زندگی نجوم، هوا و فضا پیشنهاد سردبیر

حیات بیگانه را کجا پیدا کنیم؟ آیا در جای اشتباه به دنبال پیدا کردن فضایی‌ها بودیم؟

حیات بیگانه سیارات

شاید نظریه پردازی در مورد وجود موجودات فضایی و بیگانه را بتوان یکی از قدیمی‌ترین مشغله‌های ذهنی بشر دانست. اعتقاد به وجود انواع بیگانه‌ها و موجوداتی که در آسمان‌ها زندگی می‌کنند در بسیاری از آثار باقی مانده از تمدن‌های باستانی دیده می‌شود. روندی که تا به امروز ادامه داشته است. هر چند که ما امروزه ما حیات بیگانه را به شکلی علمی‌تر و دقیق‌تر جست و جو می‌کنیم.
بررسی‌های علمی محدوده وجود حیات، شرایط لازم و بسیاری موارد دیگر را مشخص کرده‌اند. با این حال محدودیت‌هایی که برای بررسی شرایط نقاط دیگر جهان داریم، درک ما را از حیات و امکان وجود آن در کرات دیگر به‌شدت محدود کرده است. به‌مرور درک ما از وجود حیات افزایش پیدا کرده و حالا دانشمندان فهمیده‌اند که حیات فضایی حتی خیلی محدودتر از آن است که تا به حال فکر می‌کردیم!

 

چرا حیات بیگانه در جهان تا این حد کم است؟

کمربند حیات سیارات
کمربند حیات سیارات

تحقیقات اخیر که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده نشان می‌دهد یکی از بزرگ‌ترین موانع ایجاد حیات در بیشتر نقاط جهان، گازهای سمی هستند. واقعیت این است که نیمی از سیاره‌هایی که در ابتدا مناسب وجود حیات تصور می‌کردیم توسط گازهای به‌شدت سمی احاطه شده‌اند. بنابراین تعداد زیادی از کاندیداهای وجود حیات در منطقه مرگ قرار می‌گیرند و وجود حیات در آن‌ها ناممکن می‌شود.
منطقه مرگ اصطلاحی است که در مورد بررسی سیارات برای وجود حیات ایجاد شده است. منطقه مرگ در مقابل منطقه حیات قرار دارد. منظور از منطقه حیات، فاصله مناسب سیاره از ستاره‌اش است که در آن، شرایط اولیه ایجاد حیات وجود دارد. در این فاصله، آب به‌صورت مایع می‌تواند وجود داشته باشد. تصور کلی ما تا فعلاً این بود که حیات بیگانه را باید در سیاراتی که در این مناطق قرار گرفته‌اند بررسی کنیم.

 

محدوده حیات فضایی در واقعیت کوچک‌تر است

سیاره سمی و خالی از سکنهبا توجه به مطالعات و بررسی‌های انجام شده، مشخص شده که بسیاری از سیاراتی که در منطقه حیات قرار دارند، در جو خود دارای گازها و ترکیبات سمی هستند. می‌توان گفت که در این سیارات به قطع به دنبال حیات به شکل پیچیده‌تر، مثل آن چه روی زمین می‌بینیم، (انسان‌ها، حیوانات و …) نباید باشیم.
تا به امروز برای بررسی وجود حیات در کرات و سیارات دیگر، ما محدودیت‌های فیزیولوژیکی که به‌طور معمول حیات در کره ما را احاطه کرده، در نظر نمی‌گرفتیم. این اولین بار است که بررسی حیات در خارج از زمین با توجه به محدودیت‌های حیات زمینی انجام می‌شود. علت آن است که به کمک تحقیقات جدید حالا ما می‌دانیم اکوسیستم‌های پیچیده فقط در محدوده‌ای به وجود خواهند آمد که علاوه بر دما، جو آن هم شرایط خاصی داشته باشد.

از دست ندهید:
پیشرفت سریع ستاره پیما مدارگرد اسپیس ایکس ، دیگر چیزی نمانده

 

محدود شدن محدوده حیات بیگانه خوب است یا بد؟

سیارات قابل سکونت
سیارات قابل سکونت

از یک نگاه می‌توان گفت بد است. با قبول محدودتر شدن نقاط مناسب برای ایجاد حیات، در واقع احتمال وجود حیات هم کمتر می‌شود! از طرف دیگر، همین کوچک‌تر شدن فضا، باعث می‌شود که ما برای پیدا کردن حیات محدوده کوچک‌تری را بگردیم که کار را بسیار ساده‌تر و احتمال موفقیت را بالاتر می‌برد. در نتیجه می‌توان گفت حالا ما می‌دانیم دقیقاً در کدام یک از این تعداد زیاد از سیارات واجد شرایط، به دنبال حیات بگردیم.

به نظر شما آیا در آینده محدودیت‌های قطعی دیگری را هم برای حیات بیگانه می‌توان پیدا کرد؟

منبع: futurism.com

مطالب مرتبط

مصاحبه‌ای‌ با اولین ماه‌نوردان

کیوان

اهمیت ورزش در فضا چقدر است؟

کیوان

فرود مجدد فضاپیمای هایابوسا ۲ بر سیارک ریوگو

کیوان

ژاپن با کمک فرانسه و آلمان، به قمرهای مریخ کاوشگر خواهد فرستاد!

نوید بیک زاده

رویدادی نادر: برخورد عظیم سه ابر سیاه چاله

عباس رهامی

طوفان خورشیدی چه تأثیری بر زمین و منظومه شمسی دارد؟

عباس رهامی

قبل از بیگ بنگ (انفجار بزرگ) جهان چه شکلی بود؟

عباس رهامی

ناسا سیستم پرتوی کیهانی کاوشگر وویجر را خاموش می کند تا زنده بماند

عباس رهامی

ستاره جوان که با سرعت باورنکردنی از دست سیاهچاله فرار کرد

عباس رهامی

نیروگاه خورشیدی فضایی برنامه فضایی بعدی چین!

عباس رهامی

برای نخستین بار اولین کهکشان‌های آفرینش را ببینید

مهرناز شهریاری

رصد سه سیاره جدید توسط ماهواره فراخورشیدی تس

کیوان

برای اولین بار: سیاهچاله‌ای که از یک ستاره نوترونی تغذیه می‌کند!

عباس رهامی

لطفا پهپاد خود را مسلح نکنید!

کیوان

۳۹ کهکشان نامرئی در اطراف ما! + تصاویر

کیوان

برهمکنش فوتون ها برای ایجاد شکل جدید نور

جواد کوهکن

چرا ماه از خورشید درخشان‌تر است؟! + عکس

کیوان

سکونت روی ماه تنها راه نجات بشر، ایده جاه‌طلبانه جف بزوس برای بلو اوریجین!

عباس رهامی

۱ دیدگاه

تئوری توطئه ، از دروغ بزرگ فرود بر ماه تا فضایی‌های منطقه 51 - روکیدا چهارشنبه , ۳ مهر ۱۳۹۸ at ۱۸:۴۶

[…] ایدز، ساختگی بودن حادثه ۱۱ سپتامبر و حتی اخیراً وجود فضایی‌ها در منطقه ۵۱ که یک منطقه نظامی و محرمانه محسوب می‌شود. […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟