را با معماری ۷nm، Navi، که چند سال است مشتاقان بازی‌های کامپیوتری پیش‌بینی آن را می‌کردند، معرفی کرد.

رادئون RX 5700 و RX 5700 XT نام جدید‌ترین کارت‌های گرافیک AMD هستند که در این کنفرانس معرفی‌شده‌‌اند.

RX 5700 XT از ۴۰ واحد پردازشی شامل ۲۵۶۰ هسته‌ی پردازشی و با جریان پیک عملکردی ۹.۷۵ ترافلاپس تشکیل‌شده است. این پردازنده‌ی گرافیکی، فرکانس پایه‌ی ۱۶۰۵ مگاهرتز دارد که در حداکثر شرایط کاری به ۱۹۰۵ مگاهرتز می‌رسد. این در حالی است که فرکانس واقعی Game Clock برابر است با ۱۷۵۵ مگاهرتز.

پردازنده‌ی گرافیکی (GPU)RX 5700 XT AMD، با ۸ گیگابایت حافظه‌ی رم GDDR6 باقیمت پایه‌ی ۴۹۹ روانه بازار می‌شود که این قیمت منجر به شکل‌گیری یک رقابت نزدیک میان آن و NVIDIA RTX 2070 می‌شود که قیمتی حدود ۴۹۹ دلار دارد.

RX 5700 از ۳۶ واحد پردازشی شامل ۲۳۰۴ هسته‌ی پردازشی و با جریان پیک عملکردی ۷.۹۵ ترافلاپس تشکیل‌شده است. این پردازنده‌ی گرافیکی، فرکانس پایه‌ی ۱۴۶۵ مگاهرتز دارد که در حداکثر شرایط کاری به ۱۷۲۵ مگاهرتز می‌رسد و فرکانس Game Clock آن برابر است با ۱۶۲۵ مگاهرتز.

پردازنده‌ی گرافیکی (جی‌پی‌یو) RX 5700  AMD، با ۸ گیگابایت حافظه‌ی رم GDDR6 باقیمت پایه‌ی ۳۷۹ روانه بازار می‌شود که این قیمت منجر به شکل‌گیری یک رقابت نزدیک میان آن و NVIDIA RTX 2060 می‌شود که قیمتی حدود ۳۴۹ دلار دارد.

همچنین یک پردازنده گرافیکی سومی به نام رادئون RX 5700 XT 50th Anniversary Edition وجود دارد که مشخصات واحد و هسته‌ی پردازشی و حافظه‌ی رم مشابه با RX 5700 XT داشته و تنها تفاوت آن در فرکانس‌ها به شرح زیر می‌باشد:

فرکانس ساعت پایه‌ی بالاتر آن چیزی حدود ۱۶۸۰ مگاهرتز و فرکانس ساعت تقویتی آن معادل ۱۹۸۰ مگاهرتز و همچنین فرکانس ساعت بازی آن ۱۸۳۰ مگاهرتز می‌باشد. قیمت این مدل نیز ۴۹۹ دلار برآورد شده است.

از دیگر ویژگی‌های این کارت‌های جدید می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
  • PCIe 4.0
  • DisplayPort 1.4 به همراه فشرده‌ساز جریان تصاویر
  • ۴K HDR با فرکانس ۱۴۴هرتز یا ۸K HDR با فرکانس ۶۰ هرتز از طریق یک کابل
  • FreeSync 2 HDR

AMD همچنین اعلام کرده است که یک پردازنده ی جدید با نام تجاری Ryzen 9 3950X عرضه خواهد کرد که می‌توانید اطلاعات آن را در این مقاله از روکیدا مشاهده نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.