روکیدا
دانش و فناوری دنیای خودرو سخت افزار نرم افزار و اپلیکیشن

رانندگی لذت‌بخش: بهترین ویژگی‌های مبتنی بر تکنولوژی خودرو در سال ۲۰۱۹

بهترین تکنولوژی خودرو

تکنولوژی همه ابعاد زندگی امروزه ما را متحول کرده است. در بسیاری از وسایل و تجهیزاتی که به‌صورت روزمره استفاده می‌کنیم، قطعات الکترونیکی وجود دارد. تکنولوژی خودرو هم یکی دیگر از ویژگی‌های زندگی در عصر مدرن است. امروز دیگر نمی‌شود ماشینی را پیدا کرد که بدون استفاده از فناوری‌های جدید طراحی و ساخته شده باشد.

 

بهترین تکنولوژی خودرو برای راحتی سرنشین

بخش بزرگی از فناوری‌های جدید برای راحتی بیشتر کاربران است. شرکت‌های خودروسازی هم با بالاتر بردن تکنولوژی خودرو، در جذب مشتری باهم رقابت می‌کنند. در واقع در بیشتر مواقع شاید کاربر به ویژگی‌های مهم‌تر و هزینه بر یک خودرو توجه زیادی نداشته باشد و فقط فناوری‌های ساده و کوچک که راحتی بیشتری برایش می‌آورد، را به‌عنوان فاکتور انتخاب در نظر بگیرد.
در ادامه چند مورد از جالب‌ترین ویژگی‌های مبتنی بر تکنولوژی در خودرو که تا اینجای کار در سال ۲۰۱۹ عملکرد خوبی در جذب مخاطب داشته‌اند را باهم مرور می‌کنیم.

 

سیستم کنترل سرعت یا کروز کنترل تطبیقی (adaptive cruise control)

کروز کنتل تطبیقی

سیستم کروز کنترل تطبیقی یک سیستم کنترل سرعت است که در واقع به یک سیستم ایمنی محسوب تبدیل شده. اگر راننده خودرویی که مجهز به این فناوری است باشید، تقریباً بابت تصادف با ماشین جلویی خیالتان راحت می‌شود.
سیستم کروز کنترل معمولی با کم و زیاد کردن مقدار گاز سرعت خودرو را کنترل می‌کند. این تکنولوژی خودرو علاوه بر ایمنی بالاتر، مصرف پایین‌تر را هم به‌عنوان ویژگی جانبی در به آن اضافه می‌کند. به‌علاوه احتمالاً بابت جریمه سرعت غیرمجاز هم خیالتان راحت می‌شود.
تکنولوژی خودرو کنترل سرعت تطبیقیکروز کنترل تطبیقی هم تمام این ویژگی‌ها را با اضافه رعایت خودکار فاصله با خودروی جلویی دارد. البته شاید بعضی ترجیح بدهند در ترافیک خودشان کنترل ماشین را دست بگیرند و سریع خودشان را خلاص کنند. ولی وجود این تکنولوژی در خودرو در این طور مواقع کارایی فوق‌العاده‌ای دارد. به‌خصوص سیستم‌های پیشرفته‌تر کروز کنترل تطبیقی خیلی خوب از پس ترافیک کار بر می‌آیند. چون شما به‌عنوان راننده دیگر لازم نیست مرتباً با گاز و ترمز و کلاچ بازی کنید. این سیستم خودش حرکت ماشین جلویی را تشخیص می‌دهد و تا قبل از آن از حرکت ماشین جلوگیری می‌کند.
البته در برخی موارد هم این سیستم آزار دهنده می‌شود. به‌خصوص اگر پشت یک ماشین آموزشگاه رانندگی گیر بیفتید! کروز کنترل تنها کاری که می‌کند این است که فاصله شما را با آن حفظ می‌کند و دیگر به این که احتمالاً با سرعت ۲۰ کیلومتر بر ساعت در حال حرکتید ، کاری ندارد. به هر حال به تکنولوژی خودرو هم نباید بیش از حد تکیه کرد! ولی برای بسیاری از مواقع کروز کنترل تطبیقی کار شما را ساده‌تر می‌کند.

 

سرد کن صندلی

سرد کن صندلی ماشینمطمئناً خیلی از شما با نشستن روی صندلی ماشین مشکل دارید. به‌خصوص در فصل‌های گرم تابستان و در مناطق گرم (بیشتر ایران!). گرما و عرق هنگام رانندگی برای هیچ کسی جالب نیست. اینجاست که سرد کن صندلی حسابی توجه همه را جلب می‌کند. البته کولر و سیستم تهویه هوا شاید تا حدی مشکل را برطرف کند ولی استفاده دائم از این سیستم و وزش دائم باد به سر و صورت و بدن چندان جالب نیست. در نتیجه اضافه کردن سرد کن صندلی به فهرست ویژگی‌های مبتنی بر تکنولوژی خودرو یک انتخاب درست است.
گرم کن و سرد کن صندلیصندلی‌های مجهز به سرد کن در شرکت‌های مختلف با سیستم‌های متفاوتی کار می‌کنند. برخی از این صندلی‌ها تقریباً تأثیری ندارند (!)، بعضی‌ها یک هواکش دارند، بعضی‌ها پر سر و صدا هستند و بعضی‌ها هم دقیقاً همان چیزی هستند که انتظارش را دارید. پس اگر تصمیم گرفتید سرد کن صندلی را به‌عنوان بخشی از تکنولوژی استفاده شده در ماشینتان ببینید، حتماً قبل از خرید عملکرد، راحتی و سر و صدای آن را امتحان کنید. چون مطمئناً پول کمی قرار نیست بابت ارتقای تکنولوژی خودرو بدهید!
وجه منفی صندلی‌های سرد کننده، افزایش وزن و پیچیده شدن سیم کشی و سیستم ماشین است. پس بهتر است به فکر اضافه کردن صندلی سرد کننده به خودروهای سبک‌تر و اسپرت نباشید!

 

صندلی ماساژور

صندلی ماساژوراین روزها همه سرشان شلوغ است. همه کم خوابی دارند. همه خسته‌اند و همه عاشق ماساژ! اگر پولش را دارید، حتماً صندلی ماساژور را به تکنولوژی خودرو اضافه کنید. البته مراقب باشید که موقع ماساژ زیادی شل و خواب آلود نشوید! مگر اینکه ماشینتان کروز کنترل تطبیقی هم داشته باشد یا سوار یکی از آن خودروهای خودران شده باشید!
ماساژورهای مختلف در بازار عملکردهای متفاوتی دارند. بعضی صندلی‌ها خیلی ساده طراحی شده‌اند. روشن می‌کنید، چند دقیقه شما را ماساژ می‌دهد و تمام! بعضی شرکت‌ها هم صندلی ماساژور خاص‌تری دارند و امکان انتخاب الگوهای مختلف به شما می‌دهند.
ماساژور صندلی فورد f-150شاید فکر کنید صندلی ماساژور تکنولوژی خودروهای لوکس و گران قیمت است. ولی این‌طورها هم نیست. مثلاً فورد F-150 مدل پلاتینیوم (Platinum)، کینگ رنچ (King Ranch) و لیمیتد (limited) به‌صورت استاندارد این صندلی را دارد.

 

اپل کارپلی (Apple CarPlay) و اندروید اوتو

اپل کارپلی
اپل کارپلی

اپل کارپلی و گوگل اوتو یکی از آن ویژگی‌هایی است که واقعاً تکنولوژی خودرو را به شکل محسوسی به‌روز و مدرن می‌کند. تقریباً همه ما گوشی‌های هوشمند داریم و از اپلیکیشن های مختلف مثل گوگل مپس و اپلیکیشن های پخش موسیقی و … استفاده می‌کنیم. اپل کارپلی و اندروید اوتو به شما اجازه می‌دهند تمام اپلیکیشن‌های‌تان را در ماشین هم استفاده کنید بدون اینکه لازم باشد وقت خاصی بابت تنظیمات و … بگذارید یا حواستان برای کار با آن پرت شود.

اندروید اوتو
اندروید اوتو

با نفوذ گسترده گوشی‌های هوشمند به زندگی روزمره ما، عجیب نیست که استفاده از کارپلی و اندروید اوتو در تکنولوژی خودرو مورد تا این حد مورد استقبال قرار بگیرد. شرکت‌های زیادی پشتیبانی از سیستم هوشمند گوگل و اندروید را به تکنولوژی خودروهایشان اضافه کرده‌اند و احتمالاً به‌زودی بقیه شرکت‌هایی که مقاومت می‌کنند هم به‌زودی به این جریان می‌پیوندند.

 

شارژ وایرلس گوشی

شارژر وایرلس ماشینایده شارژ وایرلس مدت‌هاست که مطرح شده. شرکت‌های زیادی هنوز در تلاش‌اند که بتوانند این فناوری را به شکل تجاری تولید انبوه برسانند. ولی شارژ وایرلس گوشی در حال حاضر به‌صورت پدهای شارژر قابل استفاده است و بنابراین روش خوبی برای شارژ کردن باتری در ماشین محسوب می‌شود. باوجود این تکنولوژی در ماشین دیگر لازم نیست همه جا کابل یو اس بی را با خودتان ببرید.
شارژر وایرلسبا در نظر گرفتن تمام ویژگی‌هایی که مبتنی بر گوشی‌های هوشمند هستند، این تکنولوژی خودرو اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند. اپل کارپلی و اندروید اوتو، اتصال بلوتوث، کنترل موسیقی، مسیر یابی و تمام کارکردهای دیگر گوشی‌های هوشمند به معنی مصرف بالای باتری است. با اضافه شدن شارژ وایرلس می‌توانید با خیال راحت از تمام ویژگی‌های گوشی استفاده کنید و نگران تمام شدن باتری هم نباشید.
پد شارژر در ماشین‌ها معمولاً بزرگ است تا برای تمام گوشی‌ها با اندازه‌های مختلف مناسب باشد.

 

گرم کن فرمان

هیتر فرمانگرم کن و سرد کن صندلی که طرفدارهای خاص خودشان را دارند. گرم کن فرمان هم می‌تواند به‌عنوان تکمیل سیستم گرمایش داخل خودرو به آن اضافه شود. در روزهای سرد زمستانی دست‌هایمان بیش‌تر از جای دیگر سرد می‌شود. مطمئناً داشتن یک فرمان گرم و نرم لذت بخش است. یکی از مزایای این تکنولوژی خودرو این است که گرم کن خیلی سریع‌تر از خود ماشین و سیستم گرمایشی‌اش گرم می‌شود. داشتن این تکنولوژی در خودرو ماشین سواری در زمستان را راحت‌تر می‌کند.
البته مثل تمام محصولات، گرم کن فرمان شرکت‌های مختلف، طراحی متفاوتی دارند. بعضی فقط در دو قسمت از فرمان المنت‌های گرم کن کار می‌گذارند (راست و چپ فرمان). این باعث می‌شود موقع چرخاندن فرمان دستتان به قسمت‌های سرد فرمان هم بخورد که چندان حس جالبی نیست! احتمالاً به همین دلیل بعضی از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند کل فرمان را گرم کنند!

 

پنجره اتوماتیک

پنجره اتوماتیک خودکاردر شهرهای گرم ایران، بیشتر اوقات سال لازم است پنجره‌ها را پایین بدهید. راه ساده و ارزان و برای تهویه هوای داخل ماشین. البته روزهای سرد و روزهای بیش از حد گرم این کار منطقی نیست ولی بیشتر روزهای سال جواب می‌دهد. ولی همین پایین دادن پنجره هم مهارت‌های خاص راننده را می‌طلبد! در بسیاری از مواقع می‌بینید که راننده یا سرنشین پنجره سمت خودش را پایین می‌آورد. اتفاقی که می‌افتد ایجاد جریان در هم و برهم و آزار دهنده هوا در داخل ماشین است. مثلاً دائماً باد شدید از یک سمت به‌صورت می‌خورد. فکر می‌کنید مهم نیست؟ مطمئن باشید بعد از چند دقیقه عاصی می‌شوید!
راه حل ساده است. اگر یکی از پنجره‌های عقب را هم کمی پایین بیاورید همه چیز درست می‌شود. باد داخل ماشین خیلی بهتر جریان پیدا می‌کند. این همان وظیفه‌ای است که پنجره اتوماتیک به عهده می‌گیرد.

 

پورت یو اس بی دوم و سوم

پورت یو اس بی دوم و سومبا توجه به اینکه تقریباً تمام وسایل الکترونیکی ما می‌توانند با یو اس بی شارژ شوند، به نظر می‌رسد داشتن پورت یو اس بی بیشتر در ماشین ویژگی مفیدی باشد. به‌خصوص اگر بخواهید دست جمعی مسافرت بروید مطمئن باشید که خیلی زود با مشکل کمبود پورت یو اس بی مواجه می‌شوید.
شاید ویژگی خاصی برای تکنولوژی خودرو محسوب نشود ولی از آن جا که پورت یو اس بی فضا و پیچیدگی خاصی هم ندارد، چرا که نه؟ تعدادش را بیشتر می‌کنیم! به هر حال با توجه به کارکرد این ویژگی ساده، به‌زودی تمام شرکت‌های خودروسازی آن را به‌عنوان بخشی از تکنولوژی خودرو می‌پذیرند.

 

پروفایل راننده

پروفایل رانندهاین ویژگی به‌خصوص برای کسانی که علاقه زیادی به شخصی سازی تنظیمات ماشین دارند، اهمیت دارد. خیلی از ما دوست داریم از تمام ویژگی‌ها و تنظیماتی که در اختیارمان قرار دارد استفاده کنیم تا ماشین را مثل خانه خودمان بدانیم. همه چیز همان طور که دوست داریم باشد. ولی به‌محض اینکه ماشین را به دوستمان قرض می‌دهیم، کاخ رؤیاهایمان روی سرمان خراب می‌شود!
اینجاست که پروفایل راننده به ناجی کاخ رؤیاهای شما تبدیل می‌شود. استفاده از این تکنولوژی در خودرو به شما اجازه می‌دهد برای خودتان یک پروفایل درست کنید و تمام تنظیمات را در آن ذخیره کنید. به این شکل هر کسی تنظیمات مخصوص به خودش را می‌تواند داشته باشد و دیگر لازم نیست اعصابتان را بابت این چیزها خورد کنید.
انتخاب پروفایل رانندهدر ساده‌ترین حالت، می‌توانید در پروفایل اطلاعاتی مثل کانال‌های رادیویی، مخاطبین و مقصدهای پر استفاده برای مسیر یابی را ذخیره کنید. اگر این تکنولوژی پروفایل کمی پیشرفته‌تر باشد می‌توانید حتی تنظیمات هوای داخل ماشین، وضعیت صندلی و آینه‌ها و خیلی چیزهای دیگر را هم به آن بدهید.
در بیشتر موارد لازم است کاربر پروفایلش را انتخاب کند که البته کار خیلی ساده‌ای است. ولی بهتر از آن، طراحی برخی شرکت‌ها هستند که به‌صورت بلوتوثی با گوشی شما ارتباط برقرار کرده، شما را تشخیص می‌دهند و تنظیمات مورد علاقه‌تان را اعمال می‌کنند. به این شکل شما بدون هیچ کاری می‌توانید سوار ماشین بشوید و بروید، بدون این که به چیزی دست بزنید.

به نظر شما بهترین تکنولوژی خودرو که در سال‌های اخیر به‌صورت عمومی در دسترس عموم قرار گرفته‌اند، چه مواردی بوده؟

منبع: cnet.com

مطالب مرتبط

معرفی بهترین فضای ابری اندروید ۲۰۲۰: رقابت بین ۱۹ نامزد نهایی

محمد امین نعمتی

اندروید یا iOS: کدام سیستم عامل در سال ۲۰۲۰ بهتر است

محمد آقاپور

بهترین بازی های PS4 در سال ۲۰۲۰ (بخش اول)

محمد آقاپور

معرفی بهترین برنامه ریکاوری هارد ۲۰۲۰: انتخاب از بین نامزد ۱۵ برتر

محمد امین نعمتی

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

محمد آقاپور

معرفی بهترین آنتی ویروس برای آیفون ۲۰۲۰: انتخاب از بین ۷ نامزد برتر

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟