روکیدا
استراتژی کسب و کار

چگونگی ایجاد محتوا – ۳ قانون برای کسب‌و‌کارهای کوچک

چگونگی ایجاد محتوا - 3 قانون برای کسب‌و‌کارهای کوچک

از نگاه مسئولان ارشد بازاریابی، انتشار محتوا امری ضروری برای رشد هر کسب‌و‌کار با هر ابعاد و فعالیتی است. به بیان دیگر انتشار محتوا به عنوان جزء حیاتی مدیریت کارایی، برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال، رسانه‌های اجتماعی و همین‌طور توانمندسازی برنامه‌های فروشِ منجربه‌رشد، در نظر گرفته می‌شود.

اکثر صاحبان کسب‌و‌کار و مدیران اجرایی بازاریابی از چگونگی اصول نشر در فرایند بازاریابی خود بی‌اطلاع بوده و نیازمند کمک هستند.

این احساس نیاز منجر شد فوربس یک تیم متخصص، متشکل از ۳۸۰ مجری بازاریابی جهانی و ۵۰ کارشناس را گردآورد تا به بررسی این موضوع و راه‌حل‌های آن بپردازند.

گزارش منتشر شده از سوی آن‌ها، یک رویکرد سیستماتیک را توصیه می‌کند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

از میان مدیران اجراییِ ارزیابی شده:

  • ۹۶٪ موافق این نکته هستند که کیفیت و ساختار بازاریابی مبتنی بر محتوا برای دستیابی به اهداف رشدشان ضروری است.
  • بیش از ۷۰٪ معتقدند که اثربخشی بازاریابی مبتنی بر محتوا به طور مستقیم بر توانایی رشد سریع آن‌ها بر مبنای تکنولوژی‌های دیجیتالی، اجتماعی و تلفن‌همراه تاثیر گذار بوده است.

بازاریابی مبتنی بر محتوا، نام تجاری، تولید تقاضا و برنامه های ارزش-فروش را حمایت می‌کند. برای تایید این موضوع می‌توان به موفقیت‌های حاصل از سرمایه‌گذاری‌های رسانه‌ای بر مبنای محتوای قابل قبول و اجرا، اشاره کرد.

کیفیت محتوا برای متمایز ساختن نام تجاری و تعاملات، امری حیاتی است.

با این حال، تولید و یا پیدا کردن محتوای مناسب و استفاده از آن به طور موثر یک مشکل عمده برای کسب‌و‌کارها، به ویژه از نوع کوچکشان است، که این موضوع ممکن است موجب از بین رفتن منابع اختصاص داده شده به آن شود.

از جمله مسائل رایج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سطح پایین استفاده از محتوا:

مدیران اجرایی از این که نه تنها مشتریان، بلکه چشم‌انداز و همین طور افراد موثر مدنظرشان محتوایشان را نه باز و نه استفاده کرده اند، ابراز ناکامی می کنند.

تولید محتوای با کیفیت، عاطفی و جذاب، نیازمند سعی، تلاش و خلاقیت است:

این موضوع ممکن است چالش اصلی برای بسیاری از کسب‌و‌کارهای کوچک باشد که صاحبان و رهبران آن‌ها، احساس می‌کنند تنها بایستی تمام تلاش خود را برای اجرای کسب‌و‌کار خود قرار دهند.

بازاریابی

چگونه کسب‌و‌کارهای کوچک می‌توانند این مسائل را حل کنند و محتوایی مرتبط و تاثیرگذار ایجاد کنند؟

پاسخ، پیروی از سه مرحله زیر است:

فردی را مسئول محتوا قرار دهید:

می‌توانید یک فرد و یا حتی یک تیم بازاریابی کوچک را برای این کار در نظر بگیرید (خودتان، به عنوان مالک کسب‌و‌کار؛ و یا انتخاب بهترین نویسنده در میان کارمندانتان).در نظر داشته باشید درصورتی که کسب‌و‌کار شما کوچک است، این مسئولیت، تنها بخشی از وظایف این شخص در نظر گرفته می‌شود.

هیچ‌گاه به سادگی از تمام کارکنانتان درخواست نکنید که مطالبی مثبت درباره شرکتتان در صفحات شخصیشان (همچون فیس بوک) بنویسند چرا که این اقدام موجب ناکارآمدی محتوای منتشر شده می‌شود. اما اگر یک نفر یا یک تیم، مسئول کنترل محتوا باشند، مطالب با احتمال بیشتری به طور مرتب منتشر می‌شوند و به دنباله‌ی آن شاهد تکرار نیز نخواهید بود.

توسعه‌ی سازگار «صدای شرکت» با گذشت زمان منجر به بدست آوردن درکی از موثرترین محتوا در جذب مشتریان بالقوه می‌شود.

خودتان را آماده کنید:

احتمالا شما یک ایده بسیار خوب که مشتری هدف شما، چه کسب‌و‌کارهای B2C (زنان؟ مردان؟ جوانان؟ تجمل گرایان؟ یا معامله گران؟) و چه B2B (دیگر کسب‌و‌کارهای کوچک؟ یا بزرگ؟ طیفی از صنایع؟ یا یک بخشی خاص؟) باشند دارید.

بنابراین رویکردتان بایستی بدین شکل باشد که اگر درحال توسعه‌ی مشتریانتان برای یک محصول هستید، زمان خود را بر روی تمام شبکه‌های اجتماعی که مورد توجه مشتریانتان است صرف کنید (به عنوان مثال: لینک‌این، توییتر، فیس بوک، اینستاگرام و …).

سوالی بپرسید؛ نظرسنجی سریع و غیر رسمی داشته باشید؛ احساسات، حساسیت‌ها، نگرانی‌ها و نیازهای غیرمستقیم مشتریان خود را بیابید و در انتها به این نکته برسید که چه محتوایی به آن‌ها کمک می کند و یا آن‌ها را درگیر می کند.

ایده‌های خود را از مشتریانتان بگیرید و در بازار عرضه کنید:

این مورد در راستای گسترش نکته‌ی قبلی با محوریت بیشتر بر روی هدف است، زیرا به طور خاص تمرکز خود را روی مشتریان و چشم‌انداز شما قرار داده است.

وقتی شما یک سفارش دریافت می‌کنید، یک ایمیل تأییدی به همراه یک سوال برای مشتریتان ارسال کنید، محتوای سوال می‌تواند هر موردی ازجمله “بزرگترین نگرانی شما در رشد کسب‌و‌کارتان” تا “توصیف کفش فانتزی نهاییتان” باشد.

توجه داشته باشید که همه‌ی این‌ها بستگی به ماهیت کسب‌و‌کار و مشتریان شما دارد.

همچنین می‌توانید به تمام لیست ایمیلتان یک سوال هفتگی ارسال کنید. و یا می‌توانید یک جعبه پیشنهاد موضوعی به همراه لینک پست‌ها و توئیت‌هایتان ایجاد کرده و سپس در مورد موضوعاتی که اغلب پیشنهاد شده است بنویسید.

توصیه‌های مفید در مورد نگرانی‌های واقعی مشتریان خود را ارائه دهید و به مشتریانتان امید دهید ،نه امید کاذب، که شما نیازهای و خواسته‌هایشان را برآورده خواهید ساخت.

رعایت سه اصل فوق منجر به رشد شما مبتنی بر طرفدارانتان خواهد بود.

این سه مرحله، یک راهنمای استراتژی برای بازاریابی مبتنی بر محتوا، مورد نیاز هر کسب‌و‌کار است.

راهکارهایی در مورد چگونگی استفاده از محتوا در تعامل با مشتریان و همچنین چگونگی استفاده از این تکنیک‌ها در کسب‌وکارهای کوچک را در روکیدا بیشتر خواهید خواند.

منبع

۱ دیدگاه

چگونه استراتژی محتوای حرفه ای بنویسیم؟ - روکیدا چهارشنبه , ۸ اسفند ۱۳۹۷ at ۲۲:۵۱

[…] این حال، جوانب مثبت می‌گوید که محتوا به تنهایی یک قطعه واحد از کل پازل بوده، که با […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟